Britanski investicijski sklad Cinven kot edini ponudnik za nakup 72,75-odsotnega deleža Telekoma Slovenije ne želi nadaljevati pogajanj za zaključek prodajnega postopka, so danes sporočili iz Slovenskega državnega holdinga (SDH) in dodali, da je s tem postopek prodaje Telekoma zaključen.
SDH, ki je prodajni postopek vodil v imenu konzorcija prodajalcev na čelu z državo kot največjim lastnikom Telekoma Slovenije, je sporočilo Cinvena prejel v ponedeljek. Cinven jim je v dopisu sporočil, da ob upoštevanju več pomembnih dogodkov, ki so se zgodili od junijske ponudbe za nakup Telekoma Slovenije, transakcija zanj ni več ekonomsko vzdržna.
Zaradi zaostrenih razmer na finančnih trgih so se povečali stroški financiranja, kar negativno vpliva na celoten postopek. Prav tako kot enega izmed glavnih razlogov v Cinvenu po navedbah SDH navajajo zelo negotovo poslovno okolje, v katerem posluje Telekom Slovenije, ter izpostavljajo kompleksnost političnega okolja v Sloveniji, kakor tudi močno odmevnost, ki jo je ta prodajni postopek imel v javnosti.
Poleg tega so po navedbah SDH v Cinvenu pojasnili, da na podlagi dosedanjih ukrepov slovenskega regulatorja trga telekomunikacij ocenjujejo, da regulatorno okolje na področju investicij za Telekom Slovenije ne bo vzpodbudno.
Na njihovo odločitev so vplivale tudi neugodne spremembe predpisov EU o mednarodnem gostovanju ter spremembe v poslovanju družbe, ki ne bodo pozitivno vplivale na rezultate, in ki jih Cinven v svoji ponudbi ni upošteval.
Po mnenju britanskega sklada so to osnovni razlogi, zaradi katerih Cinven ne bi mogel uresničiti načrtov, ki jih je v določenem časovnem obdobju imel kot potencialni investitor v Telekom Slovenije.
SDH bo v naslednjem obdobju proučil možnosti glede nadaljnjih korakov upravljanja naložbe v Telekom Slovenje. V skladu s strategijo upravljanja kapitalskih naložb, ki jo je sprejel DZ, je naložba v družbi Telekom Slovenije opredeljena kot portfeljska naložba, "zato bo SDH kot aktiven in zahteven upravljavec državnega premoženja skrbel za izvajanje najboljše prakse korporativnega upravljanja v družbi Telekom Slovenije".
Telekom: "Sledili bomo strateškim usmeritvam"
V Telekomu Slovenije poudarjajo, da so vseskozi strokovno podpirali postopek prodaje, za njihovo poslovanje pa je pomembno, da proces ne traja predolgo.
Poudarili so, da so postopek prodaje državnega deleža družbe vseskozi strokovno podpirali in kljub temu, da Cinven ne želi nadaljevati pogajanj, v družbi poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje sledili strateškim usmeritvam.
Strategija skupine Telekom Slovenije med drugim temelji na prevzemu družbe Debitel in uspešnemu zaključku postopkov konsolidacije v Makedoniji, spremljali pa bodo tudi možnosti nadaljnjih konsolidacij.
"V skupini bomo tudi v prihodnje svojim uporabnikom zagotavljali najsodobnejše in celovite telekomunikacijske storitve v vrhunskih omrežjih, svoje napore pa še naprej vlagali v krepitev tržnega položaja skupine v vseh segmentih poslovanja," so še zapisali v odzivu.
Cinven bo še naprej spremljal naložbene priložnosti v Sloveniji
Britanski investicijski sklad Cinven je potrdil, da se ne poteguje več za nakup Telekoma. Obenem navajajo, da bodo še naprej spremljali preostale naložbene priložnosti v Sloveniji in širši regiji.
Odločitev, da ne bodo nadaljevali s postopkom, so sprejeli na podlagi natančnega pregleda investicijskega primera, ki so ga opravili v luči neugodnega razvoja regulatornega okolja in telekomunikacijskega trga.
Kabinent predsednika brez komentarja
V kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja odločitve sklada Cinven ne komentirajo. Za dodatne informacije glede tega so v sporočilu za javnost napotili na Slovenski državni holding (SDH).
V SD zadovoljni
V koalicijski SD pozdravljajo odločitev SDH, da po sporočilu sklada Cinven, da pod obstoječimi pogoji ne želi nadaljevati pogajanj za nakup Telekoma Slovenije, zaključi postopek prodaje telekomunikacijskega operaterja.
V SD so ves čas nasprotovali prodaji Telekoma Slovenije pod pogoji, ki bi po njihovem mnenju pomenili oškodovanje države in ogrožanje strateškega razvoja, je spomnil prvak SD Dejan Židan.
Zato odločitev Slovenskega državnega holdinga (SDH) pozdravljajo in obenem pričakujejo učinkovito in v dolgoročni razvoj usmerjeno vodenje Telekoma.
ZaAB: Cinven je ocenil, da družbe ne bo mogel kupiti pod ceno
V ZaAB so v odzivu na odločitev o zaključku prodaje Telekoma Slovenije navedli, da so v britanskem skladu Cinven očitno "ocenili, da družbe ne bodo mogli kupiti pod ceno, kot so si morda na začetku predstavljali".
Kot so pojasnili, že ves čas poudarjajo, da Telekom Slovenije potrebuje strateškega partnerja in da finančni sklad, kot je Cinven, to ne more biti. "Vlada in SDH morata zdaj storiti vse, da bi v naslednjem krogu prodaje res našla strateškega kupca, ki bo imel vizijo razvoja podjetja in bo ponudil primerno kupnino," menijo v najmanjši parlamentarni stranki.
NSi: Oškodovani smo vsi davkoplačevalci
V NSi obžalujejo, da je tudi tokratni prodajni postopek Telekoma padel v vodo. Odgovornost za to po njihovem mnenju nosijo predvsem tiste vladne stranke in posamezniki, ki imajo v Telekomu svoje bankomate. Pričakujejo, da bo SDH nemudoma ponovil postopek prodaje podjetja. Prodaja je mogoča še letos, menijo.
Zdi se jim škandalozno, da se je vrednost Telekoma samo letos zaradi neusklajenosti koalicije in nezakonitega delovanja razrešenega ministra Janka Vebra znižala za več kot 250 milijonov evrov. "Na ta način smo bili oškodovani vsi davkoplačevalci," so pojasnili.
Po njihovem mnenju je obenem tudi nedopustno, da nekatere koalicijske stranke, ki so glasovale za prodajo Telekoma Slovenije, zdaj prodaji nasprotujejo, s čimer Sloveniji povzročajo veliko škodo in zmanjšujejo kredibilnost vlade in države ter odganjajo potencialne vlagatelje.
V stranki pričakujejo, da bo SDH nemudoma ponovil postopek prodaje podjetja, saj "dlje, kot bo država kot večinska lastnica Telekoma čakala s prodajo, manjša bo njegova vrednost". "Verjamemo, da je ob takojšnji obnovitvi prodajnega postopka Telekom Slovenije možno prodati še letos, saj podjetje nujno potrebuje odgovorne lastnike, ki bodo znali vlagati v razvoj. Naloga države ni, da ima v lasti podjetja, ampak da ustvarja dobre pogoje za podjetništvo in delovna mesta," so še dodali.
ZL: Umik Cinvena je več kot dobrodošel
Zaključek prodaje Telekoma Slovenije in umik Cinvena iz pogajanj je po ocenah ZL več kot dobrodošel in po svoje pričakovan. Poslanec ZL Matej T. Vatovec je spomnil, da ZL ves čas nasprotuje prodaji državnega premoženja, sploh pa Telekoma Slovenije, saj gre za največje telekomunikacijsko ii eno ključnih strateških podjetij v Sloveniji.
Telekom ima po navedbah T. Vatovca tudi pomemben tržni vpliv in prispevek v proračun, razplet zgodbe pa je v skladu z nasprotovanjem javnosti prodaji Telekoma.
Poslanec je spomnil na zadnje dogodke v zvezi s Telekomom Slovenije, ko se je po njegovih besedah pokazalo, da je to podjetje pomemben akter na Balkanu. Spomnil je, da so oddali ponudbo za prevzem srbskega Telekoma. "To je jasen znak, da je bila celotna zgodba glede privatizacije Telekoma že od samega začetka sumljiva oz. bi bila neracionalna poteza," je prepričan T. Vatovec.
Če bo Slovenski državni holding šel v nov razpis za prodajo telekomunikacijskega operaterja, bo to po njegovem mnenju še en dokaz tega, da gre za razprodajo premoženja. Ob tem je poslanec spomnil, da sta strategija upravljanja državnih naložb in sveženj 15 naložb za prodajo dva dokumenta, ki se jih ne le lahko, pač pa tudi mora spreminjati.
V ZL napovedujejo, da bodo nadaljevali z nasprotovanjem prodaji državnega premoženja, zgodba s Telekomom pa je po njihovem mnenju svojevrsten precedens, ki jim daje prav.
Erjavec umik Cinvena pričakoval
Prvak DeSUS Karl Erjavec je umik Cinvena pričakoval, glede na to, da so po njegovih navedbah ves čas spreminjali svojo ponudbo. To je bil znak, da niso resen kupec, ki bi imel strateške načrte z največjim slovenskim telekomunikacijskim operaterjem, je ocenil.
Mali delničarji: eno od možnosti je nakup konkurentov
Cinven bi moral to, da odstopa od nakupa, sporočiti takoj, ko je vedel, da pogojev ne more več sprejeti, so v odzivu na propadli prodajni postopek zapisali v Društvu Mali delničarji Slovenije (MDS).
"Vseeno pa smo v MDS mnenja, da je Telekom Slovenije sposoben reorganizirati in racionalizirati svoje poslovanje, kar so že najavili s sprejetim planom zmanjševanja zaposlenih. Morda bi morala sedaj uprava in nadzorni svet Telekoma napeti vse moči, da se vse odprte pravne zadeve, ki so bile velika ovira v postopku, čim prej končajo," so še poudarili.
Med drugim kot eno od možnosti v društvu vidijo nakup konkurentov, kot je T2. S tem bi namreč Telekom pridobil pomemben položaj na širokopasovnih storitvah, kjer je veliko možnosti za razvoj. Poleg tega bi z nakupom T2 Telekom "končal sago potencialne 120-150 milijonov evrov težke odškodninske tožbe, ki jo vodi T2 proti Telekomu Slovenije zaradi domnevne zlorabe monopolnega položaja".
S tem bi Telekom lahko ob zmanjševanju stroškov in pridobivanju novih strank zopet okrepil svoje poslovanje in vrednost za delničarje, so še prepričani v MDS.
Opozarili so še, da bi bilo treba preučiti vlogo agencije za pošto in elektronske komunikacije, ki je Telekomu v preteklosti vedno nalagala obveznosti. Tako je moral Telekom nove proizvode, ki jih je razvil sam, odstopiti konkurenci, zanje pa to ni veljalo. "Tako je imel Telekom velike razvojne stroške, konkurenca pa je tržila končni proizvod, kar se je seveda izkazalo za nevzdržno. To je treba rešiti, da bodo za vse ponudnike veljala enaka pravila," so še poudarili v MDS.
"Postopek prodaje Telekoma problematičen"
Postopek prodaje Telekoma Slovenije je bil po mnenju predsednika Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjana Verbiča problematičen. SDH se je o prodaji na koncu pogajal le z enim ponudnikom, vsi ostali morebitni interesenti pa so bili iz pogajanj izključeni, je dejal Verbič.
V VZMD so razočarani nad postopki prodaje nekaterih slovenskih družb, tudi Telekoma Slovenije. SDH bi, kot je ocenil Verbič, neprimerno manj stalo, če bi novega lastnika iskal z oglasom v nekaterih pomembnejših svetovnih finančnih časnikih in za to ne bi najemali svetovalnih družb.
V nasprotju s tem pa se je SDH o prodaji Telekoma Slovenije na koncu pogajal le z enim ponudnikom. V takih primerih se zelo težko doseže ustrezne pogajalske učinke, je ocenil Verbič, ki je opozoril, da je bilo podobno tudi v primeru prodaje Aerodroma Ljubljana in NKBM.
Prav tako se je pri prodaji Telekoma Slovenije znova pokazalo, da so bili v postopek vpeti svetovalci, ki so pri prodaji sodelovali "za precejšnja sredstva in na trenutke delovali celo v konfliktu interesov".
Pri prodaji je po njegovem mnenju sicer z vidika malih delničarjev ključno vprašanje cene, smotrnosti prodaje in pa vprašanja, kaj bodo individualni investitorji imeli od tega. Če je treba podjetja v državni lasti prodati, je to treba storiti na način, ki bo pripeljal do maksimalnega učinka, ne samo z vidika cene, pač pa tudi vpliva na okolje in družbo, je še dodal.
Ponovno neuspešen poskus privatizacije
Na odločitev Cinvena glede nadaljevanja pogovorov za Telekom se je sicer čakalo, odkar je makedonska komisija za varstvo konkurence je v začetku julija odobrila združitev Telekomove makedonske družbe One z operaterjem Vip v lasti Telekoma Austria. S tem je bila odpravljena glavna ovira, zaradi katere je junija prišlo do zamrznitve pogajanj za prodajo Telekoma skladu Cinven. Ta je namreč vztrajal, da je njihova ponudba za Telekom temeljila na zagotovljeni 100 milijonov evrov vredni prodaji Telekomove makedonske hčerinske družbe One.
Tako se je brez prodaje zaključil tudi tokratni, lani zagnani poskus privatizacije največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja. Začetki poskusov prodaje Telekoma Slovenije sicer segajo v leto 2000, naslednji poskus privatizacije pa se je brez prodaje sklenil leta 2008.
Prodajni postopek se nadaljuje
V strategiji je glede Telekoma zapisano, da je ta določen za portfeljsko naložbo na podlagi sklepa državnega zbora z dne 21. junija 2013 in da se prodajni postopek družbe nadaljuje tudi na podlagi te strategije. V primeru nesprejemljive ponudbe se bodo proučili drugi alternativni scenariji. V osnutku strategije se je kot alternativen scenarij omenjalo postopno uvrstitev delnic na mednarodni kapitalski trg.
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.