Gospodarstvo

Država bo bankam pobrala več milijonov novega davka

Ljubljana, 01. 08. 2011 10.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Z novim davkom za banke jih želijo spodbuditi k večjemu kreditiranju gospodarstva. Banke so proti, v NLB se celo bojijo, da bo zaradi višjih stroškov še manj kreditiranja.

Priliv iz naslova davka na bilančno vsoto bank naj bi pomenil kompenzacijo državi za nudenje sistemske podpore bančnemu sistemu med finančno krizo. Obenem naj bi zakon banke spodbudil k zagotavljanju večje in strukturno ustreznejše ponudbe posojil gospodarstvu.
Priliv iz naslova davka na bilančno vsoto bank naj bi pomenil kompenzacijo državi za nudenje sistemske podpore bančnemu sistemu med finančno krizo. Obenem naj bi zakon banke spodbudil k zagotavljanju večje in strukturno ustreznejše ponudbe posojil gospodarstvu. FOTO: Reuters
Normalno, da združenje bank tega zakona ne podpira, gre namreč za cehovsko združenje. V nefinančnem sektorju je nelikvidnost izjemno velika, k temu je prispeval bančni sistem, ki je dosti nekritično obravnaval kredite. In velik del tega, kar se dogaja danes v gradbeništvu, se brez podpore bančnega sektorja ne bi zgodilo. Državni svetnik, vodja interesne skupine delodajalcev Borut Meh

Država želi z zakonom o davku na bilančno vsoto bank kompenzirati podporo, ki jo je nudila bančnemu sistemu med krizo. Obenem naj bi z možnostjo znižanja davka banke spodbudila k večjemu kreditiranju gospodarstva.

Osnova za davek je bilančna vsota banke, izračunana kot povprečje vrednosti na vsak zadnji dan meseca v koledarskem letu, stopnja davka pa 0,1 odstotka. Banka si lahko davek zniža za 0,167 odstotka stanja kreditov, danih nefinančnim družbam in samostojnim podjetnikom pred opravljenimi slabitvami, vse do višine obračunanega davka.

Plačila davka so opravičene banke, pri katerih je stanje kreditov gospodarstvu v letu, v katerem se plačuje davek, za najmanj pet odstotkov bilančne vsote višje kot v preteklem letu. Davka tudi ne bodo plačale banke, pri katerih stanje posojil gospodarstvu na zadnji dan meseca uveljavitve zakona, julija, ne bo preseglo 20 odstotkov bilančne vsote.

Državni svetniki niso izglasovali veta

Zakon je bil v postopku sprejemanja deležen številnih pomislekov. O vetu nanj so odločali tudi državni svetniki, a ga niso izglasovali. Odklonilno so se do zakona izrekli v bankah in Banki Slovenije, v Združenju bank Slovenije menijo, da takšna obdavčitev v trenutnih gospodarskih razmerah deluje restriktivno ter zavira obnavljanje posojilne aktivnosti in posledično gospodarske rasti.

V Banki Slovenije so opozarjali na veliko možnosti za zlorabo namena davka, imel naj bi tudi zelo nizek izplen v primerjavi s stroški izvajanja zakona za zavezance in davčno upravo, poleg tega da bi se lahko davek prelil v višje obrestne mere in bi lahko vplival na prevzemanje neustreznega kreditnega tveganja.

Po ocenah NLB se cilji po višjem kreditiranju ne bodo uresničili, ker je "obseg kreditiranja odvisen od razpoložljivega kapitala in likvidnosti. Ker povišanje davka pomeni strošek in posledično znižanje kapitala, se bo kreditiranje zmanjšalo zaradi novega davka. Menimo tudi, da je davek diskriminatoren do slovenskih bank v primerjavi z bankami, ki imajo tujega lastnika, saj davek efektivno obdavčuje bilančne postavke likvidnostnih rezerv bank, ki so višje v slovenskih bankah kot v bankah s tujimi lastniki."

Zaradi novega davka bodo državi letno plačali okoli štiri milijone evrov. "Ob zahtevani kapitalski ustreznosti v višini približno 10 odstotkov to pomeni zmanjšanje potenciala za kreditiranje v višini 40 milijonov," so opozorili.

V NKBM ne pričakujejo, da bodo z novim davkom dosegli večjo gospodarsko aktivnost. "Menimo, da bi bilo potrebno v večji meri zagotoviti ukrepe ekonomske politike, ki spodbujajo prestrukturiranje neuspešnih sektorjev gospodarstva in spodbujanje tistih, ki so v danih okoliščinah uspešni. To pomeni, da je za kreditiranje potrebno zagotoviti posle z realno podlago v obliki proizvodov in storitev, ki jih je trg pripravljen kupiti. V ta namen bi bilo primerneje zagotoviti več investicij, tudi iz proračuna in na ta način spodbuditi povpraševanje."

Razumem, da vlada poskuša bolj iz obupa reševati probleme. Problemi so nastali med letoma 2005 in 2008. Leta 2005 je bila neto zadolženost države nič, leta 2008 pa 10 milijard evrov. Ekonomist Jože Mencinger

Ugotavljajo, da smo po osemodstotnem padcu bruto domačega proizvoda v letu 2009 soočeni s počasnim okrevanjem "in uspešna podjetja danes v Sloveniji ne delujejo na 100-odstotni zmogljivosti iz časa pred krizo. Z drugimi besedami, povpraševanje po kreditih za investicije zaradi povečanja kapacitet je še vedno relativno nizko in po večini ne opravičuje večjega odobravanja kreditov. Stimulativnost davka na bilančno vsoto se tako zdi naravnana na vnaprejšnje odobravanje kreditov, brez realne podlage." Sicer ocenjujejo, "da proračunski izplen z naslova tega davka ne bo imel velikih materialnih posledic, po drugi strani pa prinaša za tuje investitorje v Sloveniji nekaj dodatne negotovosti".

Po besedah izvršnega direktorja področja finančnih trgov KD banke Benjamina Jošarja mora "odločitev o kreditiranju temeljiti na kakovostni presoji kreditnega tveganja, povezanega tako s posameznim kreditojemalcem oziroma projektom kot z obstoječim kreditnim portfeljem banke. Davčno okolje, ki banke usmerja k večjemu obsegu kreditiranja, kot bi bilo to optimalno z vidika upravljanja s tveganji, ne pripomore k optimalni alokaciji kreditov in lahko vodi v poslabšanje kreditnih portfeljev bank. Menimo, da zaradi tega razloga davek ni najbolj primeren in da makroekonomsko ne bo koristen."

V Hypo banki poudarjajo, da bi morali z zakoni za spodbujanje poslovne aktivnosti zmanjševati davke in jih ne povečevati. "Hkrati menimo, da je namen novega zakona pripeljati banke k njihovemu osnovnemu poslanstvu - financiranju realnega sektorja", kar pri njih že počnejo in bodo tudi v prihodnje. Sicer ocenjujejo, da ne bodo plačali previsokega davka. Tudi v Gorenjski banki menijo, da bodo plačali razmeroma majhen znesek davka na bilančno vsoto bank. "Ne glede na višino obveznosti z naslova davka bodo kot temeljni kriterij pri presoji kreditiranja upoštevali boniteto kreditojemalca. Država si bo z novim davkom tako zagotovila nekaj več sredstev, ne bo pa z njim spodbudila večjega kreditiranja gospodarstva," so poudarili.

V Unicredit banki opozarjajo, da je pri velikem številu podjetij temeljna ovira za kreditiranje neugodno razmerje med lastniškim in dolžniškim kapitalom. "To je objektivna ovira, ki se nanaša na kreditno sposobnost podjetja in dober bankir na podlagi administrativnega ukrepa, kot je davek, ne bo spreminjal ocene tveganja. Obstaja visoka verjetnost, da davek kot tak ne bo prinesel pozitivnih učinkov na gospodarstvo, kvečjemu bo poslabšal že tako slabo profitabilnost in kapitalsko ustreznost slovenskega bančnega sektorja, kar bi pomenilo ravno obraten učinek od pričakovanega, to je spodbujanja kreditiranja gospodarstva."

Po drugi strani po njihovem mnenju tudi zmanjšuje konkurenčnost slovenskih bank na mednarodnih trgih. "Davek na bilančno vsoto je na evropski ravni v posameznih državah preveč različen in kot tak lahko ponekod privede do dvojnega obdavčevanja. Dosedanja praksa v drugih evropskih državah je pokazala na veliko pomanjkljivosti tovrstne obdavčitve. Večina strokovnjakov na mednarodnem davčnem področju je mnenja, da tovrstne obdavčitve ni smiselno uvajati v času slabih ekonomskih razmer," so še dodali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jurjur
03. 08. 2011 12.28
Banke želijo pobirati denar in lepo živeti, brez da bi jim bilo potrebno kaj delati. Če bi država ukinila dokapitalizacijo, bi si pač morali sami z lastnim delom prislužiti tistij 6 milijonov za regres. Osel gre enkrat na led, država vedno.
Prihaja
03. 08. 2011 12.16
Tako bi se pa marsikdo pustil obdavčiti, dajo ti ene 250 milionov, potem ti jih pa nekaj vzamejo nazaj... Se takoj postavim v vrsto za tak davek. Banke naj kar prenesejo breme na komitente, bomo videli kam jih bo to pripeljalo. Splošni problem je da tisti ki imajo denar, imajo tudi nekoga na katerega prevalijo breme novih dajatev. Se pravi je vedno samo vprašanje po kateri poti bo mali človek dobil porcijo, ker ni mehanizma da bi vzeli kapitalistom, brez da bi ti prevalili breme naprej.
Nimivseeno
03. 08. 2011 11.32
Več kot bojo banke kreditirale gospodarstvo, hitrejša bo gospodarska rast, vendar je to le kratkotrajno, obresti in glavnico je treba vrnit, obresti so bile ustvarjene iz zraka, glavnica je v obtoku, to pa pomeni še hitrejši prihod naslednje krize.
HIPOKRATKA
02. 08. 2011 18.31
Če ima banka dobiček in ga ne nameni za kreditiranje gospodarstva, naj plača davek. Država pa naj ta pobrani davek nameni za subvencije v kmetijstvo in druga manjša uspešna podjetja. Ne za plače javnega sektorja!!!
ochi
02. 08. 2011 12.16
so odkrili toplo vodo, kaj? namesto, da vzamejo direktno državljanom, bodo vzeli bankam, banke pa bodo državljanom. tudi pri davkih so se začeli pojavljati posredniki, kot se pri službah že nekaj časa uveljavljajo takozvane "agencije za delo".
.eu.
02. 08. 2011 10.30
Eno so balkan bomo mi po domače banke to je pri nas. Drugo so pa banke ki kreditirajo uspešne ideje in gospodarstvo te pa so čez mejo v Avstriji na žalost.
Geronemo
02. 08. 2011 07.46
Kaj blodite nekaj, ta davek se bo v vsakem primeru prenesel na komitente.. in krog je sklenjen....
Tomaž Škof
02. 08. 2011 07.31
NIMATE POJMA KAJ DELATE ! SAMO LAŽETE! to ni država
Buena Vita
01. 08. 2011 19.15
Buena Vita
01. 08. 2011 19.15
KATERA MONA JE TAK NASLOV NAPISU KAJ NE KRADE DRŽAVA DRŽAVLJANOM IN DAJE BANKAM,BANKE PA PO MAFIJSKI OPEREJO KEŠ IN ŠENKAJO SVOJIM ELITA-LOPOVOM
usi-glih
01. 08. 2011 18.06
przelmuding 01.08.2011, 12:16 Trgovci in njihovi skorumpirani nabavniki nosijo explicitno odgovornost za propad slo predelovalne industrije.
kvapatebriga
01. 08. 2011 18.02
NLB? Saj samo NLB dobiva naš denar za svoje dokapitalizacije. Kaj se ima pa NLB za protivit. Ta denar bodo tako ali tako dobili nazaj!
hillya
01. 08. 2011 16.57
Banke in zavarovalnice so največji oderuhi. Nimajo usmiljenja, ko revežem, ki so si pri njih izposodili denar, na dražbah prodajajo domove, ker ljudje ne zmorejo odplačati oderuških obresti - gre za obresti izpred 1.1.2002 Sramota. In sodišča to sprovajajo.
sledi
01. 08. 2011 16.44
Manj kreditov haha. Se mi zdi da če ukinejo bonuse za vodilne v teh propadajočih bankah, bi lahko davek še povišali za ene 10x in obenem noben kredit ne bi bil ogrožen. prokleti lažnivci.
modrook
01. 08. 2011 16.42
to seveda ne velja za naše "tajkune"... oni dobijo kredit takoj... pa tud vrnit ga jim ne treba
pravicnez@gmail.com
01. 08. 2011 16.25
Banke so itak največje kapitalistično zlo, delajo nič, samo molzejo obresti od sirot.
rudra
01. 08. 2011 16.24
A je ta zakon pravljica za lahko noč?
MK02
01. 08. 2011 16.04
Bo treba Križaniča poslat v USA, bi USA takoj rešil in poplačal vse kredite. In kdo bo tukaj nastradal? Mislite, da banke? Ne, bodo pa več zaračunavali komitentom seveda nam.
jd13211
01. 08. 2011 15.45
"Z novim davkom za banke jih želijo spodbuditi k večjemu kreditiranju gospodarstva..." HAHAHAHAHAHA...WAAAAAA....H... še ta davek ne bo pomagal pri kreditiranju gospodarstva...bo šel najbrž Križanič oropat banko denar pa namenil za prazno državno blagajno... prej bo pa sprejel ustrezen zakon, ki mu bo tak rop dovoljeval...seveda je treba zagotoviti vse za nemoteno zagotavljanje visokih plač javnih...UPS...sem mislil, za spodbuditev kreditiranja gospodarstva!
POVOJ
01. 08. 2011 14.40
In kdaj bodo to začeli prakticirat???