Gospodarstvo

Uberju vrata v Slovenijo (na široko) odprta

Ljubljana, 01. 02. 2018 13.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za infrastrukturo odpira vrata Uberju za prihod v Slovenijo. V javno razpravo je namreč poslalo novelo zakona o prevozih v cestnem prometu. Predlog med drugim opušča zahteve po licenci in predlaga zmanjšanje administrativnih ovir za izvajanje taksi dejavnosti.

Ministrstvo za infrastrukturo je v javno razpravo poslalo novelo zakona o prevozih v cestnem prometu, ki odpira vrata Uberju v Slovenijo. Cilj predloga je, da se omogočijo inovativne tehnologije, ki lahko zagotovijo, da si ponudniki delijo sredstva, čas in znanje, uporabniki pa dobijo nove storitve z nižjimi cenami, so zapisali na ministrstvu.

Predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu uvaja možnost najema vozila z voznikom in opredeljuje regulacijo na ravni države, obenem pa predlaga zmanjšanje administrativnih ovir za izvajanje taksi dejavnosti. Predlog tako med drugim opušča zahteve po licenci in prenos pristojnosti urejanja tega področja skoraj v celoti na lokalno skupnost.

V skladu z veljavnim zakonom lahko po naročilu prevoznik enega potnika prepelje samo v obliki taksi prevoza, saj je občasni prevoz namenjen samo v naprej določeni skupini potnikov. Ostale oblike prevoza so namenjene drugim vrstam potnikov oziroma popolnoma drugačnim oblikam prevozov. Taksist mora imeti licenco na državni ravni, dovoljenje lokalne skupnosti, označeno vozilo, prevoz pa se lahko opravi samo na podlagi taksimetra.

Ker se pri prevozih dogovorjenih preko spletnih platform cena prevoza in pot dogovori vnaprej in ima potnik s tem zagotovilo ponudnika, so zahteve za dodatno zaščito kot je taksimeter nepotrebne, pojasnjujejo na ministrstvu.

Za ceno prevoza se uporabnik dogovori že prek spleta pred samim prevozom.
Za ceno prevoza se uporabnik dogovori že prek spleta pred samim prevozom. FOTO: AP

Interes za uporabo javnega potniškega prometa pri nas upada

Prevoze bi lahko izvajal samo prevoznik, ki bo pridobil licenco prevoznika. Platforma bo morala biti registrirana pri novem upravljavcu javnega prevoza potnikov in mora v realnem času prenašati podatke o prevozu, izvajalcu in finančnih tokovih na upravljavca. Ta se bo povezal z drugimi bazami podatkov, da bo zagotovljena ustrezna kontrola in bodo podatki o prevozih omogočili načrtovanje javnega prevoza potnikov.

Prevoznik, ki bo izvajal prevoze s pomočjo informacijske platforme, ne bo potreboval taksimetra, lahko pa bo registriran tudi kot taksi prevoznik. Vozila, s katerimi se izvajajo prevozi na podlagi informacijskih platform, niso posebej označena in ne morejo uporabljati površin, namenjenih vozilom javnega potniškega prometa in taksi vozilom.

Kot so izpostavili na ministrstvu, uspeh platform za sodelovanje lahko pomeni izziv za obstoječe udeležence na trgu in prakse, vendar z omogočanjem posameznim državljanom, da ponujajo storitve, spodbujajo tudi nove možnosti zaposlovanja, prožno organizacijo dela in nove vire prihodka. Na ministrstvu predlagajo, da se predlog zakona obravnava po skrajšanem postopku.

Slovenija je sicer na prvem mestu po deležu sredstev družinskih proračunov namenjenih za osebno mobilnost, ob tem je v zadnjih letih v stopnji motorizacije dohitela in celo prehitela številne zahodnoevropske države. Občutno narašča količina cestnega prometa, tako se je število registriranih avtomobilov od leta 1995 do leta 2017 povečalo za 54 odstotkov, so navedli na ministrstvu.

Posledica je tudi upadanje interesa za uporabo javnega potniškega prometa, zato je treba po njihovem mnenju nujno povečati privlačnost in učinkovitost javnega potniškega prometa za vse prebivalce, kar zahteva čimprejšnje in dolgoročne ukrepe na ravni države, statističnih regij in občin.

Kot so še izpostavili na ministrstvu, lahko zainteresirana javnost lahko posreduje pripombe na dokument do vključno 17. februarja. Ministrstvo ob tem predlaga, da se predlog zakona obravnava po skrajšanem postopku.

Poslanci so sicer 14. decembra 2017 sklenili, da predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki so jo pripravili v stranki SDS, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Večina poslanskih skupin se je namreč strinjala, da Uber predstavlja nelojalno konkurenco.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fifi 24
02. 02. 2018 19.09
+2
London je preklical dovoljenja Uberju slovenci pa kontra!?............ ..Bi se VSAJ pozanimmal kaj je bilo v Londonu al moramo VSE sami izkusit in popušit?
Mladi? Plasto
02. 02. 2018 19.05
+3
taxisti smo se več kot 10 let borili za spremembe zakonodaje .... pa ni bilo nič .... zdaj pa se zaradi ENE KORPORACIJE SPREMINJA ZAKONODAJA !!!!!! .... najprej bo romala prijava na KPK .... kajti nerazumljivo je , da se taxisti trudimo več kot 10 let pa nič ...sedaj pa zaradi ene firme ....javni interes ,da bi se zadeve digitalizirale ni argument ,ker imajo možnost naročanja prek interneta praktično vse večje ljubljanske taxi službe .... JE PA DEJSTVO ,DA ŽELI TA VLADA POPOLNOMA UNIČITI VSE STANDARDE ,KI SO TAM ZARADI ZAŠČITE POTROŠNIKOV !!!!!! ..... ZAKAJ JE REGULACIJA POTREBNA ???? - KER VOZIMO TUDI LJUDI ,KI SAMI NE ZMOREJO VEČ NORMALNEGA GIBANJA IN SEVEDA OTROKE !!!! .... ČE BO ZADEVA BREZ REGULACIJE LAHKO VAŠO MAMO PRIDE ISKAT OBSOJEN NASILNEŽ ALI PA VAŠEGA OTROKA OBSOJENI PEDOFIL !!!! .... komu je to smiselno ??? ....samo tistemu ,ki ima OSEBNO KORIST
tdjm
04. 02. 2018 19.06
-1
Daj ne pribijaj, taxisti ste eni izmed največjih sleparjev med obrtniki. Zaupa vam morda 10% strank.
Frane Šajn
02. 02. 2018 15.41
+8
SAMO TA PRAVE SPODKUPLJENCE PODMAZAT PA TI PRODAJO LASTNO MATER IN TA VLADA JIH IMA NA PRETEK JE HUJŠA KOT SESALEC ZA GLOBINSLKO ČIŠČENJE. UPAM , DA JIH PREVETRIJO DO OBISTI!
Frane Šajn
02. 02. 2018 15.42
+6
NISEM ŠE VIDEL BOLJ POGOLTNE POLITIČNE ELITE KOT JE TALE.
Janez_53
01. 02. 2018 22.44
+7
In koliko je padlo (oziroma bo padlo po sprejetju zakona) v žep? Človeku pač takšno vprašanje pride na misel, če vidi, da so nekatere države odpovedale gostoljubnost Uberju.
Mogočnež
01. 02. 2018 20.13
-2
Bravo, se bo vsaj taxi pocenil
genius2013
01. 02. 2018 18.22
+9
bo končno konec kraje in nategancij balkan taksistov..
xyxyxyxyxyxyxy
01. 02. 2018 17.57
+14
V večini držav EU so kritični do UBER-ja in ga nekatere države ne dovolijo pri nas pa neoliberalna SMC leze nekam ameriškemu kapitalu. Na voltvah naj zginejo skupaj s SDS, ki tudi zagovarja to kapitalistično navlako.
Explainator
01. 02. 2018 18.49
-1
če bi lezel v rit usa kapitali, nebi priznavali palestine in kupovali bi usa orožje, tako da je tvoj argument krnekaj
Mladi? Plasto
02. 02. 2018 19.09
palestina je jže pase .... ne bomo priznal :D ... argument drži !!!!!
mobi7
01. 02. 2018 16.52
+23
Je eden verjeten lepo pokasiral za tole konkurenco...