V spodnji galeriji si oglejte fotografije, ki jih je posnel fotograf 24ur.com Miro Majcen, ki je trenutno v Kairu:
Država je v kaosu, egiptovski predsednik Hosni Mubarak pa se je končno oglasil in spregovoril z novinarko televizijske hiše ABC Christiane Amanpour. Mubarak še vedno prebiva s svojo družino v predsedniški palači, katero varujejo številni vojaki, v okolici pa so nameščeni tanki in bodeča žica.
Pravi, da ni odgovoren za nasilje na trgu Tahrir v egiptovski predstolnici Kairo, je pa izrazil zaskrbljenost. Odgovornost za nasilje je pripisal Muslimanski bratovščini. "Žalosten sem zaradi včerajšnjih dogodkov. Ne želim, da se Egipčani bojujejo drug proti drugemu," je še dejal.
Na vprašanje, kako se je počutil po naznanilu, da ne bo več kandidiral na predsedniških volitvah, je odgovoril, da je čutil olajšane. Ko ga je vprašala, ali je pripravljen, da se odpove položaju, je odgovoril, da si želi oditi, saj ima po 62 letih vsega dovolj. "Če bi danes odstopil, bi bil kaos," je dodal. O ameriškemu predsedniku Baracku Obami je dejal, da ne razume egiptovske kulture in kaj se bo zgodilo, če odstopi pred koncem mandata.
Novinarka je notranjega ministra obvestila o napadih na novinarje, ta pa ji je obljubil, da bo prek državne televizije pozval ljudi, naj tuje novinarje pustijo pri miru.
Kaj se dogaja v prestolnici?
Središče egiptovske prestolnice je postalo pravo vojno območje. Trg Tahrir in širše območje sta preplavljena z nasprotniki in podporniki predsednika Hosnija Mubaraka. Spopadi se odvijajo neprestano, le njihova intenziteta se spreminja. Vojska, ki se po mnenju večine na dogajanje odziva zelo mlačno, ima na trgu tanke. Da ustavijo nasilje, jih prosijo predsednikovi nasprotniki, ki že od samega začetka protestov upajo, da bo vojska slišala glas ljudstva in bo "svoje brate in sestre tudi podprla". Sicer je treba opozoriti, da je v Egiptu vojska zelo cenjena, pripadnike policije in varnostnih služb pa ljudstvo zavrača, kar ni tako neverjetno, saj so možje v modrem znani po svoji krutosti do državljanov.
Kljub temu pa je treba poudariti, da je stanje na trgu veliko bolj mirno, kot je bilo včeraj, pravijo novinarji Al Džazire.
Vojska se je v popoldanskem izbruhu nasilja odločila, da se bo vsaj poskušala postaviti med protestnike. Slišali so se streli, nato pa so se vojaki umaknili. Spopadi se tako nadaljujejo, streljanje tudi, kdo strelja in kam, pa še ni znano. Vladni privrženci so sicer oboroženi s palicami in noži ter mečejo molotovke. Nasprotniki predsednika so dejali, da so kamni njihovo edino orožje. Opozicija še vedno namerava izvesti za petek napovedane množične demonstracije, poimenovane "petek odhoda". Mubaraku so namreč do petka dali čas, da sestopi z oblasti. Premier Ahmed Šafik je pozval notranjega ministra, da jutri ne ovira miroljubnih protestov, poroča egiptovska državna televizija. V središču prestolnice organizatorji protestov pričakujejo kar dva milijona ljudi.
Sicer pa dodajajo, da so v zadnjih spopadih prijeli kar 120 "Mubarakovih plačancev", nekateri naj bi bili tudi pripadniki policistov v civilu in varnostnih sil.
Do smrti pretepli tujca
Na udaru Mubarakovih privržencev pa so tudi tujci in tuji novinarji. Televizija Al Arabija poroča, da vdirajo v hotele in iščejo tuje novinarje, ki naj bi bili tudi odgovorni za stanje v Egiptu, saj naj bi se postavili na stran protestnikov.
Na trgu Tahrir je bil danes do smrti pretepen tujec, so sporočili zdravstveni viri in očividci. Narodnost ubitega za zdaj ni znana. Nekega grškega novinarja so zabodli, njegovo življenje pa naj ne bilo ogroženo.
Novinarska ekipa britanske televizije BBC je prek Twitterja sporočila, da so varnostne sile vdrle v njihovo hotelsko sobo in jim zaplenile opremo, saj naj bi tako želeli preprečiti njihovo poročanje iz Kaira. Težave imajo tudi zaposleni pri The Washington Postu. Policija je namreč aretirala njihovega fotografa in vodjo njihovega kairskega uredništva.
Švedski zunanji minister Carl Bildt je na Twitterju zapisal, da pozorno spremljajo vse švedske novinarje, ki so v Kairu. Eden je huje poškodovan in je trenutno v bolnišnici.
Policija naj bi prijela tri poljske novinarje, jim zaplenila opremo, jo uničila, nato pa trojico predala vojski, ki je novinarje izpustila. Policisti naj bi Poljakom uničili tudi dokumente.
Al Džazira poroča, da je policija dopoldne prijela tri njihove novinarje, ki so jih nato zvečer izpustili na prostost, en pa je še vedno pogrešan. Novinarka državne televizije pa jim je dejala, da je svojim nadrejenim podala odpoved, saj ni več želela delati za "televizijo, ki predvaja propagando režima". Kot ponavadi, državna televizija kaže "posnetke v živo" s trga Tahrir in njegove okolice, ulice pa so prazne. Posnetki drugih televizij pa kažejo popolnoma drugo sliko središča Kaira.
Sicer pa so zdaj na udaru tudi predstavniki človekoljubnih organizacij. Iz Egipta namreč poročajo o aretacijah njihovih delavcev.
Obsoditi nasilje nad novinarji
Komisija za zaščito novinarjev je egiptovsko vlado obsodila, da namerno napada domače in tuje novinarje, da bi tako preprečila poročanje o stanju v državi. "Egiptovska vlada uporablja strategijo eliminiranja prič njenih dejanj," je dejal Mohamed Abdel Dajem, predstavnik organizacije za Bližnji vzhod.
Agencija Reuters poroča, da je bil v bližini trga pretepen član njene televizijske ekipe. Grškega novinarja pa je podpornik Mubaraka zabodel v nogo. Po besedah Dajema naj bi policisti v civilnih oblačilih napadli tudi uredništvo lokalnega časopisa ter izsiljevali novinarje iz ZDA in Evrope. Tudi nek ameriški diplomat je na Twitterju zapisal, da v Egiptu poteka organizirana kampanja proti tujim novinarjem.
Ponoči so se odvijali hudi spopadi
Ponoči so podporniki začeli streljati na protestnike in vanje metati molotovke. Protestniki trdijo, da so v vrstah podpornikov režima številni policisti v civilnih oblačilih, ki so plačani za svoja dejanja. Protestnikom je uspelo pridržati okoli 120 Mubarakovih privržencev, s katerimi so se spopadli. Pri njih naj bi našli dokumente, ki potrjujejo, da so zaposleni na policiji oziroma so člani vladajoče stranke. Tudi vojaki so aretirali več ljudi.
Mona, ki je bila priča tem spopadom, sicer pa protestira proti režimu, je za agencijo Reuters povedala, da je bilo to "pravo bojišče". Dodala je, da bodo vztrajali, vse dokler ne bo Mubarak sestopil z oblasti. Tako so danes zjutraj protestniki že nekoliko spremenili svoje vzklike in Mubaraka označili za morilca. "Za morilca Mubaraka hočemo sojenje ali vislice," vzklikajo zdaj na trgu.
Vlada bo iskala odgovorne
Predstavnik vladnega kabineta je dejal, da so obtožbe, da so privržence Mubaraka mobilizirale oblasti, smešne in neresnične. Zatrdil je, da si vlada želi vzpostaviti red in mir, hkrati pa je zagotovil, da bo vlada poiskala odgovorne za spopade. To je zatrdil tudi premier Ahmed Šafik. Sicer pa je notranjega ministra pozval notranjega ministra, da jutri ne ovira miroljubnih protestov.
Oglasil se je tudi podpredsednik Omar Sulejman, ki je še enkrat zatrdil, da da tako predsednik Mubarak kot tudi njegov sin Gamal ne bosta kandidirala na jesenskih predsedniških volitvah. V zadnjih devetih dnevih naj bi Egipt ostal brez milijarde ameriških dolarjev dobička iz turizma, saj naj bi v tem času iz države zbežalo milijon turistov. Dejal je tudi, da bodo predsedniške volitve potekale avgusta ali najkasneje septembra. Mubarak ne bo odstopil predčasno, saj bi bil to korak naprej v kaosu, je še razložil.
'Gre za zaroto'
Dejal je tudi, da so se politični nemiri, ki so v Egiptu izbruhnili 25. januarja, začeli z legitimnimi zahtevami, nato pa so nadzor nad njimi prevzeli "infiltratorji". Tako naj bi bilo nasilje med nasprotniki Mubaraka in njegovimi podporniki, ki je izbruhnilo v sredo, rezultat "zarote", ki so jo zakuhali ljudje v Egiptu ali celo v tujini, je še dejal Sulejman. Kot je še poudaril, je vloga vojske uveljaviti policijsko uro, zaščiti ljudi pred plenilci in zapolniti vrzel, ki jo je povzročila odsotnost policije.
Sulejman je danes tudi poudaril, da si njegov urad prizadeva za dialog z vsemi političnimi strujami, tudi s prepovedano islamistično Muslimansko bratovščino. "Povabili smo jih. Oklevajo," je dejal nekdanji vodja egiptovskih obveščevalnih služb, ki je v ponedeljek sporočil, da ima nalogo začeti dialog z vsemi političnimi akterji.
Mubarak je v torek zvečer v televizijskem nagovoru državljanom povedal, da sedaj ne bo sestopil, je pa ob tem obljubil, da septembra na predsedniških volitvah ne bo kandidiral za nov mandat. Na oblasti je že od leta 1981. Preberite koliko denarja naj bi si v tem času ustvarila njegova družina.
KOMENTARJI (305)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.