LJ
Weather
25° | 12°

 

Nagrada za ekonomsko upravljanje

Nobelova nagrada za ekonomijo gre Američanoma Elinor Ostrom in Oliverju Williamsonu. Ostromova je tudi prva ženska, ki je prejela Nobelovo nagrado za ekonomijo.

Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.

Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.
Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj

Video

Elinor Ostrom in Oliver Williamson

Elinor Ostrom in Oliver Williamson (Foto: Reuters)

Paul Krugman

Lani je Nobelovo nagrado za ekonomijo dobil ameriški ekonomist Paul Krugman, in sicer za analizo trgovinskih vzorcev in umestitve gospodarske dejavnosti. (Foto: Reuters)

Nobelova nagrajenca za ekonomijo sta Američana Elinor Ostrom in Oliver Williamson za njuno delo na področju organizacije sodelovanja pri ekonomskem upravljanju. Ostromova, ki je prva ženska prejemnica Nobelove nagrade za ekonomijo, je pokazala, kako lahko s skupno lastnino upravlja skupina uporabnikov, Williamson pa si je nagrado prislužil zaradi teorije o korporativnem reševanju konfliktov.

Gre za zadnjo v vrsti objav dobitnika ene od šestih nagrad sklada, ki ga je ustanovil švedski industrialec in izumitelj dinamita Alfred Nobel. Nobelove nagrade podeljujejo od leta 1901 iz sklada, vsaka nagrada je vredna 10 milijonov švedskih kron (980.000 evrov), lahko pa si jo razdelijo do trije nagrajenci. Nagrade sicer slavnostno podeljujejo vsako leto 10. decembra, na obletnico Nobelove smrti. Švedska kraljeva akademija znanosti sicer imena nominirancev skrbno varuje, tajni pa ostanejo še 50 let po razglasitvi dobitnika.

Prenesi v

Glasuj

Pošlji sporočilo

Tvoja E-pošta:

E-pošta prejemnika:

Kratko sporočilo:
 

Komentarjev: 13
 
Kdo še lahko pravi, da Marx in Engels nista imela prav!
nobelova nagrada tem amerom bi morala biti po samem izumitelju. palico dinamita v roke, pa naj se grejo štafeto po kongresu.
 
Amerikanci Nobelovo nagrado za mir, ker je večino vojn njihovih, Nobelovo nagrado za ekonomijo, ker so povzročili svetovno finančno krizo, kje je še tu pravica. Nobel bi se v grobu obrnil, če bi vedel kdo dobi denar iz njegovega sklada.
in ta dva sta dobila nagrado zato, ker sta prva lucidno napovedala prihajajočo gospodarsko krizo in njene razsežnosti? ne? potem si je ne zaslužita!
Silverwolf 12.10.2009 17:42:29
Tile ekonomisti nas peljejo v prepad gledajo pa na svoje žepe ku so že itak prepolni. Nagrado za take izkriščevalce... pa ja.
Sedaj ko se Zahodni Ekonomski strokovnjaki uvajajo na Kitajski o temeljih Ekonomije si delijo pa nobelovo nagrado....??

Ko tiskajo zahodnjaki denar kot Srbi pred leti..?

Ko vpije privat inicijativa država mama pomagaj..?

Za propad Kapitalizma po dolgem in počez pa Nobelovo nagrado..bolje, da jo vržejo na gnoj..??
Zgodovina se ponavlja, svetovne civilizacije je skoraj konec, vračamo se v novi srednji vek (dark ages).
Ali se nikoli ne vprašate zakaj vlade vlagajo toliko energije in denarja v orožje? Zakaj toliko energije za boj proti Talibanom na kamelah ki so oboroženimi z zarjevelimi kalašnišnikovkami in nekaj naboji? To je slepilo, izgovor za prihajajoče temne čase zatona svetovne ekonomije. Ali mislite da vlade ne računajo na težave z emigracijo iz tretjega sveta. Za obvladovanje tako številčne emigracije bo superiorno orožje ključni dejavnik obvladovanja stabilnosti in zavarovanje zunanjih mej. Schengen je realnost, v prihodnosti se pa bo le še nadgrajeval.
Audy, natančno tako. A najproblematičnejši segment v modelu neskončne eksponentne rasti je rast svetovne populacije.
Pred 8.000 leti je bilo na svetu 20.000.000 ljudi.
Pred 2.000 leti je bilo na svetu 200.000.000 ljudi.
Pred 200 leti je bilo na svetu 1.000.000.000 ljudi.
Pred 100 leti je bilo na svetu 2.000.000.000 ljudi.
Pred 50 leti je bilo na svetu 3.000.000.000 ljudi.
Danes je na svetu skoraj 6.800.000.000 ljudi.

- Kaj res mislite da gre lahko rast svetovnega prebivalstva v nedogled?
- Kaj mislite da polja prenesejo tako intenzivno kmetijstvo? 30 odstotkov polj v svetovnem merilu je že izčrpanih do te mere, da ne omogočajo več rasti ničesar več.
- Ali mislite da je premog neomejen, pa nafta, uran?
- Ali verjamete v strpnost med narodi in kulturami, ko bo zmanjkalo zalog nafte, vode, hrane?

Slepi ste če ne vidite prihajajoče katastrofe.
Nagrado bi dal tistemu, ki pokaže, kako se obstoječi model neskončne eksponentne rasti lahko dolgoročno obdrži na planetu omejenih resursov in kakšne so posledice.
Več komentarjev