Predsednik uprave Merkurja Bojan Knuplež se je odzval na izjave, ki jih je ta teden glede reševanja podjetja dal njegov predhodnik Bine Kordež. Knuplež se je izoliral od Kordeževih izjav in poudaril, da je njegov čas, ko bi lahko reševal Merkur, mimo in da je nova uprava edina, ki ima odgovornost podati predloge za rešitev.
"Čeprav nima v Merkurju nikakršnih pooblastil več, želi s svojimi predlogi za reševanje razmer, v kakršnih se je Merkur znašel prav pod njegovim vodstvom, še vedno vplivati tako na sedanje vodstvo Merkurja kot na nadzorni svet, banke in poslovne partnerje," je opozoril Knuplež in dodal, da ga tak pristop človeka, ki je bil dolga leta član sveta Banke Slovenije in vodilni mož Merkurja, preseneča in žalosti.
"Za podajanje predlogov, kot to počne zdaj, je bil pravi čas, ko je bil na vodilnem mestu Merkurja in bi vse te ideje, nasvete, ki jih deli danes, lahko mirne duše izvedel ter v veselje vseh saniral Merkur," je izpostavil Knuplež in spomnil, da se to ni zgodilo, zato so banke zahtevale menjavo vodstva podjetja. Nova uprava pa je sedaj po Knupleževem prepričanju edini organ, ki ima dolžnost in odgovornost podati predloge za rešitev razmer, medtem ko je Kordeževo mnenje samo njegovo osebno stališče.
Kordež je prejšnji petek v odzivu na napovedane kazenske in odškodninske tožbe zoper njega pojasnil, da sedanje težave Merkurja izvirajo predvsem iz Merfinovega predčasnega poplačila bank. "Če bi banke spet posodile Merkurju samo polovico teh sredstev, bi Merkur lahko zopet posloval uspešno in z dobičkom, kot je pred tem, brez nekih večjih drastičnih ukrepov v poslovanju, odpuščanj, premestitev in krčenja obsega poslovanja," je poudaril.
Za sobotno Delo pa je Kordež povedal, da bi Merkur potreboval od 70 do 100 milijonov evrov. Ta sredstva naj bi banke po Kordeževem predlogu vplačale v obliki dodatnega kapitala brez razlastitve sedanjih delničarjev, ki ga po nekaterih podatkih zahtevajo banke upnice. Bi pa po Kordeževemu predlogu namesto lastnikov Merfina njegov delež prevzeli upniki te finančne družbe, prek katere so menedžerji leta 2007 izvedli prevzem Merkuja.
Banke upnice naj bi se sicer v ponedeljek sestale z vodstvom Merkurja glede sanacijskega programa in predvidene dokapitalizacije, vendar je bil sestanek odpovedan, dogovarjanja pa se po Knupleževih zagotovilih nadaljujejo. Že pred tem je bila odpovedana tudi seja nadzornega sveta, sklicana za minuli petek, na kateri bi med drugim obravnavali ponovno revidirano lansko poslovno poročilo. In sicer naj bil razlog za prestavitev seje dopolnitev gradiva, povezanega z reševanjem Merkurja.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.