V nadaljevanju obravnave zoper Roberta Tomaža Zavašnika v primeru Lipa so danes med drugim zaslišali vodjo policijskega oddelka Medvode Dušana Mikolčevića in Blaža Šmida, ki je bil takrat odgovoren za glasbo. Okrožna tožilka Tatjana Devčič Svetek je povedala, da so priče izpodbile zagovor obdolženega in tako potrjujejo navedbe obtožbe.
Devčič Svetkova je poudarila, da je bil s svojim pričanjem prepričljiv še posebej Blaž Šmid. Ta je namreč potrdil izpoved v času preiskave, ko je izjavil, da je imel s podjetjem Roto sklenjeno podjemno pogodbo le za vrtenje glasbe. Pred zabavami se je o podrobnostih dela dogovarjal po večini z Zavašnikom. V nekaj primerih pa ga je nadomestila tudi mati Milena Zavašnik.
Šmid: Lokal je bil dokaj poln
Po izpovedi Šmida, je bil tistega večera ob 21. uri lokal dokaj poln, zgornji nivo pa so odprli nekaj minut pred 22. uro. Sam ni vedel, kaj se dogaja pred Lipo. Ob pol polnoči pa je na pobudo policista in Zavašnika ustavil glasbo. Za tem dogodkom je zaradi neplačevanja in neodgovornosti Zavašnika prekinil sodelovanje.
Šmid je poudaril, da se z organiziranjem varnosti in gostinsko dejavnostjo ni ukvarjal. Poleg tega pa je tudi zanikal, da bil on organiziral in reklamiral zabavo na ta večer. Dejal je tudi, da je videl le tri varnostnike, od tega je bil le eden v uniformi.
Vodja policijskega oddelka Medvode Dušan Mikolčević pa je na zaslišanju povedal, da je bil že pred nastopom službe v tej policijski enoti seznanjen z obratovalnimi problemi lokala Lipa. Poleg tega so bile v ospredju tudi kršitve javnega reda in miru, problem varnosti, točenje alkoholnih pijač vinjenim in mladoletnim ter otežen dostop do lokala ob množičnem obisku. Zato so policisti, kot je povedal Mikolčević, vsakodnevno izvajali nadzor nad objektom.
Objekt brez dovoljenj
Ob tem je Mikolčević tudi poudaril, da si je pridobil dokumentacijo o lokalu in tako ugotovil, da objekt nima gradbenega dovoljenja, temveč da si je Zavašnik pridobil uporabno dovoljenje, ki se je nanašalo "na mejni gostinski lokal pred časom". Mikolčević je pojasnil, da so zaradi pritožb občanov vsakodnevno pošiljali poročilo na tržno inšpekcijo zaradi prekoračitve obratovalnega časa. Ukrepi pa po njegovih besedah niso zalegli. Poleg tega so izdajali plačilne naloge zaradi kršitve določb o javne zbiranju, ki so jih naslavljali izključno na Roberta Tomaža Zavašnika.
Mikolčević je tudi povedal, da je tisti večer po tragičnem dogodku pomagal izprazniti lokal. Dodal je, da je takrat Zavašnik nasprotoval izpraznitvi lokala in ustavitvi glasbe. Dva dni po nesreči je nato želel pridobiti posnetke video nadzora lokala, a mu je Milena Zavašnik dejala, da nimajo kamer ter da se z njim ne bo pogovarjala.
Zaslišali Zavašnikovo
Na današnji glavni obravnavi so ponovno zaslišali tudi Zavašnikovo. Predsednik senata Srečko Škerbec ji je predočil nekaj pogodb, ki jih je podpisal njen sin. Ob tem je Zavašnikova povedala, da je vse dokumente dala podpisati sinu kot direktorju podjetja Roto, sicer pa se je o vseh zadevah v zvezi z lokalom dogovarjala sama.
Aleksandra Velkovrh, ki je takrat delala na občinskem inšpektoratu, se je s primerom Zavašnik ukvarjala v času pred spornimi dogodki decembra 2005. Na obravnavi je povedala, da je Zavašnik imel obratovalno dovoljenje na osnovi uporabnega dovoljenja starega objekta, ki ga ni bilo več. Ob tem so bile ugotovljene številne nepravilnosti pri tehničnem pregledu lokala, zato je bila dvakrat izdana kazen. Kot je še dejala, je zapustila primer Lipa zaradi pritiskov s strani Zavašnika in njegovega odvetnika Milana Vajde.
Naslednja obravnava bo 27. februarja, ko naj bi zaslišali sodnega izvedenca za varnost ter priče, ki naj bi povedale, kaj se je tistega večera dogajalo v notranjosti lokala.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.