Britanska javnost je zaskrbljena. Najstniško nasilje dobiva nove razsežnosti. Potem ko je oblast zaostrila zakonodajo o posedovanju hladnega orožja, so našli novo sredstvo ustrahovanja. To so v Veliki Britaniji sicer prepovedani ameriški pitbul terierji, katerih prodaja na črnem trgu cveti.
Javnost je na problem postala še posebej pozorna, ko je pretekli teden v napadu pitbulla umrl komaj štiri leta star deček. John-Paul je bil pri svoji babici v varstvu, ko ga je napadel ameriški pitbul terier. Njegov lastnik je dečkov 21-letni stric, ki ga je policija že aretirala zaradi uboja. Po tragičnem dogodku je k reševanju težave pozvalo tudi britansko društvo za zaščito živali, ki zahteva, da pristojni polovijo vse 'hudičeve pse' v državi. Ob tem mislijo na tiste pasme psov, ki jih lastniki izkoriščajo kot orožje ali za pasje boje.
News of the World pa je postregel z nekaterimi pretresljivimi podatki. Samo v Londonu so letos zasegli 719 psov prepovedanih pasem – za primerjavo, leta 2003 je bilo takšnih zasegov 41. Prepovedane nevarne pasme je mogoče na črnem trgu kupiti za borih 250 funtov oziroma nekaj manj kot 280 evrov, uvažajo pa jih predvsem iz Irske in vzhodnoevropskih držav. Društvo proti mučenju in za zaščito živali je leta 2008 dobilo 284 prijav o pasjih bojih na področju Anglije in Walesa, leta 2004 je bilo tovrstnih prijav 24.
Kot pojasnjuje Ian McParland, vodja vodnikov službenih psov, je po letu 1991, ko so v Veliki Britaniji prepovedali 'rizične' pasme, število teh psov upadlo, po letu 2006 pa je policija spet zaznala njihov porast. “Ti psi so noži s srcem,” pravi eden od prostovoljcev, ki se ukvarja s prevzgojo nekdanjih članov tolp. Dodaja, da mladina uporablja pse za ustrahovanje ljudi.
25-letni Londončan, ki ima v lasti mešanca z ameriškim pitbul terierjem, odkrito priznava, da ima psa kot orožje, saj se tveganje tako zmanjša. “Če si lastnik psa in če ta pes nekoga ubije, je kazen nižja, kot če ubijaš z orožjem,” pojasnjuje. Za ponazoritev: če ima kdo doma psa prepovedane pasme, ga lahko doleti šest mesecev zaporne kazni, če nosi nož, štiri leta, če ima pištolo, pa pet let.
Lastniki prepovedanih pasem svojih psov ne uporabljajo le kot orožje, ampak se na njih tudi izživljajo. “Osebje zdravi vedno več poškodovanih psov. Nekateri so zabodeni, drugi imajo polomljene kosti, nekateri lastniki na njih celo ugašajo cigarete,” pove veterinar David Grant z ene od londonskih klinik za male živali.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.