Uprava Luke Koper mora v šestih mesecih vložiti odškodninske tožbe zoper nekdanje vodstvo družbe, so na današnji skupščini izglasovali delničarji Luke Koper. V skladu z nasprotnim predlogom Kada in Soda, ki ga je podprla tudi država kot večinska lastnica, mora revizijska hiša končno poročilo revizije dopolniti z manjkajočimi štirimi področji.
V skoraj dve uri dolgi razpravi so delničarji od predstavnikov revizorske hiše Pricewaterhousecoopers, ki je opravila revizijo poslov v družbi, zahtevali pojasnila, zakaj v zaključnem poročilu ni zajetih štirih poslov, katerih pregled so zahtevali na skupščini pred letom dni, nazadnje pa s skoraj stoodstotno večino podprli nasprotni predlog Kada in Soda in ki zahteva dopolnitev revizijskega poročila.
Nova, dopolnjena revizija
Revizor bo zaključno poročilo dopolnil z ugotovitvami glede poslov v zvezi z nakupom zemljišč na Orleški gmajni, ki jih je Luka Koper izpeljala s posredovanjem podjetja Marjana Mikuža Premik-net, in ostalimi posli, ki niso bili vključeni v drugi krog revizije. To so še projekt gradnje upravne stavbe, projekt podaljšanja prvega pomola, sodelovanje pri gradnji Ankaranske vpadnice in posli v zvezi s podjetjem B.R.I.L.
Predstavniki Pricewaterhousecoopers so obširno pojasnjevali, da so pregledali vseh 14 zahtevanih poslov. Dejstvo, da nekaterih od zahtevanih poslov niso uvrstili v drugi krog, ne pomeni, da je z njimi vse v redu, temveč, da zaradi pomanjkanja informacij s preiskovanjem ne bi mogli nadaljevati naprej, so pojasnili. Na nekaterih področjih ostajajo po njihovem še vedno odprta vprašanja, ki jih tudi v prihodnje ne bodo mogli razjasniti. Ker ne razpolagajo s policijskimi pooblastili, do vseh informacij, ki bi jih potrebovali, nimajo dostopa. V končno poročilo bodo zdaj vključili tudi manjkajoče štiri točke, o katerih so ustno sicer že poročali nadzornemu svetu, jih pa končno poročilo ne vsebuje.
Oškodovana za 39 milijonov evrov?
Izredna revizija, ki jo je v Luki Koper opravila revizijska hiša PricewaterhouseCoopers, je ugotovila, da je bila Luka Koper zaradi spornega poslovanja Časarjeve uprave oškodovana za 39 milijonov evrov.
Po navedbah prvega nadzornika družbe Janeza Požarja bo za nekatere sporne posle v Luki Koper odgovarjala le nekdanja uprava, ki jo je tedaj vodil Robert Časar, za nekatere pa poleg uprave tudi nekdanji nadzorni svet.
Veselko zadovoljen
Predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko je s sklepom skupščine zadovoljen. Kot je dejal, je sklep o vložitvi odškodninske tožbe in dopolnitev končnega poročila revizije pričakoval tudi sam. Finančniki in pravniki Luke Koper bodo gradivo, potrebno za vložitev odškodninskih tožb, po njegovih besedah začeli pripravljati takoj. "Upam, da bomo uspeli te zadeve čim prej izpeljati," je dejal.
Kdaj bo pripravljeno dopolnjeno revizijsko poročilo, Veselko ni želel napovedovati, je pa dejal, da si želi, da bi bilo to storjeno čim prej. Prav tako ni želel napovedati, koliko bi lahko znašal dokončen obseg škode, povzročene Luki Koper. Pojasnila revizorjev, zakaj štirih poslov ni v zaključnem poročilu, so ga prepričala. Kot je dejal, so potrdila to, kar je uprava Luke Koper že več krat trdila, in sicer, da so pregledali vsa zahtevana področja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.