Jamstvena shema kot protikrizni ukrep za sprostitev posojilnega krča je prijela, je po srečanju predstavnikov vlade s slovenskimi bančniki dejal finančni minister Franc Križanič. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo njeno izvajanje v prihodnje potekalo še bolj gladko, ob tem pa ni izključil prevzema večjega obsega tveganj s strani države.

Nosilci ekonomske politike so se na današnjem srečanju z bančniki predvsem seznanili s potekom jamstvene sheme v poletnih mesecih. Izvajanje sheme je po njegovih besedah potekalo v treh avkcijah, delež odrejenih kvot glede na dodeljene kredite pa je bil 23-odstoten.
Po Križaničevih besedah je bilo skupno podeljenih za 250 milijonov evrov kreditov, pri čemer je avgusta prišlo do preobrata kreditne aktivnosti navzgor. Ob tem je izrazil zaskrbljenost nad "sorazmerno nizkim odstotkom" porabljenih sredstev iz jamstvene sheme, kljub temu pa je dejal, da vsota odrejenih kreditov kaže, da je shema v prvem koraku prijela.
"Pričakujem, da bo v nadaljevanju teklo bolj gladko in da bodo krediti po tej shemi vendarle v pričakovanem obsegu," je še dejal Križanič in dodal, da bo morda v prihodnje nekoliko večje tveganje prevzela tudi država.
Minister za razvoj Mitja Gaspari pa je dejal, da so se z bančniki med drugim dogovorili, da bodo v prihodnje poskušali čim bolje usklajevati dejavnosti, ki jih opravljajo regulator, banke in država. Slednja po Gasparijevih besedah vztraja pri nadaljevanju izvajanja jamstvene sheme.
"Shema še ni v celoti izkoriščena in tudi še nekaj časa ne bo. To ni slabo, saj ne vemo, kaj bo z gospodarskimi gibanji v prihodnjih mesecih," je dejal Gaspari.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.