Nadzorniki Holdinga slovenskih elektrarn (HSE) so se danes seznanili s potekom izgradnje bloka 6 v termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), je po seji povedal predsednik Franc Žerdin. Poleg tega pa so se se seznanili tudi s sklepom, da vlada od vodstva HSE zahteva podrobno poročilo o postopkih, ki so bili izvedeni v zvezi z naložbo v blok 6 TEŠ. Nadzorniki so hkrati tudi podprli generalnega direktorja družbe, da aktivno sodeluje s Komisijo za preprečevanje korupcije, saj želijo, da naložba poteka transparentno.
Poleg tega pa se je nadzorni svet seznanil tudi s pismom ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika in poročilom Odbora za aktivni nadzor investicije v blok 6 glede postopkov pri projektiranju in oddaji del za izdelavo naprave za razžvepljevanje plinov. S svojimi ugotovitvami bodo nadzorniki ministra obvestili pisno. V primeru kakršne koli ugotovljene nepravilnosti ali dokazanega suma pa bo nadzorni svet HSE za kršitelje zahteval uvedbo ustreznih sankcij, so še sporočili s HSE.
Investicija v izgradnjo šestega bloka Teroelektrarne Šoštanj je sicer vredna okoli 1,1 milijarde evrov, zeleno luč za investicijo pa je HSE podal oktobra 2009. Sicer pa je bila prav ideja za projekt zapisana že v nacionalnem energetskem programu leta 2003.
Komisija za preprečevanje korupcije je projekt izgradnje šestega bloka vzela pod drobnogled, ko je tudi direktor direktorata za energijo pri ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač javno povedal, da obstaja možnost, da bi pri poslu kdo zaslužil provizijo.
NVO: Vlada potrebuje alternativo TEŠ 6 in NEK 2
Oglasile pa so se tudi Nevladne organizacije, ki gradnji šestega bloka TEŠ nasprotujejo. Kot so poudarili o gradnji TEŠ 6 do lanskega leta nevaldne organizacije sploh niso bile obveščene. To so danes poudarili predstavniki Umanotere, Focura in Greenpeacea v Sloveniji.
Direktorica Umanotere Vida Ogorelec Wagner je na novinarski konferenci dejala, da glavno vprašanje o energetski prihodnosti Slovenije ne sme biti, ali šesti blok TEŠ ali drugi blok Nuklearne elektrarne krško (Nek). Pravi, da je dolžnost vlade, da izdela tretji scenarij, ki ne bo vključeval nobene od teh možnosti.
Predsednica društva Focus Lidija Živčič pa je dejala, da bi se vlada morala vprašati boljkako zmanjšati energetsko potratnost, da gradnje novega bloka ne bi niti potrebovali. Poleg tega pa je ocenila, da so izjave o zmanjšanju izpustov CO2, do katerega naj bi prišlo zaradi izgradnje TEŠ 6, zavajajoče. „Čeprav se bodo izpusti na proizvodno enoto zmanjšali, se bodo skupni izpusti povečali, daj gre za povečanje proizvodnje,“ je opozorila.
V Slovenskem E-forumu pa so vladi predlagali, da pripravi različice strategije za oskrbo z električno energijo, ki bodo upoštevale scenarije brez TEŠ 6 in scenarij z manjšo enoto. Vlada pa naj tudi izvede razpis za organizacijo široke javne razprave o TEŠ 6.
predsednica greenpeacea v Sloveniji Nina Štros pa je spregovorila o alternativnem energetskem scenariju, ki se imenuje Energetska (r)evolucija. Gre za alternativni scenarij razvoja energetskega sistema, ki ga je pripravil Greenpeace in ki je predvideval do leta 2010 kar 75-odstotno zamnjšanje emisij. Prjekt TEŠ 6 bo določil slovensko energetsko politiko v naslednjih 50-tih letih, „zato moramo dobro pretehtati vse alternativne možnosti, je še poudarila Štrosova.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.