Kitajska je zaskrbljena zaradi naraščajoče dolžniške krize evroobmočja. Kitajski premier Wen Jiabao je dejal, da evropski voditelji morajo svoje hiše spraviti v red. Peking je pripravljen pomagati Evropi, a ta mora najprej ustaviti širitev in poglabljanje krize. "Razvite države morajo prevzeti odgovornost za fiskalno in monetarno politiko. Zdaj je najbolj pomembno, da preprečijo nadaljnje širjenje dolžniške krize v Evropi," je prepričan.
Tako se je Kitajska pridružila mnenju ZDA in evropske voditelje pozvala, naj sprejmejo konkretne ukrepe in nehajo škodovati svetovnemu gospodarstvu.
Da ima kriza v območju evra lahko resne posledice za Evropo, sta v Evropskem parlamentu opozorila tudi poljsko predsedstvo EU in Evropska komisija.
"Nadaljevanje krize bi povzročilo velike probleme," je dejal poljski finančni minister Jacek Rostowski. Opozoril je, da moramo biti pripravljeni na izjemno rast brezposelnosti, celo dvakratno, tudi v bogatih državah. Obenem je poljski minister poudaril, da kriza ne sme biti izgovor za ustvarjanje "Evrope dveh hitrosti, dveh kategorij". "Ne imejmo nikakršnih iluzij. Če se zlomi evro, EU ne bo preživela veliko dlje in posledice bodo zelo dramatične," je posvaril.
Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je poudaril, da se soočamo z najresnejšim izzivom te generacije. Barroso je resno okrcal države članice, ki se obotavljajo pri uveljavljanju dogovorov, in jih pozval, naj izpolnijo svoje obljube. Pri tem je opozoril na resen problem zaradi razlike med hitrostjo finančnih trgov in časom, potrebnih za sprejemanje odločitev v EU.
Preberite tudi: Ob tem ni videti konca težav za Grčijo.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.