Potem ko se je včeraj s sklepno prireditvijo v Mariboru končal letošnji slovenski del tekmovanja Imagine Cup, smo se pogovarjali z obema zmagovalnima ekipama, ki se zdaj odpravljata na regionalni izbor, če bosta tam uspešni, pa še v meko razvoja kreativnih idej - ZDA.
V kategoriji "Družbena odgovornost" je zmagala ekipa Say Goodbye z mobilno aplikacijo, ki omogoča obveščanje ljudi o uporabnikovi smrti. V ekipi pravijo, da to svojcem olajša obveščanje o smrti, hkrati pa ima uporabnik možnost, da pove še svoje zadnje besede.
"Naša rešitev je na tem področju neprimerljiva, saj je ena prvih, ki se sooča s tovrstno tematiko," pravijo članice ekipe. In ko smo že ravno pri ideji - za pomanjkanje konkurence je gotovo kriva tudi tema, ki se je dotika aplikacija, saj smrt še vedno ostaja velik družbeni tabu. Skupina je tukaj črpala iz lastnih življenjskih izkušenj: "Vodja projekta Tanja Štular je bila nedavno v smrtni nevarnosti."
V ekipi Say Goodbye so sicer študentke različnih študijskih programov Univerze na Primorskem, ki prihajajo iz različnih koncev Slovenije. "Slogan Imagine Cup tekmovanja je "Dream it. Build it. Live it." In prav tako vsak član v naši ekipi predstavlja del slogana. Dream it – Anja Rudež, Build it – Tanja Štular, Live it – Tamara Lah," pravijo zase.
Ustvarjale so pod mentorstvom profesorja dr. Andreja Brodnika. Medtem ko je bila to za Lahovo in Rudeževo prva izkušnja v svetu razvoja in uresničitve kreativne ideje, je Štularjeva že sodelovala pri drugih različnih projektih s področja bioinformatike.
Skupaj pa opažajo, da so slovenski mladi še vedno nekoliko sramežljivi, ko gre za uresničevanje idej, ki bi lahko bile potencialno tudi dobra poslovna priložnost: "Po našem mnenju se mladi ne zavedajo, da ni omejitev glede realizacij idej. Mnogi si ne upajo živeti svojih sanj ter pogledati izven družbenih okvirjev. Opažamo pa vedno večjo podporo pri razvoju startup podjetij."
In prav na pot razvoja startupa se odpravlja skupina. "Osnovna različica izdelka je že realizirana, vendar nameravamo aplikacijo še razširiti in prilagoditi za globalni trg," razkrivajo svoje načrte. Njihova ciljna skupina potencialnih uporabnikov je zaradi tematike rešitve seveda široka in brez omejitev, čim prej pa upajo tudi na podporo kakšnega investitorja.
Pri tem pa nameravajo izkoristiti tudi prepoznavnost, ki jo je skupini prinesla zmaga na Imagine Cupu: "Z zmago smo dobili tudi potrditev, da smo na pravi poti. Tekmovanja smo se udeležili z namenom, da idejo realiziramo, saj jo vidimo kot podjetniško priložnost - predvsem za tujino."
"Veliko mladih se ustraši"
V kategoriji "Inovacije" pa je zmagala ekipa Foreach Solution. Njihova inovacija se imenuje LAMA – Location Aware Mobile Advertising, geolokacijsko oglaševanje.
Skupino sestavlja kreativna četverica - Klemen Javšovec, ki skrbi za razvoj in uporabo strojne opreme, Zedin Salkanović je razvijalec za Windows Platform in mentor ekipe. Mitja Galun je razvijalec za Android operacijski sistem in skrbi za čim boljšo uporabniško izkušnjo aplikacije, Niko Kovačič pa je spletni razvijalec, zadolžen za razvoj zalednega Sistema in nemoteno delovanje in komunikacijo med aplikacijo in strežnikom.
"Naša ideja je prvotno nastala samo za tekmovanje ImagineCup. Tekom razvoja pa smo zaznali zanimanje s strani trgovin in oglaševalcev, zato smo našo idejo začeli razvijati v bolj poslovni smeri," pravijo.
Za začetek želijo aplikacijo razviti do konca, jo dopolniti in nadgraditi: "Uspešno smo izvedli tudi prvo fazo internega testiranja v celjskem trgovskem središču. S pomočjo testiranja smo videli, kje so še napake, in katere dele je treba dodelati in izpiliti."
Preverili so tudi, kaj počne konkurenca na trgu podobnih aplikacij in kako jo prehiteti: "Konkurenca seveda obstaja. Preden smo se lotili razvoja smo raziskali trg in identificirali kdo so naši konkurenti in kaj dejansko ponujajo. Različne trgovine imajo svoje specifične aplikacije, kot tudi trgovski centri imajo svoje mobilne aplikacije, preko katerih lahko uporabnik pridobi informacije. Naš sistem pa je izdelan tako, da uporabnika preko naših bluetooth oddajnikov obveščamo o aktualni ponudbi in informacijah v času, ko se le-ta sprehaja po določeni trgovini oziroma trgovskem centru. Naša prednost je v tem, da smo enotna platforma za oglaševanje. Uporabniki naše aplikacije lahko preko ene same aplikacije dostopajo do vseh naših naročnikov. Prav tako uporabniku ponujamo možnost filtriranja in nastavljanja osebnih preferenc. Na ta način je uporabnik obveščen o stvareh, ki ga dejansko zanimajo. Prav tako pa lahko uporabniki znotraj aplikacije zbirajo dodatne ugodnosti in popuste, ki jih brez naše aplikacije ne bi mogli koristiti."
Za ekipo je udeležba na Imagine Cupu prva tekmovalna izkušnja: "Tekom našega študija smo imeli veliko idej o različnih rešitvah, vendar nam je vedno manjkalo ali volje ali časa, da bi naše ideje dejansko poskusili uresničiti. Bolj smo bili fokusirani na študij kot pa na naše ideje, želje in ambicije."
Ocenjujejo, da idej za inovativne rešitve v Sloveniji ne manjka: "Naše mnenje pa je, da se med mladimi še vedno pojavlja strah, kaj bo, ko ideja postane resna. V primeru, ko se zadeve začnejo razvijati iz ideje v neko realno možnost za ustanovitev podjetja, se veliko mladih inovatorjev preprosto ustraši, nočejo tvegati in njihove ideje ostanejo le ideje."
Ekipa se po zmagi medtem že ozira v prihodnost: "Trenutno smo fokusirani na sam razvoj aplikacije, vendar že imamo v mislih iskanje investitorjev, da bi lahko ta razvoj pospešili in optimizirali."
Kot pravijo, je zmaga znak, da ima ideja potencial za uspeh: "Pomagala pa nam bo tudi tako, da bomo postali bolj medijsko prepoznavni, si pridobili nova znanja - predvsem s področja podjetništva in trženja - prav tako pa upamo, da bomo lahko razširili naš krog poznanstev in navezali stike, ki nam bodo lahko koristili na naši poti do uspeha."
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.