Gospodarstvo

'Treba je vlagati v ohranitev, okrepitev in nadaljnji razvoj evra'

Bruselj, 10. 05. 2010 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Finančni ministri EU so po več kot enajstih urah pogajanj dosegli dogovor o vzpostavitvi sistema za zagotovitev stabilnosti evra, ki predvideva do 750 milijard evrov pomoči državam v območju evra in vključuje IMF.

Grška vlada je po celodnevnem zasedanju potrdila pokojninsko reformo. Ta bo zdaj romala v parlament, kjer pa predsednik vlade ne pričakuje zapletov. Reforma predvideva, da bodo pokojnine zamrznjene vsaj tri leta, delovna doba bo 65 let, upokojenci, ki dobijo več kot 2.500 evrov na mesec, ne bodo več prejemali božičnega in velikonočnega dodatka, visoki prilivi pa bodo še dodatno obdavčeni. Najnižja pokojnina bo po novem 360 evrov. Po podatkih analitikov bo reforma grški pokojninski sistem zaščitila vsaj do leta 2030.

Sistem pomoči v prvi vrsti vključuje razširitev obstoječega evropskega mehanizma plačilnobilančne pomoči državam brez evra na države z evrom in njegovo povečanje za 60 milijard evrov.

Poleg tega so države v območju evra pripravljene ta sredstva dopolniti s triletnim mehanizmom do 440 milijard evrov bilateralnih posojil, ki bo deloval po vzoru mehanizma posojil Grčiji, torej proporcionalno in usklajeno.

Ob tem dogovorjeni sistem vključuje Mednarodni denarni sklad (IMF), od katerega se pričakuje, da bo prispeval vsaj polovico deleža EU, torej vsaj 250 milijard evrov posojil. Prispevek EU in IMF tako skupaj znese 750 milijard evrov.

Države članice so se tako danes, kot piše v sklepih finančnih ministrov EU, odločile za "celovit sveženj ukrepov za ohranitev finančne stabilnosti v Evropi, ki vključuje evropski finančni stabilizacijski mehanizem s skupnim obsegom 500 milijard evrov".

Ta mehanizem temelji na obstoječi pogodbi EU in na medvladnem dogovoru držav v območju evra. Njegova sprožitev je odvisna od izpolnjevanja strogih pogojev, podobnih kot za posojila od IMF.

Mehanizem vzpostavljen, dokler bo treba varovati stabilnost evra

Po Rehnovih besedah je dogovor še ena potrditev, da EU najboljše odločitve sprejema ponoči.
Po Rehnovih besedah je dogovor še ena potrditev, da EU najboljše odločitve sprejema ponoči. FOTO: Miro Majcen

Pogodba namreč dopušča finančno podporo državam članicam v težavah, ki so jih povzročile izjemne okoliščine izven nadzora držav članic. "S takšnimi izjemnimi okoliščinami se soočamo danes, zato bo mehanizem vzpostavljen, dokler bo treba varovati stabilnost evra," piše v sklepih.

Španska finančna ministrica Elena Salgado, ki je v imenu španskega predsedstva EU vodila srečanje, je ocenila, da je bilo to zelo pomembno zasedanje. Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn pa je dejal, da se je še enkrat pokazalo, da EU najboljše odločitve sprejema ponoči.

Rehn je pojasnil, da je prvi, ki bo na vrsti za uporabo, mehanizem 60 milijard evrov, saj je to že uveljavljeni evropski instrument, s katerim ima Evropska komisija dolgoletne izkušnje pri posojanju denarja državam brez evra in je lahko sprožen zelo hitro.

Drugi mehanizem, ki predvideva do 440 milijard evrov posojil držav v območju evra, pa je medvladni dogovor po vzoru grškega mehanizma, zato je ta tudi dober primer za to, kako hitro je lahko sprožen – torej v nekaj tednih.

Komisar je pojasnil, da je tudi Evropska centralna banka sprejela "bistvene ukrepe", ki pa jih ni želel podrobneje razložiti, češ da je za to pristojen predsednik ECB Jean-Claude Trichet in mu ne želi skakati v zelje.

Ministri so od začetka kriznega zasedanja ob 15. uri v nedeljo tekmovali s časom, da bi dogovor dosegli pred odprtjem finančnih trgov v Aziji in prekinili napade svetovnih trgov, ki so po Grčiji udarili Španijo in Portugalsko ter ogrozili obstoj evra.

Španija in Portugalska sta sicer po besedah Salgadove danes na zasedanju izpostavili, da sta se zavezali k sprejetju dodatnih ukrepov za zmanjšanje primanjkljajev, da bi pomirili finančne trge.

ECB bo odkupovala dolgove

Evropska centralna banka bo odkupovala dolgove.
Evropska centralna banka bo odkupovala dolgove. FOTO: Reuters

Evropska centralna banka (ECB) pa je danes napovedala več ukrepov, s katerimi želi zagotoviti stabilnost na finančnih trgih. Med ukrepi je možnost odkupovanja državnih in zasebnih obveznic v območju z evrom ter v dogovoru z nekaterimi svetovnimi centralnimi bankami tudi ponovna vzpostavitev operacij refinanciranja v dolarjih.

ECB bo prvič v zgodovini kupila obveznice od zelo zadolženih držav v območju evra in zadolženih zasebnikov iz teh držav. Ob tem bo izvedla posebne operacije za ponovno "vsrkanje" likvidnosti, ki jo bo namenila na trg obveznic, s čimer naj bi zagotovila, da bo položaj denarne politike ostal nespremenjen.

ECB želi z intervencijami na trgu državnih in zasebnih obveznic v evrskem območju zagotoviti "globino in likvidnost tržnih segmentov, ki so disfunkcionalni". V kolikšni meri bo ECB ukrep odkupa obveznic izvedla, bo odločil Svet ECB, je Evropska centralna banka danes objavila na svoji spletni strani.

Odločitev o intervenciji na trgu obveznic je ECB sprejela v luči zavez držav z evrom, da bodo izvedle vse potrebne ukrepe za dosego fiskalnih ciljev v letošnjem in prihodnjih letih za znižanje presežnega primanjkljaja, so dodali v sporočilu.

Ponovno refinanciranje v dolarjih

Mehanizem bo vzpostavljen, vse dokler bo treba varovati stabilnost evra.
Mehanizem bo vzpostavljen, vse dokler bo treba varovati stabilnost evra. FOTO: Reuters

ECB se je poleg tega s centralnimi bankami ZDA, Velike Britanije, Švice in Kanade dogovorila o ponovni vzpostavitvi sistemov refinanciranja v dolarjih in bo s torkom začela izvajati začasne swap posle oz. zamenjavo valut. S tem želi izboljšati likvidnost na trgu dolarskih obveznic in preprečiti širitev napetosti na druge finančne trge.

Z zamenjavo deviz bo predvsem v Evropi preprosteje priskrbeti si dolarje ter zagotoviti zadostno preskrbo trgov z ameriško valuto. Poleg tega naj bi s tem preprečili širitev napetosti na ostale trge in finančne centre, pojasnjujejo v ECB. To je prvi primer od začetka finančne krize, da so centralne banke v usklajeni akciji na takšen način posegle na trge.

Japonska centralna banka je drugi trgovalni dan zapored v lastni bančni sektor poslala več milijard jenov, da bi zaradi krize v območju evra pomirila trge. Potem ko je v petek ponudila domačim bankam na voljo preračunano 17,4 milijarde evrov, jim jih je danes še dodatnih 16,7 milijarde evrov.

Tudi ECB si prizadeva zagotoviti likvidnost v območju evra. Tako naj bi si banke že ta teden pri ECB za šest mesecev izposodile toliko denarja, kot bodo želele. Poleg tega namerava ECB konec maja in konec junija bankam za po tri mesece ponuditi na voljo neomejene vsote denarja po fiksnih obrestnih merah.

Borze v Evropi in po svetu so se na odločitev odzvale pozitivno.

'Velik korak naprej'

Danilo Türk
Danilo Türk FOTO: POP TV
Če bi z enim samim stavkom poskušal oceniti to, za kar gre v tem trenutku, bi rekel, da je to neke vrste nakup zavarovalne police. Gre za to, da je treba vložiti nekaj sredstev v ohranitev, okrepitev in nadaljnji razvoj evrskega območja in naše skupne valute evro," je poudaril in ocenil, da je to dobra investicija. Predsednik Slovenije Danilo Türk

Današnji dogovor o vzpostavitvi sistema za zagotovitev stabilnosti evra je resen odziv Evropske unije na krizo v območju evra in velik korak naprej, sta po srečanju v Evropskem parlamentu ocenila predsednik republike Danilo Türk in predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek.

"Kriza je resna, a tudi odziv EU je resen," je Buzek odgovoril na vprašanje, ali bo dogovor dovolj za pomiritev finančnih trgov in preprečitev najbolj črnega scenarija – razpada območja evra. Dogovor o vzpostavitvi sistema, ki predvideva do 750 milijard evrov v pomoč državam v območju evra, je po njegovih besedah "velik korak naprej", zato je glede usode evra "zelo optimističen".

Slovenski predsednik se je strinjal s to oceno in poudaril, da prvi odzivi svetovnih finančnih trgov pričajo, da so dogovor sprejeli kot ustreznega. Ob tem je menil, da območje evra na tej točki ni v življenjski nevarnosti, "vendar pa potrebuje nadaljnjo evolucijo". Na vprašanje, kako se Slovenija odziva na krizo območja evra, je odgovoril, da smo z našimi razpravami začeli razmeroma pozno in da niso bile zelo poglobljene. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Danijel Fric
28. 02. 2011 18.37
Kako zaupati tujcu, če še našim ne moremo. EU je en kup pogoltnežev in lažnivcev. Vse kar je v kompaniji je še do sedaj crknilo, tudi ta sluzavi EUR-o bo. Mislite da so samo pri nas prevaranti in lažnivci.
ivo55
11. 05. 2010 12.59
Malo drugače - je res, da se vdor v € -monetarni sistem gasi z inflacijo? Če je temu tako, bo goriva hitro zmanjkalo.
carpathian
11. 05. 2010 12.26
v planu je, da se cel svet čimbolj zadolži pri raznih bankah in denarnih skladih, torej pri rockefellerjih, rotschildih, ...
Peter Kralj 1
10. 05. 2010 23.47
LAHKO TISTIM BLAŽENIM, KI SE VOZIJO S FALKONI!
krivulja
10. 05. 2010 18.36
Jao DOLAR edini gospod BOg na svetu.Selim se iz EU-prodani smo.Kako sem ta manever ZDA spregledal-joj kako poceni so me prodal.
Madeya
10. 05. 2010 18.03
Pogreb Evrope.. Konec Evrope umetne tvorbe je že začela tako kot Juga Markovičev dinar pardon Ojro Milka Planinc v Nemčiji Reforme samo še sedmina in krvava zapuščinska razprava.
sinaya
10. 05. 2010 16.14
potem pa se na koncu vsi zavrtimo na njihov sirtaki,ker denarja itak ne bomo videli pa kaj nam bo,če imamo 16 odstotkov več izvoza kot lani to bo dnarja ljudje:D
krivulja
10. 05. 2010 15.43
Olli si se ražširil do vreče z denarjem?? Si strokovnjak za vse ,tako kot Potočnik in vama podobni EU parazitski ptički!!! EU birokracija bo hujša od vsakega komunističnega režima-bolj bodo ti slamnati možje delali zase kot za evropsko rajo.Počakajte,da se razkrije njihovo pravo lice.
prvi_maj
10. 05. 2010 14.54
Vse dosedanje grški vlade,niso bile kos obvladovati porabo nenasitnega javnega sektorja.Za to lagodje so bila potrebna razna zadolževanja itd..itd..itd. Kako pa bodo sedaj vračali dolgove naj jim nekdo razloži in jih pouči, kako so Nemci odplačevali vojne reparacije zmagovalcem po 1. svetovni vojni.Tudi Pahorju in njegovim ministrom je potrebno odpreti ta poglavja iz zgodovine, ker tudi Sloveniji sledi grški scenarij.
Nauders
10. 05. 2010 14.53
a bo zaradi tega evro manj vreden?
dannajja
10. 05. 2010 14.38
Spet natepavanje prazne slame. Kakšna pomoč in kakšno reševanje je to? Najprej bi bilo potrebno kaznovati in to z zasegom celotnega premoženja vse tiste ki so podjetja spravili na kant. Ki so si z raznimi nezakonitimi mahinacijami (v Sloveniji točno vemo kdo to so) pridobili premoženjsko korist. Pa bo denarja dovolj. Ne bo več potrebno misliti o tem kako se bo kriza reševala, ker je ne bo. Namreč največji krivci za to krizo so prav taki. In riba vedno smrdi pri glavi. In dokler se bo to glavo reševalo na račun repa, ne bo nobene rešitve. Nič se ne sliši da bi iz Grčije koga poklicali na zagovor! V Sloveniji še nikogar niso kaznovali, kljub temu da gre za miljarde evrov. (Baučar, Volk, Zidar......) Da ne omenjamo tistih ki mirno sedijo na stolčkih in delijo med svojimi priskledniki davkoplačevalski denar in se okoriščajo z družbenim premoženjem. In dokler bo tako, ne bo nobene rešitve. Da pa se NIKOGAR NIKOLI ne bo prijelo, je pa tako jasno. Ker ko bodo (vsaj v Sloveniji) kaznovali prvega, se bo pričelo vse podirati, kot domine, saj so vsi povezani med sabo. Mafija ! In doklerr bomo vse to mirno gledali, bo tudi tako ostalo. Povsod vre, povsod so demonstracije, samo tukaj smo tiho skoraj kot miške in mirno prenašamo vso piz...rijo ki so nam jo zakuhali. Kaj nas bodo zbudile vsesplošne Evropske demonstracije? Kajti kmalu bodo nastopile tudi te. Povsod, ne samo pri nas, so pošteni ljudje siti teh barab. In več nas je kot teh barab. In moč je v slogi, ne v denarju, tako se je in se bo vedno izkazalo.
Titus01
10. 05. 2010 14.35
@mami55 Resnica boli. Smo pač histeričen narod, ki ne ve, kaj bi s svojo državo, in ki najraje sam sebe mesari. To poimenovanje si popolnoma zaslužimo.
energyxx
10. 05. 2010 14.24
eh ta euro,marke so bile zakon,dalo se znjimi muljat in dobr živet
mamica55***
10. 05. 2010 14.21
Vetlan 12:59 za slovenceljne se ti dala - (minus)
vetlan
10. 05. 2010 13.46
Titus01, za tuj kapital smo bili zanimivi le iz dveh razlogov: 1. že vspostavljeni most z vzhodom (npr. Lek); 2. uničevanje slovenske proizvodnje in nadomeščanje sloveskih izdelkov z evropskimi. Jasno je, da zaradi števila prebivalstva Slovenija kot tržišče nikoli ni bila zanimiva za tuj kapital.
Titus01
10. 05. 2010 13.38
@vetlan Govoril sem na svetovni ravni. Tu so cikli samostojnosti in nesamostojnosti kapitala jasni. Kapital je dosegel višek globalizacije dvakrat - med letoma 1890 in 1905 ter med letom 1922 in 1929. Vedno se je pojavil nasproten trend. Glede Slovenije pa: Tu imamo na srečo še veliko rezerv, za razliko od ostalih vzhodnoevropskih držav: Država ima še vedno v lasti velik del gospodarstva, domači lastniki pa pomembna podjetja (pustimo, ali so dobri ali slabi). Domač kapital imamo, za tujega pa smo dokaj nezanimivi (delež tujih neposrednih naložb je mizeren). Seveda ga je veliko izpuhtelo v krizi, vendar izgube kapitala ne pogojujejo prihodnjih investicij. Pametna ekonomska politika lahko omogoči izgradnjo domačega, bolj obvladljivega kapitala.
netete1
10. 05. 2010 13.37
se pravi ce smo pri 100 mlrd prispevali 400 mil, potem bomo pri 440 mlrd posojil prispevali skor 2mlrd. In kje bomo to vzeli.... to je vse skupaj recept za zelo zelo crni scenarij. A ne pomeni vse skupaj da bo zadolzenost eu drzav prav neverjetno narasla, in da bomo vsi kri scali, ko bomo skusali ta denar vracat... evropa nam vsem pocasi a sigurno zabija zeblje v krste.
vetlan
10. 05. 2010 13.34
Titus01, če dobro slediš novicam, lahko ugotoviš, da Grke več ne zanima, bi posojilo ali ga ne bo. Oni ne želijo več imeti tega sistema, pika. To so jasno in glasno povedali.
vetlan
10. 05. 2010 13.29
Titus01, kateri kapital bomo udomačili? Tuj kapital? Bojim se, da bo lih obratno.
vetlan
10. 05. 2010 13.26
Pa še to. Grčija ima ogromno morja, otoke itd. Naj proda en otok in poplača dolgove. Denarja, ko ga bomo dali Grčiji ne bomo nikoli videli. Oni si lahko s turizmom zaslužijo lep denar. S čim pa bo Slovenija odplačevala ta kredit (za Grčijo)? Kot sem rekel, so celo razmišljali o ukinitvi otroškega dodatka pri nas, če se ne motim. Torej naj reveži rešujejo "Onassise"? Pa kje je vaša pamet?