Potem ko je leta 2008 propadlo 40 piramidnih shem, med njimi najbolj slavna prevara Bernarda Madoffa, ki je vlagatelje stala 50 milijard dolarjev, se je potapljanje piramidnih shem nadaljevalo tudi lani. Po analizi ameriške tiskovne agencije AP je leta 2009 tako propadlo kar 150 piramidnih shem.
Kljub večjemu številu propadlih shem, pa je predlani izpuhtelo več denarja. 'Zasluga' gre prav Madoffu, ki so ga decembra predlani aretirali, lani pa obsodili na 150 let zapora. Največjo propadlo prevaro lani pa si je privoščil lažni mednarodni bankir Allen Stanford, ki je 'uničil' sedem milijard dolarjev.
V zvezi s prevarami na področju vrednostnih papirjev je FBI lani sprožil 2100 preiskav, za polni delovni čas pa je na tem področju zaposlenih 651 agentov. Komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC), ki prav tako preiskuje finančni kriminal, je imela lani 21 odstotkov preiskav povezanih s piramidnimi shemami. Predlani jih je imela 17 odstotkov, leta 2005 pa na primer devet odstotkov.
Pri piramidnih shemah prevaranti zbirajo denar od vlagateljev, ki jih privabljajo z obljubo visokih donosov. Te pa lahko zagotavljajo le do takrat, dokler imajo dovolj naivnih žrtev, ki jim prinašajo svež denar, s katerim plačujejo tiste pri vrhu piramide. Ko se piramida pri temeljih neha širiti, sledi propad. Denar izgubijo tisti, ki pridejo nazadnje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.