Gospodarstvo

Evro zamenjal tolar

Ljubljana, 27. 12. 2006 11.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 15 min
Avtor
Barbara Snoj
Komentarji
13

S 1. januarjem 2007 je v Slovenji evro zamenjal tolar. Smo pripravljeni na novo valuto?

Kaj je evro?

Model za evrske bankovce so izbrali izmed 44 predlogov na natečaju leta 1996, osnoval pa ga je Robert Kalina iz avstrijske nacionalne banke
Model za evrske bankovce so izbrali izmed 44 predlogov na natečaju leta 1996, osnoval pa ga je Robert Kalina iz avstrijske nacionalne banke FOTO: Reuters

Evro (simbol = |EURO|, bančna oznaka = EUR) je enotna uradna valuta Evropske unije. Evro je doslej uvedlo 12 držav članic EU - to so Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska in Španija. S 1. januarjem 2007 pa je skupno valuto uvedla tudi Slovenija, in sicer kot trinajsta država Evropske unije.

Območje, kjer so države uvedle evro, se imenuje evroobmočje. Te države članice EU (brez Grčije) so izpolnile maastrichtska konvergenčna merila, sprejeta na Maastrichtski medvladni konferenci leta 1991. Konvergenčna merila zajemajo nizko stopnjo inflacije, nizko stopnjo obrestnih mer, stabilne tečaje valut, vzdržni položaj javnih financ ter skladnost pravnih redov držav članic.

Enajst držav EU je tako s 1.1.1999 uvedlo evro kot knjižni denar, s 1. januarjem 2001 pa se jim je pridružila še Grčija, ki v prvem krogu maastrichtskih konvergenčnih meril ni izpolnjevala. Evrski bankovci in kovanci so prišli v obtok 1. januarja 2002.

Znak za evro
Znak za evro FOTO: POP TV
Kje vse lahko plačujemo z evri?

- v 12 državah članicah EU, ki sestavljajo evroobmočje

- v Monaku, Vatikanu in San Marinu, kjer so z Evropsko unijo sklenili posebne sporazume o uporabi evra

- na francoskih čezmorskih departmajih (Guadeloupe, Martinique, Francoska Gvajana in Réunion) ter na Azorih, Madeiri in Kanarskih otokih, ki formalno niso del Evropske unije

- na Saint-Pierre-et-Miquelon in Mayotte, kjer je bil evro uveden z odločbo Sveta EU

- v državah oziroma na delih držav, v katerih se evro uporablja kot naslednik starih valut: na primer Andora, ki nikoli ni imela svoje valute, uporabljala pa je špansko pezeto in francoski frank, ter Črna gora in Kosovo, kjer se evro uporablja kot naslednik nemške marke

Velika Britanija in Danska sta v teku pogajanj o ustanovitvi Ekonomske in monetarne unije pridobili pravico, da sami odločita, ali želita uvesti evro po izpolnitvi konvergenčnih kriterijev, Švedska pa ne izpolnjuje vseh potrebnih kriterijev za uvedbo evra.

Z evrom upravlja Evropska centralna banka (ECB) in Evropski sistem centralnih bank (ESCB), ki ga sestavljajo centralne banke držav članic. Kot neodvisna centralna banka ima ECB izključno pooblastilo, da določa monetarno politiko, medtem ko ESCB sodeluje pri tisku, kovanju in razdeljevanju bankovcev in kovancev v vse članice ter pri delovanju plačilnih sistemov v evroobmočju.

Kako je evro dobil ime?

Skupna evropska valuta je ime dobila na zasedanju Evropskega sveta decembra 1995 v Madridu. Šefi držav in vlad takratnih petnajstih članic Unije so potrdili, da bo ime 'euro' enako zapisano v vseh uradnih jezikih ter bo nadomestilo generični izraz ECU, ki se je uporabljal kot obračunska enota. Na zasedanju so se dogovorili, da bodo dovolili edino odstopanje, in sicer Grčiji zaradi drugačne abecede.

Pristnost evrskih bankovcev je moč hitro in zanesljivo preveriti z otipom, pogledom in nagibom, pri čemer pa zgolj ena metoda ni dovolj
Pristnost evrskih bankovcev je moč hitro in zanesljivo preveriti z otipom, pogledom in nagibom, pri čemer pa zgolj ena metoda ni dovolj FOTO: Reuters

Denarna enota EU je tako v vseh članicah zapisana enako, čeprav je vstop novih držav v Unijo leta 2004 na to področje vnesel nekaj jezikovne raznolikosti. Štiri nove članice namreč v pogovornem jeziku uporabljajo različne nazive, in sicer: Latvija (eiro), Litva (euras), Madžarska (euró) in Slovenija (evro). Svet Evropske unije je 21. decembra 2005 sprejel novelo Uredbe o uvedbi eura, ki določa, da postane valuta sodelujočih držav članic euro, njena enota je 1 euro, ki se naprej deli na sto centov. Zakonodaja tudi določa, da se v pravnih instrumentih evro piše z 'u'. V ostalih primerih se beseda evro v Sloveniji piše v skladu s slovenskim pravopisom.

Evropska komisija je grafični simbol za evro |EURO| oblikovala na podlagi treh kriterijev, in sicer: deluje kot razpoznavni simbol Evrope, mora biti enostaven za zapis z roko ter estetsko zasnovan.

Uradna kratica za evro (potrjena s strani Mednarodne organizacije za standardizacijo) je EUR in se uporablja v poslovnem, finančnem in trgovinskem okolju. Na mestih, kjer smo do sedaj pisali oznako za slovenski tolar (SIT), bo z uvedbo evra torej oznaka EUR. Uradni grafični simbol skupne evropske valute je |EURO|. Oblika spominja na grško črko epsilon, kar se navezuje na Staro Grčijo kot zibelko evropske civilizacije, ter na prvo črko besede Evropa. Dve vodoravni in vzporedni črti predstavljata stabilnost skupne valute.

KAKŠEN JE EVRSKI BANKOVEC?

Evrski bankovci so v vseh državah evroobmočja enaki. Izdani so v sedmih različnih vrednostih: 5, 10, 20, 50, 100, 200 in 500 |EURO|. Bankovci imajo različne označbe, svojo razpoznavno barvo in velikost. Vsak bankovec prikazuje enega od evropskih arhitekturnih slogov (klasika, romanika, gotika, renesansa, barok in rokoko, arhitektura železa in stekla ter sodobna arhitektura 20. stoletja). Sprednja stran bankovca prikazuje podobe oken in vrat, ki simbolizirajo evropski duh odprtosti in sodelovanja. Na zadnji strani so upodobljeni mostovi, ki simbolizirajo komunikacijo med evropskimi narodi ter med Evropo in ostalim svetom. Arhitekturni primeri ne predstavljajo dejansko obstoječih zgradb ali spomenikov, da se med članice ne bi vneslo ljubosumje in polemika o tem, kateri spomenik bi bil upodobljen.

Enotno valuto evro uporablja več kot 300 milijonov Evropejcev
Enotno valuto evro uporablja več kot 300 milijonov Evropejcev FOTO: Reuters

Vsem bankovcem je skupna evropska zastava, začetnice Evropske centralne banke v petih različicah (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP), zemljevid Evrope na hrbtni strani bankovca, ime 'euro' v latinici in grškem zapisu ter podpis trenutnega predsednika Evropske centralne banke. Na vsakem bankovcu najdemo tudi 12 zvezd Evropske unije, ki predstavljajo dinamiko in harmonijo sodobne Evrope.

Kako ločimo originale od ponaredkov?

Različni zaščitni elementi omogočajo, da lahko hitro in zanesljivo prepoznamo pristne evrske bankovce. Papir bankovca je čvrst, gladek in šelesteč. Zaradi posebnega tiskarskega postopka ima značilen otip, na nekaterih mestih je na otip debelejši.

Bankomati s 1. januarjem 2007 izplačujejo le evrske bankovce, in sicer za 10 in 20 evrov
Bankomati s 1. januarjem 2007 izplačujejo le evrske bankovce, in sicer za 10 in 20 evrov FOTO: Reuters
Preverjanje bankovca vam vzame le nekaj sekund, zadošča že, da bankovec otipate, pogledate proti svetlobi in nagnete.

Če bankovec pogledamo proti svetlobi, se nam glavni motiv prikaže v vodnem znaku (prosojna podoba), vidna postane varnostna nit (kot temna črta, ki teče po sredini bankovca navzdol) ter številka vrednosti bankovca. Te tri oznake so vidne s sprednje in zadnje strani bankovca.

Zaščitni element predstavlja tudi srebrna folija bankovcev za 50, 100, 200 in 500 |EURO|. Če bankovec nagibate naprej ali nazaj, se hologramska podoba na foliji spreminja iz številke vrednosti bankovca v simbol |EURO| in obratno. Če omenjene bankovce nagibate naprej ali nazaj na hrbtni strani, številka spremenljive barve (desno spodaj) spreminja barvo (iz vijolične v olivno zeleno ali rjavo). Na zadnji strani bankovcev za 5, 10 in 20 |EURO| pa boste opazili zlatorumen trak.

KAKŠEN JE EVRSKI KOVANEC?

Evrski kovanci so izdani v osmih različnih vrednostih: 1, 2, 5, 10, 20 in 50 centov ter 1 |EURO| in 2 |EURO|. Medtem ko so evrski bankovci v vseh državah evroobmočja enaki, kovanci ohranjajo nacionalne posebnosti. Sprednja stran, ki označuje nominalno vrednost, je poenotena, hrbtne strani kovancev pa je oblikovala vsaka država članica po svoje.

Evrokalkulator za lažje preračunavanje in primerjanje cen v tolarjih in evrih
Evrokalkulator za lažje preračunavanje in primerjanje cen v tolarjih in evrih FOTO: POP TV
Vsak kovanec ima enotno 'evropsko' in 'nacionalno' stran. Evropska stran prikazuje Evropsko unijo pred širitvijo v maju 2004 ali geografsko podobo Evrope, nacionalna stran pa je za vsako državo različna. Ne glede na razlike se lahko z vsemi evrskimi kovanci plačuje kjer koli v evroobmočju.

V obtoku je trenutno 15 različic nacionalnih motivov kovancev, ki so zakonito plačilno sredstvo na celotnem območju, kjer se plačuje z evri - 12 različic so prispevale države članice EU, ki so hkrati tudi članice evroobmočja, 3 različice evrskih kovancev pa so Monako, San Marino in Vatikan kovali na osnovi formalnega dogovora z Evropsko skupnostjo.

Vsak od slovenskih evrskih kovancev ima na nacionalni strani drugačen motiv. Na kovancu za 2 evra je upodobljen največji slovenski pesnik dr. France Prešeren, kovanec za 1 evro prikazuje utemeljitelja slovenskega knjižnega jezika Primoža Trubarja. Na kovancu za 50 centov je prikazana podoba Triglava, na kovancu za 20 centov sta upodobljena lipicanca, kovanec za 10 centov pa prikazuje neuresničeni načrt Jožeta Plečnika za slovenski parlament. Osrednji motiv kovanca za 5 centov je sejalec, na kovancu za 2 centa je reliefna podoba knežjega kamna, kovanec za 1 cent pa prikazuje štorkljo.

Evro je 1. januarja postala slovenska nacionalna valuta, tolar, ki je letos praznoval 15. obletnico, pa se poslavlja
Evro je 1. januarja postala slovenska nacionalna valuta, tolar, ki je letos praznoval 15. obletnico, pa se poslavlja FOTO: POP TV

Kako so zaščiteni evrski kovanci?

Evrski kovanci so pred ponarejanjem zaščiteni z zahtevnimi strojno berljivimi prvinami. Kovanci za 1 in 2 evra so izdelani s trokovinsko in triplastno tehnologijo in so dvobarvni. Kovanci za 10, 20 in 50 centov so izdelani iz unikatne zlitine (nordijsko zlato), ki jo je težko taliti in se uporablja izključno za kovance. Pred ponarejanjem ščitijo tudi črke, številke in zvezdice na robu kovanca za dva evra, posebna sestava kovancev za 10, 20 in 50 centov ter različna oblika robov na posamezni vrednosti kovanca.

Nove skupne strani kovancev

Vsaka država članica enkrat letno izda priložnostni spominski kovanec za 2 |EURO| s svojo podobo. Za omenjene kovance se lahko uporablja samo apoen za 2 |EURO|. Ti kovanci imajo enake lastnosti in enako skupno sprednjo stran kot običajni kovanci za 2 |EURO| ter so zakonito plačilno sredstvo na celotnem evroobmočju enako kot vsi drugi kovanci.

Slovenija bo marca 2007 izdala 400.000 kosov priložnostnih spominskih kovancev za 2 evra, in sicer ob 50. obletnici podpisa Rimske pogodbe. Na nacionalni strani kovanca bo besedilo izpisano v slovenskem jeziku: 'Rimska pogodba - 50 let', 'Evropa', 'Slovenija' ter letnica '2007', obod kovanca pa bo enak slovenskemu evrskemu kovancu za 2 evra.

7. junija 2005 je bilo določeno, da je treba skupne strani kovancev za 10, 20 in 50 centov ter za 1 in 2 evra, ki trenutno predstavljajo Evropsko unijo pred njeno širitvijo leta 2004 s petnajst na petindvajset držav članic, spremeniti, da bodo v prihodnje predstavljene vse države članice Evropske unije. Skupne strani kovancev najmanjših vrednosti (1, 2 in 5 centov) predstavljajo Evropo v svetu in jih širitev Evropske unije torej ne zadeva.

Nove skupne strani se bodo uporabljale od leta 2007. Države članice, ki uvajajo evro z letom 2007, bodo izdale samo kovance z novimi skupnimi stranmi. Prva izmed novih držav članic bo to Slovenija. Trenutne države članice območja evra lahko pri proizvodnji novih kovancev prav tako začnejo uporabljati nove skupne strani z letom 2007, v vsakem primeru pa jih bodo prevzele najpozneje do leta 2008.

Posebne oznake za slepe in slabovidne

Oblikovalci so pri pripravi bankovcev in kovancev tesno sodelovali z Evropsko zvezo slepih (European Blind Union). Uporabili so posebne značilnosti, ki slepim in slabovidnim omogočajo, da denar lažje prepoznajo.

Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji je Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenje podarilo 3100 denarnic za evrske kovance, opremljenih z Braillovo pisavo, s katerimi bodo lahko lažje ravnali in plačevali z novo valuto.

Bankovci so različnih velikosti - višja je vrednost, večji je bankovec. Zanje je značilna živa barva, ki se jasno razlikuje. Bankovec za 5 |EURO| je siv, za 10 rdeč, bankovec za 20 |EURO| je moder, sledi mu oranžen za 50 in zelen za 100 |EURO|. Bankovec za 200 |EURO| je rumenorjav, za 500 pa vijoličen. Vrednosti bankovcev so označene z velikimi številkami. Bankovci so natisnjeni s posebno tiskarsko metodo, imenovano 'globoki tisk' oziroma 'intaglio'. Na bankovcih za 200 in 500 |EURO| so v globokem tisku na robovih odtisnjene tudi reliefne oznake.

Kovanci so različnih velikosti, barv in obodov. Žlebičasti ali nazobčani obodi, zareze, brazde in drugi reliefni elementi olajšujejo razlikovanje kovancev različnih vrednosti. Vsak kovanec je drugačne teže - čim težji je, tem več je vreden (z izjemo kovanca za 1 |EURO|). Debelina kovancev se spreminja glede na vrednost - debelejši je kovanec, več je vreden (z izjemo kovancev za 1 in 2 |EURO|). Vrednosti so z velikimi številkami označene na evropski strani kovancev.

Začetni paketi evrskih kovancev so bili na voljo dva tedna pred uvedbo evra, in sicer za lažje seznanjanje z novo valuto
Začetni paketi evrskih kovancev so bili na voljo dva tedna pred uvedbo evra, in sicer za lažje seznanjanje z novo valuto FOTO: B.S.

UVEDBA EVRA IN POMEMBNI MEJNIKI

Potek uvedbe evra je potekal v več fazah. V predpristopni fazi, to je obdobje do vstopa Slovenije v EU 1. maja 2004, je morala Slovenija izpolniti merila za članstvo v EU, prevzeti predpise, ki se nanašajo na ekonomsko in monetarno unijo (EMU) ter začeti posvetovanja o sodelovanju v ERM II in centralnem tečaju. 28. junija 2004 smo vstopili v ERM II. Do takrat je Slovenija kot država članica sodelovala v EMU, Banka Slovenije je postala del evropskega sistema centralnih bank (ESCB), guverner Banke Slovenije pa postane član razširjenega sveta Evropske centralne banke (ECB). Slovenija je upoštevala pravila o koordinaciji ekonomskih politik v EMU.

Tečaj zamenjave tolarja z evrom je 1 EUR = 239,640 SIT in začne veljati z dnem uvedbe evra, to je 1. januarja 2007.

Po vstopu v ERM II se v okviru mehanizma deviznih tečajev določi centralni tečaj do evra za valuto vsake države članice EU izven območja evra, ki sodeluje v ERM II. Dovoljeni razpon nihanja znaša 15 odstotkov od centralnega tečaja. Država članica EU, ki ni uvedla evra, se sama odloči o tem, kdaj bo svojo valuto vključila v ta sistem. Dveletno sodelovanje v ERM II, v dovoljenih mejah nihanja deviznega tečaja okoli centralnega tečaja do evra in brez prilagoditve centralnega tečaja navzdol oziroma devalvacije, je eden izmed pogojev za uvedbo evra. V tej fazi se samostojnost denarne politike zmanjša. Politika deviznega tečaja je osredotočena na stabilnost tečaja glede na evro.

Posebnost slovenskih evrskih kovancev je, da imajo ob zunanjem robu izpisan napis 'Slovenija', s čimer naj bi dosegli večjo prepoznavnost po Evropi
Posebnost slovenskih evrskih kovancev je, da imajo ob zunanjem robu izpisan napis 'Slovenija', s čimer naj bi dosegli večjo prepoznavnost po Evropi FOTO: B.S.

11. julija 2006 se je začelo predvstopno obdobje. Po oceni, da Slovenija izpolnjuje potrebne pogoje za uvedbo evra, je Svet EU določil nepreklicno in trajno menjalno razmerje med tolarjem in evrom (t. i. tečaj zamenjave). Ker je tečaj zamenjave ostal enak centralnemu tečaju, trgovcem ni bilo potrebno na novo preračunavati cen. Zadnjo fazo predstavlja dejanska uvedba evra po izpolnitvi zahtevanih konvergenčnih meril. Ko je Slovenija uvedla evro, to je 1. januarja 2007, je Banka Slovenije postala del evrosistema in bo nanj prenesla pristojnost glede vodenja monetarne politike, guverner Banke Slovenije pa je postal član Sveta ECB.

Ime valute se lahko izpisuje besedno (evro), s tričrkovno valutno oznako (EUR) ali s simbolom |EURO|. Odločitev o uporabi ene izmed oznak je na strani uporabnika.

Obdobje od 1. do 14. januarja 2007 velja za obdobje dvojnega obtoka evrov in tolarjev. V tem času je evro že zakonito plačilno sredstvo, vendar pa se še vedno lahko plačuje tudi s tolarji. Ob plačilu s tolarji preostanek denarja dobimo vrnjen v evrih. Od 1. januarja do 1. marca 2007 bo možna brezplačna menjava tolarske gotovine v evrsko v vseh poslovnih bankah in hranilnicah. Po 1. marcu 2007 pa bo brezplačna menjava tolarske gotovine za evrsko možna le še pri Banki Slovenije, kjer bomo tolarske kovance lahko brezplačno menjali vse do konca leta 2016, tolarske bankovce pa brez časovne omejitve.

POGOSTA VPRAŠANJA O EVRU

Kako do evrov po 1. januarju?

15. januarja 2007 bo sedmerica bankovcev in osmerica kovancev evra postala edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji.

1. in 2. januarja 2007 je 52 izbranih poslovalnic kljub prazniku od 10. do 14. ure zamenjevalo tolarsko gotovino za evrsko. V času poslovanja dežurnih poslovalnic je bila mogoča samo zamenjava tolarskih bankovcev in kovancev v evrske bankovce in kovance ter večjih evrskih apoenov v manjše. Drugih bančnih storitev, vključno z vpogledi v stanje na računih in dvigi z računov, ni bilo mogoče opravljati. Znesek zamenjave je omejen na 1500 evrov. Zamenjavo višjih zneskov je treba predhodno napovedati.

Dvojno označevanje cen
Dvojno označevanje cen FOTO: POP TV

Od 1. do 14. januarja 2007 je obdobje dvojnega obtoka, kar pomeni, da lahko hkrati plačujemo s tolarskimi in evrskimi bankovci in kovanci. V pravnih instrumentih ali v plačilnem prometu je edina denarna enota evro. Tolarska stanja na računih so se s 1. januarjem 2007 samodejno pretvorila v evrska stanja po tečaju zamenjave.

Od 1. januarja 2007 dalje v poslovnih bankah in hranilnicah poteka brezplačna menjava tolarske gotovine za evrsko gotovino vse do 1. marca 2007. Banka Slovenije bo po 1. marcu 2007 brezplačno menjala tolarske bankovce brez časovne omejitve, tolarske kovance pa do 31. decembra 2016.

Ob plačevanju s tolarsko gotovino v trgovinah na drobno bodo v obdobju dvojnega obtoka blagajniki razliko med vrednostjo, zaračunano za storitev ali blago, in izročenim zneskom tolarske gotovine vračali v evrih.

Kako so poslovali bankomati?

Med novoletnimi prazniki je bilo delovanje bankomatov po Sloveniji zaradi uvedbe evra nekoliko spremenjeno. Nekaj več kot 1500 bankomatov v lasti 16 poslovnih bank v Sloveniji, ki jih upravlja Bankart, je ugasnilo 31. decembra ob 21. uri. Tisti najbolj obiskani so začeli delovati 1. januarja 2007 že kmalu po polnoči, ostale pa so glede na obiskanost in regijsko pokritost priklapljali postopoma.

Številčna stran evrskih kovancev je ista v vseh državah, zadnja stran z motivom pa se razlikuje glede na posamezno državo
Številčna stran evrskih kovancev je ista v vseh državah, zadnja stran z motivom pa se razlikuje glede na posamezno državo FOTO: Reuters


Kako je s plačami in pokojninami?

Stanja na transakcijskih računih v tolarjih so s 1. januarjem 2007 banke samodejno preračunale v evre, kar pomeni, da bodo plače v januarju na bančnih računih prikazane v evrih. Pretvorba je opravljena po tečaju zamenjave. Od tega dne je plačevanje z računov le v evrski valuti.

Pokojnine so bile v decembru 2006 namesto 29. decembra izplačane 22. decembra, in to v tolarjih.

Vrezovalec v kovnici na Finskem pripravlja kalup za slovenski kovanec za 2 evra
Vrezovalec v kovnici na Finskem pripravlja kalup za slovenski kovanec za 2 evra FOTO: Reuters

Poslovanje preko okencev, s karticami in po elektronski poti

Od 3. do 14. januarja 2007 bomo lahko na bančnih okencih z gotovino plačevali ali v tolarjih ali v evrih, od vključno 15. januarja 2007 dalje pa le z evrsko gotovino. Negotovinsko plačevanje se od 3. januarja dalje plačuje le v evrski valuti.

1. januarja 2007 je ves knjižni denar, torej tudi denar na transakcijskih računih, samodejno preračunan v evrsko valuto.

Plačevanje s karticami od 1. januarja 2007 poteka le v evrih. Plačevanje preko elektronskih bank je do 29. decembra 2006 potekalo v tolarjih, od tedaj naprej pa plačevanje poteka le še v evrski valuti. Transakcije, ki so nastale 30. in 31. decembra 2006, so knjižene v banki z datumom valute 1. januar 2007.

Slovenski evro kovanci
Slovenski evro kovanci FOTO: Reuters

Kdaj menjava tolarjev v evre s provizijo in kdaj brez?

Največji banki v Sloveniji, Nova Ljubljanska banka (NLB) in Nova Kreditna banka Maribor (NKBM), sta že 1. decembra 2006 izenačili prodajni tečaj za zamenjavo tolarjev v evre s končnim tečajem zamenjave 239,64 tolarjev za evro ter tako opravljali zamenjavo tolarjev v evre brez provizije.

Vse banke v Sloveniji morajo tolarje v evre brezplačno zamenjevati od 1. januarja do vključno 1. marca 2007. Nato bodo za to lahko spet zaračunavale provizijo, brezplačna zamenjava pa bo možna v Banki Slovenije. Ta bo tolarske bankovce zamenjevala brez časovne omejitve, tolarske kovance pa do 31. decembra 2016.

Kako se izogniti ponaredkom?

Za obveščanje javnosti o evru so v okviru nacionalne kampanje pripravili plakate s podobami evrskih bankovcev in njihovimi zaščitnimi elementi ter evrskih kovancev. V GZS, kjer so ti plakati na voljo brezplačno, vse trgovce pozivajo, naj jih obesijo na prodajna mesta. S tem bi namreč lahko omogočili prepoznavanje najbolj preprostih oz. očitnejših ponaredkov.

Preverbo, ali je bankovec pristen, se lahko opravi s preizkusom otip-pogled-nagib. Zaradi posebnega postopka tiskanja imajo bankovci značilen otip, če se jih pogleda proti svetlobi, pa postanejo vidni vodni znak, varnostna nit in pregledni motiv. Če se bankovec nagne, se na sprednji strani opazi spreminjajočo se podobo na hologramskem traku oziroma znaku, na zadnji strani pa svetleč trak oziroma črnilo spremenljive barve.

Med ponarejenimi bankovci v Sloveniji po navedbah policije prevladujejo predvsem ponaredki bankovcev za 20 in 100 evrov ter kovancev za dva evra. Največ ponarejenih evrskih bankovcev je policija odkrila na območjih, ki mejijo z Italijo, in sicer v igralnicah, na bencinskih servisih, hotelih, medtem ko se ponaredki kovancev pojavljajo izključno na cestninskih postajah.

Do kdaj bo dvojno označevanje cen?

14. januar 2007 je zadnji dan, ko so tolarski bankovci in kovanci zakonito plačilno sredstvo
14. januar 2007 je zadnji dan, ko so tolarski bankovci in kovanci zakonito plačilno sredstvo FOTO: POP TV

1. marca 2006 se je začelo obdobje informativnega dvojnega označevanja cen. Cene izdelkov in storitev so morale biti označene tako v tolarjih kot v evrih. Cene so preračunane po centralnem tečaju (1 |EURO| = 239,640 SIT). Dvojno označevanje cen bo trajalo še 6 mesecev po uvedbi evra.

Po izkušnjah držav, ki so evro že uvedle, dvojno označevanje cen pripomore k miselnemu preskoku na novo valuto ter preprečuje neupravičeno povišanje cen izdelkov in storitev in s tem tudi dvig inflacije. Ves čas trajanja dvojnega označevanja cen morajo biti cene za blago in storitve označene v obeh valutah in objavljene tako, da jih lahko potrošnik enostavno in nedvoumno prebere ter primerja.

Evrokalkulatorji v vsak dom

22. novembra 2006 je Banka Slovenije v 700.000 gospodinjstev razposlala minikalkulatorje za preračun iz tolarjev v evre. Banka Slovenije je za kalkulatorje, ki so jih gospodinjstva prejela brezplačno, odštela 301.000 evrov oziroma 0,43 evra za kalkulator.

Bankomati izplačujejo le bankovce po 10 in 20 evrov, možni zneski izplačila v meniju hitri dvig pa so 10, 20, 30, 40, 50, 70, 100 in 150 evrov
Bankomati izplačujejo le bankovce po 10 in 20 evrov, možni zneski izplačila v meniju hitri dvig pa so 10, 20, 30, 40, 50, 70, 100 in 150 evrov FOTO: POP TV

Kako je z zaokroževanjem?

Pravila zaokroževanja so ves čas enaka, ne glede na to, po katerem tečaju se preračunavajo cene. Pri zaokroževanju se denarni zneski v evrih zaokrožajo navzgor ali navzdol na najbližji cent. Zakon o uvedbi evra določa, da se prodajne cene za blago in storitve preračunajo na najmanj tri decimalna mesta in zaokrožijo na ne manj kot dve decimalni mesti. Če je rezultat preračunavanja znesek, ki je točno na sredini, se zaokroži navzgor. Če je število tretjega decimalnega mesta manjše od pet, se znesek v evrih zaokroži navzdol (npr. 75,674 |EURO| postane 75,67 |EURO|), če pa je število tretjega decimalnega mesta pet ali več, se znesek v evrih zaokroži navzgor (npr. 75,675 |EURO| postane 75,68 |EURO|).

Začetni paketi kovancev s slovenskimi motivi

V bankah po Sloveniji se je lahko od 15. decembra 2006 dalje kupilo začetne pakete evrskih kovancev s slovenskimi motivi, ki so bili namenjeni seznanjanju prebivalcev na novo valuto. Paket je stal 3000 tolarjev, v njem pa je bilo 44 kosov različnih apoenov evrskih kovancev v skupni vrednosti 12,52 evra.

Slovenski evrski kovanci nastajajo v finski družbi Mint of Finland, ki je po prozvodnji tretja največja kovnica v Evropi
Slovenski evrski kovanci nastajajo v finski družbi Mint of Finland, ki je po prozvodnji tretja največja kovnica v Evropi FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nintendo64@email.si
04. 01. 2007 20.11
-2
Evro ima velike prednosti za gospodarstvo, samo o tem ne bi zdaj tu. Se pa mi zdijo smešni komentarji nekaterih, zakaj je evro tak super. 1. Nisem vedel, da je bila zamenjava denarja za tujino tako zahtevna operacija. Pa tako časovno potratna. 2. toliko kovancev vsepovsod je popolna bedarija. Za 1 evro bi moral bit bankovec. 3. evro je daleč od najboljše ali najpomembnejše valute na svetu. Zresnite se no... 4. marsikje v tujini sem videl, da ne jemljejo bankovcev z visoko vrednostjo, pri nas pa se na te gostilničarje tak spravljajo...
s_slovenec@hotmail.com
04. 01. 2007 20.09
Ne vem, zakaj preprosto zakonsko niso sprejeli, da se zaokrožuje na 3. decimalki. Potem bi se lahko cene kvečjemu spremenile cirka -2 SIT, kar praktično ne bi bil problem. Pa Bajuk tega ni znal ali pa ni hotel. Očitno so tu vzadaj neki ozki interesi, ki nimajo veze z širšimi množicami. Ali pa je vlada še bolj nora in nesposobna kot sem mislil ... Zdaj pač zaokrožuje kakor se mu zdi tudi na 1. decimalki ... Divji zahod ali balkan ...
luzziano84@email.si
04. 01. 2007 19.52
-1
Sem študent financ in lahko samo potrdim, da je evro izjemno koristna stvar za naše gospodarstvo - nedvomno. Praktično je edino neroden drobiž, ki se hitro nabere v denarnicah. Najbolj neupravičeno pa je dvigovanje cen!!!! V nakupovalnih centrih kot so Spar, Mercator in podobno se ne bodo bistveno zvišale, kaj se pa gostincev tiče pa so se izkazali za izjemno oderuške in ni normalno, da zaradi nove valute nekdo ceno kave zviša iz 200 sit na 260!!! Zdaj pa kak bodo to sprejele stranke pa bomo tako ali tako videli. Izkoriščevalsko vglavnem...Škoda
kreden35@email.si
04. 01. 2007 09.14
-1
dober čalnek z bednim in dvoličnim naslovom. Mogoče pa še kdo bere spletno stran, ki mogoče ni ravno Slovenec. Zakaj imamo veznike??? Ne bi bilo lepše, če bi napisali, Evro je zamenjal tolar? Razmislite...
anzi_mahackala
02. 01. 2007 18.37
-1
albertinum: pa ka je to 5minut dela gres zamenjat. Gre se za to, ker bodo sle cene tak gor da te bo glava pekla. Place bojo iste. To tak mors vedet.
endimion@email.si
02. 01. 2007 18.32
-1
Da nimata vidva kake menjalnice v lasti... ampak men se zdi pa fleten, da ne bo treba dnarja menjat, ce gres kam... :P
albertinum@excite.com
02. 01. 2007 18.31
-2
Evro je super!
anzi_mahackala
02. 01. 2007 18.30
+1
Tudi Danska je obdrzala svojo valuto. Ce smo hlapci smo hlapci zalte se komu se hocte sj smo si sami to zagodl. Pogresam tolar!!
Smrkec
02. 01. 2007 18.17
tolatku= Tolar
Smrkec
02. 01. 2007 18.13
-1
joj ste sam bunite se neki brezveze kot da pri tolatju ni bil tisti drobiž nadležen in skoraj nič vreden pri evru bo saj nekaj vreden drobiž...
Krbo?
02. 01. 2007 17.32
-1
EURO je super zadeva, koncno ga imamo tudi v Sloveniji. Navadili pa se boste vsi prej o slej. Glede tega je bila DM od Tolarja dalec naprej dosti boljsa valuta, pa so jo zamenjali. Je pa sedaj dokazano da je evro najboljsa valuta na svetu. Primerjati cene zdaj sploh vec ni problem. Za velke investicije pa Tolar nikoli ni bil primeren, vse vecje investicije smo delali v DM ali pa z USD.
_mj_@email.si
31. 12. 2006 16.19
+1
Tako, res bi lahko obdržali svojo valuto, kot so naredili v Veliki Britaniji. Te nizke številke in malo kovanci mi grejo na živce že zdaj, ko jih sploh še nimam.
srecnii
30. 12. 2006 19.58
+0
Mah pa te evri lahko bi imeli še TOLARJE tako kot imajo Švicarji svojo valuto. Sem vprašal mojo mamo ki je stara 55 let koliko je 2 evra če je en evro po 240 sit je rekle ne vem sem jo vprašal,če zna izgovorit evro tudi tega ni znala sem se kar čudil tudi mene bo motilo,ker sem že od nekdaj navajen na tolarje. Le zakaj je potrebno to.