Po hudi nesreči na primorski avtocesti se krešejo mnenja o tem, kdo je odgovoren. "Kriv je Dars, ki na meglo ni dovolj opozarjal na signalnih tablah," pravijo številni, drugi pa se sprašujejo: "Ali vozniki niso videli megle? Zakaj niso prilagodili hitrosti?"
Ugotavljanje okoliščin prometne nesreče še poteka, dosedanje ugotovitve kažejo, da so se en večji nalet vozil in trije manjši zgodili zaradi goste megle, neprilagojene hitrosti in prekratke varnostne razdalje.
Kako je v resnici bilo, pa vedo samo vozniki, ki so bili na kraju dogodka. Eden od njih nam je poslal videoposnetek, na katerem se jasno vidi, kako kar naenkrat sredi ničesar naleti na stoječo kolono vozil. Po levi strani ga po prehitevalnem pasu prehiti nekaj voznikov, on pa je k sreči vozil počasi, zato se je uspel pravočasno ustaviti.
Dars: V megli je treba zmanjšati hitrost, prižgati meglenke in povečati varnostno razdaljo
Ob tej nesreči so na Darsu voznike znova opozorili, kako morajo ravnati v primeru vožnje v megli. Treba je zmanjšati hitrost in jo prilagoditi razmeram na cesti. Pri vidljivosti do 50 metrov naj bo hitrost vožnje največ 50 kilometrov na uro, poudarjajo na Darsu. Voznikom svetujejo še, naj ohranjajo varnostno razdaljo, odsvetujejo uporabo dolgih luči. Premočna luč se v megli namreč odbija in lahko povzroči samozaslepitev.
Vozniki naj prižgejo zadnje meglenke, ki služijo za boljšo orientacijo drugih voznikov. Če pa se vidljivost izboljša, je treba zadnje meglenke ugasniti, da ne bi slepili voznikov za sabo. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo, na primer pri vožnji v koloni, pojasnjujejo.
Na območjih vzdrževalnih del velja še dodatna previdnost. Zaradi megle so oznake in naprave za usmerjanje prometa namreč pogosto težje razpoznavne, poudarjajo.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.