Predstavniki Darsa, ki se vsak dan znova čudijo "mojstrovinam“ voznikov na slovenskih cestah, ob tem poudarjajo, naj si teh primerov nikakor ne jemljemo za vzor, pač pa v opozorilo, da se je potrebno držati cestnih predpisov, upoštevati signalizacijo, v primeru nepredvidenih dogodkov pa ravnati strpno in predvsem razumno.
Še nekaj napotkov, ki jih enostavno morate upoštevati:
Ob prometni nesreči se umaknite levo ali desno. Odstavni pas naj bo prazen, saj gasilci, reševalci, policisti in vzdrževalci do kraja dogodka najhitreje in najlažje dostopajo, če se vozniki na prehitevalnem pasu pomaknejo skrajno levo, tisti na prometnem pasu pa skrajno desno. Dokler traja zastoj, vozniki ostanite v svojem vozilu in mirno počakajte na morebitne nadaljnje napotke.
Ne zapelji v predor, če gori rdeča luč!
V predorih je prepovedano obračati, voziti vzvratno ali ustavljati, razen v nujnih primerih, ko lahko vozilo v ustavimo v odstavni niši - v tem primeru moramo vozilo takoj ugasniti! Ob vstopu in izstopu iz predora se zelo hitro spremenijo vozne razmere, zato moramo biti bolj pozorni kot sicer. Predstavniki Darsa svetujejo, da snamemo sončna očala, opazujemo signalizacijo pred vstopom v tunel in v nobenem primeru ne zapeljemo v predor, če na semaforjih gori rdeča luč. "Te signalizacije niso za okras,“ pravijo. Pomembno je tudi, da vključimo radio in ga nastavimo na frekvence, ki so zapisane na tablah pred predorom. V primeru, da ostanemo v tunelu, lahko namreč preko teh frekvenc nadzorniki, ki nas v danem trenutku spremljajo preko nadzornih kamer, komunicirajo z nami ter nam pomagajo. V primeru zastojev vklopimo vse štiri utripalke, vzdržujemo varnostno razdaljo, če pa se kolona ustavi, zapeljemo ob skrajni desni rob vozišča in ugasnemo motor. Vozila ne zapuščamo po nepotrebnem, pravijo, a ob tem dodajajo, da je vsekakor priporočljivo poklicati pomoč prek telefona za klic v sili.
Vožnja v napačni smeri
Vožnja po napačni strani avtoceste se zaradi velikih hitrosti velikokrat konča s hudimi posledicami, pravijo. Večinoma gre za hude napake voznikov, ko ti preprosto ne upoštevajo prometne signalizacije in zapeljejo na avtocesto v napačno smer. Če po radiu slišimo, da po vaši strani vozišča prihaja vozilo v nasprotni smeri, poskušamo ostani mirni, zmanjšamo hitrost, ne prehitevamo, ustavimo na najbližjem počivališču in počakamo na preklic nevarnosti. V primeru, da pred seboj zagledamo vozilo, ki vozi po nepravilni strani avtoceste, se mu čim prej varno umaknemo.
V primeru, da opazimo nekoga, ki vozi v napačni smeri, o tem nemudoma obvestimo policiste (113), Prometno-informacijski center za državne ceste prek kratke telefonske številke 1970 ali pokličemo na brezplačno telefonsko številko 080 2244 z izbiro številke 6, lahko pa uporabimo tudi obcestni telefon.
V kolikor smo sami tisti, ki se vozimo po napačni strani, moramo takoj vklopiti vse štiri smernike in se, ne da bi ovirali druge voznike, ustaviti na odstavnem pasu, obvestiti policijo ali dežurno avtocestno službo in jih počakajti. Nikakor ne poskušamo obrniti, saj lahko povzročimo hudo prometno nesrečo.
Kaj pa napotki za prihodnje vetrovne dni?
Zmanjšajte hitrost vožnje in vozite še bolj previdno kot sicer, tudi v primeru, da trenutna stopnja zapore ne omejuje vožnje z vašim motornim vozilom. Bodite posebej pozorni, saj burja nima konstantne smeri in moči, zato vas lahko preseneti z močnimi, nepričakovanimi sunki iz različnih smeri. Poskušajte se izogibati prehitevanju, ker lahko sunek burje zaobjame tako prehitevajoče kot tudi prehitevano vozilo. Vzdržujte večjo varnostno razdaljo, saj vas lahko med vožnjo zlahka presenetijo različni predmeti, ki jih sunki burje prestavljajo po zraku.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.