Nadzorni svet Mure je na današnji seji sklenil, da v sredo preneha mandat sedanji upravi Mure in prokuristu družbe Zdenku Podlesniku, je po seji povedal prvi mož Soda Tomaž Kuntarič. Na predlog Soda bo s četrtkom mandat nastopil novi predsednik uprave Mure Bojan Starman, sicer župan občine Žiri. Nove nadzornike bo Mura dobila po izredni skupščini čez približno mesec dni. Delavci so se ob tem odločili za prekinitev stavke.
V sredo je za vse zaposlene v družbi, razen za zaposlene v Murinih trgovinah, dela prost dan.
Na čelo Mure bo zdaj, kot omenjeno, prišel Starman, ta je po besedah Kuntariča na imenovanje pristal, seznanjen pa je tudi z razmerami v murskosoboški družbi. Z njim je po Kuntaričevih besedah tudi dogovorjeno, da za vse družbe, za katere obstajajo pogoji, v čim krajšem času predlaga uvedbo stečaja.
Po uvedbi stečaja krovne družbe bo Sod na podlagi sklepa vlade podprl ohranitev proizvodnje v družbi Mura in partnerji. V slednji po besedah Kuntariča lahko pričakuje delo med 1000 in 1100 zaposlenih. Z dnem uvedbe stečaja bodo zaposleni v Muri prešli na zavod za zaposlovanje.
"Ker se zavedamo, da bo od trenutka uvedbe stečaja do prejemanja prvih nadomestil preteklo kar nekaj časa, je v dogovoru z ministrstvom za delo in z ministrstvom za finance dogovorjeno, da se v čim krajšem času zagotovi izredna socialna pomoč v maksimalnih zneskih," je dejal Kuntarič.
Pahor: Treba je začeti na novo
Pred zbrane delavce je stopil tudi premier Borut Pahor, ki je poudaril, da razume njihovo stisko. Dejal je, da sta z ministrom za gospodarstvo Matejem Lahovnikom v Mursko Soboto prispela predvsem zato, da bi v nastalih razmerah pomagala, kolikor je v moči vlade.
"Storili bomo vse, kar je v naši moči, da bo Mura imela svojo prihodnost. Treba je začeti na novo. Prosim, da sprejmete današnje sklepe kot tiste, za katere sodimo, da so najbolj preudarno sprejeti in v korist vseh," je dejal Pahor in poudaril, da je problem Mure problem vseh.
350 delavcev prostovoljno delalo
Pred Muro je bilo že od jutra napeto, ko se je pred tovarno zbralo več kot tisoč ljudi. Razmere pa so se še posebej zaostrile, ko so skozi vrata stopili delavci, ki so se odločili, da bodo prostovoljno delali na naročilu za nemški Hugo Boss. S tem so želeli sporočiti, da protesta ne podpirajo.
"Protestnike pa podpiramo pri osnovnih zahtevah po ohranitvi čim večjega števila zaposlenih in zagotovitvi vseh pravic, ki jim pripadajo za tiste, ki bodo po stečaju ostali brez dela. Ne podpiramo pa zahtev po odstopu prokurista Zdenka Podlesnika in člana uprave Dušana Gomboca. O zahtevi po odstopu sindikalnega predsednika Forjana pa se nismo opredeljevali,“ je dejala v izjavi za radio Murski val Vesna Pavel, podpredsednica sveta delavcev in sindikalna poverjenica v Mura in partnerji
Ob odhodu z dela so se morali delavci braniti žaljivk. Protestniki pa naj bi z njimi skoraj fizično obračunali.
Pogajanja že zgodaj zjutraj
Med predstavniki delavcev in upravo so se pogajanja začela že zgodaj zjutraj. Prokurist Mure Podlesnik je ob prihodu na popoldansko izredno sejo nadzornega sveta napovedal, da bo nadzornikom ponudil svoj odstop. Kot je povedal delavcem, je njihove zahteve preučil, uresniči pa lahko samo eno, ki je v njegovi pristojnosti, torej da ponudi odstop.
Predsednika nadzornega sveta Henrika Peternelja danes delavci niso spustili v podjetje. Prvega nadzornika so delavci pričakali z žvižganjem in vzkliki, potem ko ga niso spustili v podjetje, pa je povedal: "Poklican sem bil na stavkovni odbor. Če mi pravijo, da ni zaupanja v nas, niti v mene, da nam je vlada odpovedala gostoljubnost, kaj naj potem govorim? V Muro sem prišel iz Kranja, da bi pomagal, borili smo se, da bi obdržalo delo vsaj 1000 ljudi, drugega ne moremo rešiti. Vendar so te razmere pripeljale tako daleč, jaz ne vem, komu na čast in kdo si to želi, da bo celotna Mura šla v stečaj."
Peternelj je dodal, da ne pozna ozadja, da pa Mura propada od leta 2003, tako kot celotna tekstilna industrija, in da je v Muri pač 90 odstotkov dodelavnih poslov. "Mi smo se borili za delo, Muro pa, ne vem po kakšnem scenariju, vsi pokopavajo, tuji kupci, ko slišijo, da bo šla v stečaj, pa so začeli odpovedovati naročila in zdaj smo v položaju, ko ne bo preživelo niti tisoč ljudi," je poudaril Peternelj.
Sindikat še ostaja
"Včeraj so delavci izrazili nezadovoljstvo z menoj, z izvršnim odborom in sindikatom tekstila,“ je za 24ur.com povedal glavni Murin sindikalist Dušan Forjan. Na vprašanje, ali razmišlja o odstopu, je dejal, da "ima izvršni odbor toliko ponosa, ker smo dokazovali celi Sloveniji, kaj smo delali. Pripeljali smo Muro tako daleč, da bi lahko nadaljevala delo, do konca leta bi se proizvodnja polnila. Zaradi tega odstopali ne bomo. To pa ne. Svoj ponos imamo in svoje delo spoštujemo," je odločno povedal Forjan in dodal, da delavce podpirajo. "Zahtevajo tisto, za kar se mi ves čas borimo. To je nedvomno," je povedal danes dopoldne.
Forjan je za 24ur.com povedal, da namigovanja o njegovi visoki plači niso resnična. Vsak mesec dobi minimalno plačo, kot vsi drugi delavci Mure. Nato pa še 140 evrov neto, ko izvršni odbor ugotovi, da si je ta denar za tekoči mesec zaslužil. Skupaj torej v najboljšem primeru zasluži okoli 550 evrov neto.
Kriminalisti v Muri
Forjan je za 24ur.com povedal, da je Murin prokurist na zboru sporočil, da se z Muro ukvarjajo tudi kriminalisti. Za 24ur.com je predstavnik murskosoboških policistov Jože Prša dejal: "Kriminalisti preiskujejo sume kaznivih dejanj, ki so povezani s poslovanjem družbe Mura. Več informacij vam zaradi interesa nadaljnjih postopkov ne moremo posredovati."
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.