
Včeraj ob 5.09 je iz Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana pobegnil obsojenec Robert Trščinar, ki bi moral v zaporu zaradi tatvine odsedeti deset mesecev. Trščinar je rojen leta 1987 in ima stalno prebivališče na območju upravne enote Novo mesto.
Poleg kazni, ki jo je prestajal v zaporu na Povšetovi, je obsojen še na zaporno kazen 3 let in 10 mesecev, poleg tega pa ima odprte še štiri kazenske postopke, je navedla Suzana Peteh Volf iz Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Dodala je, da je bil vseskozi ocenjen kot begosumen, a med prestajanjem kazni ni bil problematičen in ni kršil hišnega reda. Poudarila je še, da ni nevaren za družbo.
Kako je ušel?
Obsojenec je prežagal rešetko na oknu bivalnega prostora polodprtega režima v tretjem nadstropju, splezal skozi okno, po strehi odšel na drugo stran zavoda, kjer se je po vrvi iz rjuh spustil s strehe. Nato je zapornik preplezal še žično oviro in sestopil zunaj varovalnega zidu zavoda, so pobeg opisali na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Da je zapornik pobegnil, so ugotovili čez slabo uro, ob 5.50, so še dodali na upravi.

Miran Candellari, direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Ljubljana, je na vprašanje, kdo je kriv, odgovoril, da bodo analizo še naredili. Povedal je, da je pobeglemu ''pomagal'' tudi dež, saj je ta povzročal hrup in pravosodni policisti na hodnikih niso slišali, kaj se dogaja v celicah. Po podatkih, ki jih imajo v zaporu, je bil Trščinar vajen del na strehi, ''zato mu je verjetno to tudi uspelo,'' je še dejal direktor zapora na Povšetovi.
Pojasnil je še, da so pri oknu, skozi katerega je pobegnil, našli liste žage za železo. Kje je imel to skrito, pa morajo še ugotoviti. Pri tem jim pomagajo tudi kriminalisti.
Pobeg je bil drzen tudi z vidika njegove lastne varnosti, saj je prečkal streho. Ostali trije sojetniki niso, po njihovih besedah, slišali ničesar, prav tako pa se za njim niso podali.
O pobegu je bila obveščena policija, vodstvo zavoda in vodstvo Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Za pobeglim so izdali tiralico.
Premalo prostora
Candellari je poudaril, da stavba ni bila nikoli grajena za zapor, zato zanj tudi ni primerna. Okoli zavoda nimajo dodatne ograje, nameščeni pa so sredi mesta, zato prek zidu dnevno letijo različni predmeti, od mamil do telefonov, verjetno tudi žage, je pojasnjeval Candellari.
Candellari sicer težko reče, da je bila premestitev Trščinarja v polodprti oddelek napaka, poudaril je, da ni bil ocenjen kot nevaren obsojenec, v zaporu je tudi delal v kuhinji. A kot pravi, se spopadajo s prostorsko stisko na zaprtem oddelku, zato obsojence premeščajo s tega oddelka v polodprti oddelek, tako je bilo tudi v Trščinarjevem primeru.

Priznal je, da je v polodprtem režimu tehnično varovanje nekoliko slabše. Pobeg se je zgodil v času nočnega počitka, ko imajo obsojenci pravico do miru. Čas pobega so sicer ugotovili s pregledom posnetkov nadzornih kamer. Dejal je, da nadzorne kamere nadzirajo, a je kamera ujela le del parkirišča, videli so ga šele tam. Da je na posnetku res pobegli zapornik, morajo sicer še ugotoviti z analizo.
KOMENTARJI (383)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.