Težave povzroča bolezen banan, ki se hitro širi, povzroča pa jo gliva TR4. Kot poroča britanski Independent, pri Združenih narodih že opozarjajo, da bi lahko bolezen ogrozila pridelavo banan na globalni ravni, če bi se iz Azije prenesla še v Latinsko Ameriko, saj škropiva, ali drugega učinkovitega pripravka ni.
Še posebej ogrožene so banane sorte Cavendish, ki predstavljajo kar 95-odstotkov banan, izvoženih iz Latinske Amerike, v svetovnem merilu pa 47-odstotkov vseh pridelanih banan.
V najhujšem scenariju bi lahko v nekaj letih prišlo do uničenja 85-odstotkov pridelka, ocenjujejo znanstveniki in dodajajo, da bi bila to za države v razvoju katastrofa, saj banane za kar 410 milijonov ljudi predstavljajo tretjino njihove dnevne prehrane.
Škodljiva gliva sicer tla okuži za okoli 30 let, sredico banan pa spremeni v "počrnele žgance".
Rony Swennen, profesor z univerze Leuven, pravi, da lahko bolezen prizadeto plantažo opustoši v treh letih, če bolezen zaide v Latinsko Ameriko pa se bo širila kot požar, saj se delavci selijo s plantaže na plantažo, s seboj pa bodo prenašali tudi okužbo.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.