Nadzorniki Pivovarne Laško so danes za svojega predsednika izbrali sedanjega člana nadzornega sveta Vladimirja Malenkoviča. Prejšnji predsednik nadzornega sveta Marjan Mačkošek je namreč konec marca nepreklicno odstopil zaradi različnih pogledov na imenovanje nove članice uprave Mirjam Hočevar.
Prvi mož laške pivovarne Dušan Zorko je po seji pojasnil, da sporazuma o skupni prodaji z bankami niso sklenili. Prvi mož pivovarne pravi, da dokumenta o skupni prodaji z bankami sploh ni, kot ve, pa skupina skupaj z bankami nima v lasti 50 odstotkov Mercatorja.
Nadzorni svet Pivovarne Laško je v torek tik pred glasovanjem o morebitni prodaji lastniškega deleža v Mercatorju hrvaškemu živilsko-trgovskemu velikanu prekinil sejo.
Razlog za to je bila odločitev urada za varstvo konkurence, da Laščanom in nekaterim bankam omeji razpolaganje z delnicami trgovca, zoper katero so v Laškem v četrtek že vložili tožbo na vrhovnem sodišču. Hkrati s tožbo so družbe skupine Pivovarna Laško vložile tudi predlog za izdajo začasne odredbe za odložitev izvršitve izpodbijanja odločbe varuha konkurence.
Agrokor, ki je edini ponudnik za delež Pivovarne Laško v Mercatorju, za njen delež v Mercatorju ponuja 221 evrov za delnico. Hrvaški živilsko-trgovski velikan je ponudbo podaljšal, po neuradnih informacijah do junija.
V laški pivovarni so znova zatrdili, da mora uprava kot ključno dejstvo za finančno sanacijo skupine upoštevati, da junija zapade večina kratkoročnih posojil bank, ki jih brez dodatnega kapitala in doseženega dogovora z bankami ne bo mogla poravnati.
Kapitalska družba (Kad) je sicer zahtevala sklic skupščine Pivovarne Laško, na kateri bi odločali o dopolnitvi statuta družbe z določilom o odobrenem kapitalu.
To določilo bi upravo pooblaščalo, da v obdobju petih let po vpisu dopolnitve statuta v sodni register poveča osnovni kapital družbe do 50 odstotkov osnovnega kapitala družbe, ki obstaja v času sprejema dopolnitev statuta, kar predstavlja največ 18,25 milijona evrov, z izdajo novih delnic za denarne vložke.
Nadzorniki so se s predlogom Kada seznanili, skupščina delničarjev pa bo predvidoma junija.
Mercator zelo pomemben za slovensko proizvodnjo hrane
Kmetijski minister Dejan Židan je dejal, da je Mercator zelo pomemben za slovensko proizvodnjo hrane. Po ocenah, ki jih navaja, naj bi na policah največjega slovenskega trgovskega podjetja prodali kar 40 odsotkov v Sloveniji proizvedene hrane. Pomembnost usode Mercatorja je toliko bolj pomembna v luči vse bolj pomembne prehranske varnosti države ter podatka, da ima Slovenija v kmetijstvu zaposlenih 80.000 polnih delovnih moči, v živilskopredelovalni industriji približno 14.000, skoraj 5000 ljudi pa proizvaja hrano znotraj obrtništva.
"Kot prehranski minister, ki se zaveda pomena domače proizvodnje hrane, zato lahko povem, da je pomembno, da imamo v Sloveniji tudi takšno trgovino, ki bo omogočala prodajo te proizvodnje hrane," je poudaril minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Mercator po njegovih besedah potrebuje stabilno oziroma takšno lastništvo, ki bi mu omogočilo samostojno pot razvoja v Sloveniji in na tujih trgih. To ne izključuje tujega strateškega partnerja, pravi minister, a dodaja, da se mu Agrokor ne zdi pravi kupec.
Agrokor po njegovih besedah v preteklosti ni bil prijazen do slovenske proizvodnje hrane, hkrati pa ima hrvaška družba "vertikalni poslovni sistem z lastno proizvodnjo hrane, zaradi česar je očitno, da je njihov poslovni interes pridobiti nove trgovske police za lastne proizvode," je pojasnil.
Selšek: Laško se bo moralo kmalu odločiti
Predsednica upravnega odbora SKB Cvetka Selšek je prepričana, da je sporazum o prodaji delnic za Mercator najboljša možnost, poleg tega bi s skupnim nastopom lastniki zagotovili transparenten postopek prodaje. Dodala je, da se za nakup Mercatorja zanimajo tudi veliki tuji trgovci. Imen družb, ki se zanimajo za nakup, ne želi razkriti, pravi pa, da gre za družbe v regiji in tudi take, ki v njej še niso prisotne. Dodaja tudi, da je zanimanje precej večje kot pred dvema letoma, ko se je za nakup zanimalo le nekaj investicijskih skladov. Selškova meni, da bi bilo prav, da se vse strani vzdržijo prenagljenih potez.
Sama razume težak položaj Pivovarne Laško, ne razume pa, zakaj zdaj ta družba ne želi podpisati sporazuma. Na vprašanje, če se ji ne zdi, da so zaveze o pomoči Laškemu v sporazumu preveč ohlapne, saj predvidevajo le zavezo, "da si bodo banke po najboljših močeh prizadevale, da bodo njihovi pristojni organi na podlagi predlogov skupine Pivovarna Laško sprejeli odločitve, da se kreditne terjatve, ki jih imajo banke do Laščanov, reprogramirajo", je dejala, da drugače tega ni moč zapisati. Banke nadzirajo regulatorji, zato morajo poslovati v skladu z zakoni. Banke ne morejo odobriti posojil brez garancij, v tem primeru pred sklenitvijo sporazuma, je dejala.
Mali delničarji proti prodaji deleža
V združenju malih delničarjev pa so prepričani, da je nadaljevanje samostojnega postopka prodaje Mercatorjevega deleža v "izrecnem nasprotju s poslovnimi interesi Pivovarne Laško, saj se tako še poglablja njeno finančno krizo ter praktično onemogoča pravočasno sanacijo". Zato upravo pivovarne pozivajo, da ne podpiše pogodbe o prodaji 23,35-odstotnega deleža ter se priključi nekaterim večjim delničarjem oz. bankam pri skupni prodaji večinskega deleža največjega slovenskega trgovca – preko mednarodnega razpisa, transparentno in strokovno – o čemer sta se argumentirano in javno že izrekla VZMD in Evropsko združenje delničarjev.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.