Kot smo poročali, je minuli petek v Ljubljani sicer mirne proteste očrnila skupina izgrednikov, ki so zamaskirani z rutami in kapucami z granitnimi kockami in petardami napadli policiste. Generalni direktor policije Stanislav Veniger je ob robu seje parlamentarne komisije danes potrdil, da ima policija informacije, da naj bi bili izgredniki za nasilje plačani. Veniger je dejal, da so bili izgredi v Ljubljani zagotovo organizirani. Med drugim je še je poudaril, da huligani v Ljubljani materialne škode praktično niso povzročili oz. je je bilo za 1500 evrov. Na preostalih protestih pa je znatnejša škoda nastala tudi na objektih. "Napad je bil usmerjen točno na naše policiste," je pojasnil Veniger. Veniger je tudi povedal, da razmišljajo o spremembi zakona o javnih zbiranjih, ki bi policiji omogočile učinkovitejše preprečevanje huliganstva.
Danes je časnik Večer neuradno poročal, da policisti, ki preiskujejo ozadje nasilja na protestih, ne dvomijo več o tem, da so bili ekstremisti plačani. Zdaj naj bi možje v modrem iskali naročnika. Skupina zamaskiranih moških, ki se je pred parlamentom ločila od preostale množice in v nekaj trenutkih povzročila pravi kaos, naj bi za svoja dejanja dobila plačilo, in sicer po navedbah omenjenega časnika do 50 evrov. Ena od sledi naj bi vodila tudi v politiko, zato policija ne izključuje politične motiviranosti izzivanja nasilja, a je do konca raziskave tudi ne potrjuje, še poroča časnik.
Janša: Počakajmo na ugotovitve uradnih organov
Na navedbe o plačanih protestih se je odzval tudi premier Janez Janša. Kot je dejal, iz uradnih informacij, ki jih ima iz osnutka poročila za četrtkovo sejo vlade, ne izhaja, da bi protestnike plačali posamezniki iz podmladka SDS, prav tako ne, da so policiste s kamenjem in steklenicami obmetavali tudi pripadniki Slovenske vojske. Oboje se namreč namiguje po navedbah nekaterih novinarjev. "Obstajajo uradni organi, ki to preiskujejo, zato predlagam, da se počaka na njihove ugotovitve, ne pa da se zdaj spinira in poskuša pozornost odvrniti od dejanskih povzročiteljev neredov," je dejal in dodal, da so demonstracije združile ekstremiste z vseh vetrov.
Informacije, da naj bi bili izgredniki plačani, niso preverjene, pa je povedal Srečko Meh, podpredsednik nadzorne komisije DZ, ki se je danes sestala. Prav tako nihče še ne more potrditi dokazljivih povezav med izgredniki in morebitnimi naročniki izgredov iz političnih krogov.
V splošnem se omenjajo najmanj štiri področja, katerim naj bi takšne skupine pripadale, in sicer gre za leve, desne, islamske in samotarske skupine, je dejal Meh. Vendar pa so si bili v komisiji enotni, da "ni noben ekstremizem dober" in da je treba vsakršno nasilje absolutno obsoditi, je poudaril Meh.
Gorenak: Lahko bi govorili o skupinah, ki so bile vodene
Notranji minister Vinko Gorenak pravi, da je informacija, da naj bi bili izgredniki plačani, le ena od mnogo informacij, ki jo policija preverja. Poudaril je, da jih policija še vedno obravnava kot nasilne skupine. Je pa potrdil, da je bil način njihovega delovanja v Ljubljani takšen, da bi lahko govorili o "skupinah, ki so bile vodene". O imenih teh skupin po njegovih besedah danes ni bilo govora. Izpostavil pa je, da so ljudje že po prvih mariborskih demonstracijah videli in vedo, da je nujno treba ločiti nasilje od mirnega protestiranja. Tudi v prihodnje Gorenak svetuje ljudem, ki želijo protestirati, naj se izogibajo nasilnim skupinam.
Veniger je še pojasnil, da nima podatka, da bi bili izgredniki na protestih v Mariboru pridržani že v Ljubljani ali da bi bili med seboj povezani. Poudaril je tudi, da se izgredi ponavadi začnejo okoli pol sedme ure zvečer, ko so mediji na protestih in poročajo v živo. Po njegovih besedah je nekorektno oz. vprašljivo, da na eni strani govorimo o ničelni toleranci, da se nasilništvo nad policisti prenaša v živo.
Razočarani nad potezo tožilstva, policija delo opravila dobro
Veniger je ob tej priložnosti komentiral tudi potezo tožilstvo, ki za priprte izgrednike po protestih v Ljubljani ni predlagalo pripora. "Dejansko smo bili razočarani. To je tudi slabo za motiviranost policistov," je dejal. Še bolj problematično pa je po njegovih besedah to, da so isti izgredniki lahko jutri spet na shodu in napadejo policiste.
Člani nadzorne komisije DZ so sicer danes ugotovili, da je policija svoje delo na protestih, ki so jih spremljali nasilni izgredi skrajnih skupin, opravila dobro. Protestnikom pa komisija sporoča, da mirne demonstracije, ki so usmerjene v zahteve po boljšem življenju, podpira.
Na vidiku že novi protesti
Po včerajšnjem shodu pred občinsko stavbo na Jesenicah so tudi za jutri, petek, soboto in ponedeljek že napovedani novi protesti v različnih krajih po Sloveniji.
V četrtek bodo potekali protesti v Kranju pred občino ob 16. uri ter v Kopru na Titovem trgu ob 17. uri. V Ljubljani bodo istega dne ob 9.50 Kongresni trg zapolnili študenti in zaposleni na univerzi, ki bodo odrinili pred DZ, kjer bodo izrazili nestrinjanje z ukrepi vlade. V petek se bodo ob 16. uri protestniki spet zbrali na Kongresnem trgu v Ljubljani, v Murski Soboti na Trgu zmage ter v Bohinju pri Ažmanovem domu. V soboto je napovedan shod v Novi Gorici pred sodiščem, v ponedeljek pa bodo v Kočevju pred občino prižigali sveče.
Zaradi napovedanih protestov so se oglasili tudi prekmurski policisti, ki pozivajo vse udeležence shoda, naj svoja mnenja in stališča izražajo na miren in strpen način.
Napoveduje se 4. mariborska vstaja
"Podrepniki in Franca se še kar ne dajo, zato moramo skupaj izbrati datum 4. mariborske vstaje!" se glasi poziv k novim protestom v Mariboru. Na profilu na Facebooku, ki so ga imenovali Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora, Mariborčanom ponujajo tri možne datume, kot vse kaže, pa bo nov protest potekal v petek, 14. decembra, ob 16.30.
KOMENTARJI (2103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.