Bencin cenejši, dizel dražji
Ljubljana, 10.03.2008, 21:01 | L.H./STA
Liter najbolj prodajanega bencina bo po novem stal 1,058 evra, liter dizelskega goriva pa 1,113 evra.
V Sloveniji se bodo opolnoči spremenile cene naftnih derivatov. Cena za liter 95-oktanskega bencina se bo znižala za 0,009 na 1,058 evra. Liter 98-oktanskega bencina se bo pocenil za 0,007 na 1,072 evra. Dizel in kurilno olje se bosta nekoliko podražila.
Cena za dizelsko gorivo se bo zvišala za 0,023 evra na 1,113 evra za liter. Cena za liter kurilnega olja pa se bo zvišala za 0,020 evra in bo po novem znašala 0,777 evra za liter, so sporočili iz Petrola.
Naftni trgovci cene goriv izračunavajo na vsakih 14 dni po modelu, ki temelji na gibanju borznih kotacij cen naftnih derivatov na svetovnem trgu ter na gibanju tečaja dolarja.
Pošlji komentar
Zadnji komentarji
-
RS-T11.03.2008, 11:24
Zavarovanje pri isti moči dizla in bencinarja je isto,tako da z bencinarjem glede tega nič ne prišparaš (nihče te ne sili kupiti dizelaša s 180km).Razlika pa je v dveh litrih manjši porabi dizla in večjem navoru.Boy jaz sem glede na izračune prišel na pozitivno bilanco dizelaša pri 80.000 kilometrih,je pa odvisno od avtomobila.Pa četudi je pri 120.000 bi se mi izplačalo.Problemov nimam pa nobenih z njim.Poleg tega ga bom sedaj še dražje prodal naprej.Mnenja da je dizelaš len so pa že deset let za časom.Moja Laguna 2.0dci z lahkoto pride do 215kmh,od nič do 100 pa v dobrih 9 sekundah,pa je avto težak.Poraba pa 6 litrov.Bencinar Laguna podobne moči bi mi pa pil čez 8 litrov.Največje razlike pa so na AC in glede na to da naredim ogromno kilometrov po AC zame sploh ni dileme.
-
xxheck11.03.2008, 07:06
Dame in gets. Bistvo je ocem skrito..kako nas kupce avtomobilska industrija vleče za nos.Če bi pol toliko denarja vložili v nadaljni razvoj bencinskih motorjev kot so v dizelske bi se vozili z 1,5 litra na 100 km. kot je to razvila honda z modelom civic.Dizelska tehnologija je dosegla višek že pred 10 leti oni samo pocasi lansirajo moci motorjev zato da mi pridno kupujemo.TDI maximalni vbrizg goriva 2500bar in to max kar kar je mogoce doseci.Bencinski motor je odprta knjiga.drugo v vrtljajih je moč!!!prihodnost je Wanklov motor.S tem kar delajo na dizelskih motorjih samo dokazujejo da z dovolj sredstvi lahko pripraviš slona da bo poletel...sej bo kmalu namesto prtljaznega prostora 9 katalizatorjev da se bo dizel sploh lahko se peljal..pa lep pozdrav vsem traktoristom.aja pa še cene goriva si poglejte in samo še slabse bo za dizle
-
boy511.03.2008, 06:30
Pojma nimate! Da pridobiš razliko v ceni med dieselom in bencinarjem moraš prevozit preko 120 000 km, šele takrat si na razliki v ceni 0, kolikor si prej plačal več za nov diesel avto. To so strokovni izračuni ,vse ostalo pa je navidezno , ker diesel res v povprečju 2 litra manj pokuri.Vsekakor se bolje pelješ z bencinskimi motorji in tudi zavarovnja in ostale dajatve so pri bencinarju nižje in še to , po zadnjih raziskavah je diesel bistveno večji onesnaževalec okolja kot bencinski motor.Toliko v vednost vsem ki širijo med ljudmi zelo razširjeno mnenje, da je diesel boljši , to preprosto na strokovni podlagi niti slučajnio ni res.!!
-
isarajli11.03.2008, 01:05
pa važno je mi debatiramo o avtih tačas ko oni dražijo vse.
-
isarajli11.03.2008, 01:03
damek : nekdo ki dela 11.000km mesečno si lahko privošči avto za 20.000€ ki je dissel ,na lizing in obrok plačuje s tem ker je prišparal na bencinu. torej se vozi,lepše,varneje,udobnejše......pa še bolj kot ne v novem avtu.ti pa še vedno guraš staro drvarnico,ki je bencinar,pa praviš da so drugi smešni.
v treh letih sem z kurilnim prišparal cca. 7000 € ker sem se vozil z dizlom 2005 letnik namesto z benz 1996.če mo po treh letih dobijo z kurilnim dobim kazen 500€ .pa računaj.če si samo nedeljski voznik,se pa itak ne splača met avta,je cenej taxi. -
mojemnenje11.03.2008, 00:53
@zakajze Jaz bi rekel da so ravno dizli za pičke; Lahko ga postaviš v 3 brzino pa ti od starta do cilja sploh ni treba menjat :)
Vsekakor so dizli na daljše relacije veliko bolj varčni od bencinarjev, tudi teoretično, kljub temu pa raje vozim bencinarja. Namreč: všeč mi je njihova zelo hitra odzivnost in lahkotnost vrtenja v višje vrtljaje, v mestu se poraba precej izenači in je zaradi večjih motorjev mogoče pri dizlu celo višja, vožnja z zbijanjem brzin mi je preprosto všeč, noben oblak dima za mano me ne izda da sem malce bolj pritisnil, lažji so, ... Če bi pa imeli tako kot dizli tudi vsi bencinarji turbo, kompresor motorje bi bili pa še toliko bolj zabavni (ok pa tudi dražji)
Je pa res da se da z nekaterimi najnovejšimi dizli kar lepo vozit tudi bolj dinamično -
damek1a11.03.2008, 00:31
Hehe, ste smešni. Sam imam avto srednjega razreda, bencinski motor 115PS in letno delam dobrih 25.000km. Poraba med 6.5-6.9l. Novi bencinski motorji so zelo varčni in razlike so ponekod tudi manj kot 2l/100km. Tudi vzdrževanje bencinskega motorja je poceni.
Dvema kolegoma je na novejših dizlih šla turbina in če se ti zgodi to, si v trenutku izgubil vse, kar si privarčeval z dizlom. Prav tako strokovnjaki pravijo, da zna biti problem s sedanjimi dizli čez 5 let in več (glede vzdrževanja), ker je polno elektronike in finih elementov.
Najboljši pa so tisti, ki vzamejo kredit, da gredo po TDI-ja in govorijo kako varčujejo, na drugi strani pa banka vzame vsako leto obresti večje od prihranka :)
Strošek avta je veliko, veliko več kot trenutni strošek z gorivom. -
hribovc0511.03.2008, 00:13
RS-T: zaradi plina ni moč motorja nič manjša, vsaj ne opazno in daleč od tega da bi zaradi tega bilo treba preklapljati na bencin. Se pa prej splača predelati močnejšo mašino, ker več pije in se tudi natočeni eurotki prej obrnejo.
-
RS-T10.03.2008, 23:05
Jah strelka res je,za tiste ki se več vozimo ni nobene dileme med bencinom in dizlom.Tako ali tako pa če primerjamo bencinar in dizel z enako konjskimi močmi bo poraba bencinarja precej večja.Za primerjavo ravno Octavia 1.6 (101km) po tovarniških podatkih pije 7,4 litra,1.9 TDI (105km) pa 5,2 litra.Stroški zavarovanja so pa enaki.
-
RS-T10.03.2008, 22:57
Pri plinu je problem manjša moč,da boš pa pri vsakem prehitevanju na bencin preklopil je pa tudi malo mimo...vglavnem za plin rabiš močnejšo mašino kar pa je posledično dražje vzdrževanje.Poleg tega je precej malo črpalk s plinom.Kar se tiče Octavie 1.6 po tovarniških merilih v povprečju pije 7,4litra,tako da moraš zares voziti "v leru" za 5,7.













