V preteklem tednu se je na slovenskih cestah zgodilo šest smrtnih prometnih nesreč, v katerih je umrlo šest oseb. Letos so slovenske ceste terjale 40 smrtnih žrtev, v enakem obdobju preteklega leta pa 26 smrtnih žrtev, so danes sporočili z Generalne policijske uprave.
Žal se je zelo krvavo začela tudi letošnja motoristična sezona, opozarjajo na spletni strani Agencije RS za varnost v prometu. Umrlo je šest motoristov, zaradi česar je število umrlih voznikov enoslednih motornih vozil v letošnjem letu najvišje v zadnjih 10 letih.
AVP sicer prav danes pričenja nacionalno akcijo Hitrost, pod krovnim sloganom "Vozimo pametno".
V okviru Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa je namreč agencija med 14. marcem in 7. aprilom izvedla anketo o analizi hitrosti, hkrati pa je predstavila tudi raziskovalno nalogo Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo o obdelavi kazalnikov hitrosti na državnih cestah v letih 2014 in 2015. Obe predstavljata zaskrbljujoče podatke o prekoračitvah hitrosti, tako je predstavljena akcija Hitrost namenjena informiranju in ozaveščanju o nujnosti upoštevanja omejitve hitrosti na slovenskih cestah in tudi širše.
Za potrebe akcije so v AVP pripravili poseben video, s katerim nagovarjajo splošno javnost in posebno komunikacijsko platformo s sloganom "če si divjak, nisi junak"– ter pozivom "bodi superjunak in z odgovorno vožnjo varuj življenja". Z njo se bodo poskušali približati mladim, za katere je znano, da jih je treba nagovarjati drugače, hkrati pa so mladi še vedno najpogostejši povzročitelji in tudi žrtve prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti.
V času akcije bodo poleg policije meritve hitrosti in poostren nadzor na cestah izvajala tudi občinska redarstva. Direkcija RS za infrastrukturo pa je izvedla popravke regionalnih cest, ki so bile, tudi zaradi vremenskih razmer, že močno poškodovane.
Hitrost še vedno najpogostejši vzrok nesreč
Prekoračitev hitrosti predstavlja enega najpogostejših vzrokov prometnih nesreč. “Hitrost vožnje je pomemben dejavnik prometne varnosti in je neposredno povezan z močjo trčenja ter tudi njenimi posledicami. Prav tako je hitrost vožnje povezana s tveganjem udeležbe v prometni nesreči, saj imajo vozniki pri visokih hitrostih manj časa za ustrezno reagiranje, kar posledično privede do več prometnih nesreč," je povedal direktor AVP Igor Velov.
Kot opozarjajo, bi zmanjšanje povprečne hitrosti v naseljih za samo 1 km/h pomenilo zmanjšanje prometnih nesreč za približno 4 odstotke, znižanje povprečne hitrosti za 1 km/h zunaj naselja pa bi pomenilo zmanjšanje števila prometnih nesreč zaradi hitrosti za približno 2 odstotka.
"Na to, da je počasneje tudi zares varneje, kaže tudi podatek, da je verjetnost smrti pešca ob trku pri hitrosti 50 km/h kar 85-odstotna, pri hitrosti 30 km/h pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot 10 odstotkov," je dodal Velov.
Zaskrbljujoč odnos do hitrosti
AVP je voznike preko različnih kanalov sicer pred časom pozval k reševanju posebne ankete. Vozniki, ki so sodelovali v anketi, imajo v povprečju vozniško dovoljenje že dobrih 19 let, v enem letu pa v povprečju opravijo okrog 21.000 kilometrov.
Rezultati pa skrbijo ... Kar 40 odstotkov vprašanih je v anketi odgovorilo, da se jim zdi vožnja 55km/h skozi naselje zgolj zelo majhen prekršek. Manj tolerantni si bili pri hitrosti 65km/h skozi naselje, kjer je 39 odstotkov dejalo, da gre za resen prekršek, približno toliko jih je menilo, da gre za srednje hud prekršek. Šele pri hitrosti 80km/h skozi naselje je naraslo število tistih, ki se jim ta prekršek zdi zelo resen, na 81 %.
Na regionalnih cestah, kjer je omejitev 90km/h, se veliki večini zdi vožnja s 100km/h zelo majhen ali manjši prekršek. Tolerantnost popusti šele pri 120km/h, kjer je 48 odstotkov vprašanih ocenilo, da gre za zelo resen prekršek.
Pri navajanju razlogov, zakaj vozijo prehitro, so se anketiranci najbolj pogosto odločili za razlog, da se preprosto prilagodijo hitrosti ostalih voznikov na cesti. Med najbolj verjetne razloge se je uvrstil tudi ta, da se jim na poti mudi. Kar 28 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da je verjetno, da prehitro vozijo namenoma. Spodbudno pa je, da je kar 77 odstotkov vprašanih odgovorilo, da je zelo malo verjetno, da bi prehitro vozili zaradi spodbujanja s strani sopotnikov v vozilu.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.