Po štirih dneh od aretacij in razbitja domnevne slovenske narko mreže so se danes zaslišanja osumljenih končala. Zaslišanja so trajala vsega skupaj okoli 20 ur, osumljene je zasliševalo sedem sodnikov. Pred preiskovalnega sodnika so danes stopili še trije osumljeni. Za dva je preiskovalni sodnik odredil pripor, za tretjega pa sodišče še ni dalo informacij.
V sredo je bilo zaslišanih šest oseb. Za vse so odredili pripor, tudi za domnevnega vodjo slovenskega narkokartela Dragana Tošića. Včeraj so nato zaslišali še pet osumljencev. Dve osebi so izpustili, za dva osumljenca je preiskovalni sodnik odredil hišni pripor, enemu pa je odredil pripor. Poleg Tošića so znana tudi nekatera druga imena pridržanih. Preiskovalni sodnik je odredil pripor še za Dragana Belkaša, Resada Madžuka in Anesa Selmana, dva Primorca – Valterja Abramoviča in Tadeja Poljaka – pa je izpustil na prostost.
Po neuradnih podatkih Dela in Večera so se pod drobnogledom znašli tudi Miralem in Mirzet Lucević, Peter Khermayer, Suzana in Jakob Remškar, Robert Šabić, Boštjan Kopčič, Dejan Zupan, Marko Bublić, Džemali Mandjuka, Sandra Udrih in Zdenka Kondič.
Osebe, zoper katere bil odrejen pripor oziroma hišni pripor, imajo možnost pritožbe zoper sklep preiskovalnega sodnika, in sicer v roku 24 ur, ko jim je bil sklep vročen. O pritožbah odloča izvenobravnavni senat, in sicer v roku 48 ur od prejema pritožb. "Včeraj sta bili zoper sklepa o priporu vloženi dve pritožbi, danes do 9. ure pa ena. Pritožbe bodo v najkrajšem času posredovane v odločitev izvenobravnavnemu senatu," so še dodali na Okrožnem sodišču. Izvenobravnavni senat sklep preiskovalnega sodnika lahko potrdi, lahko pa pritožbi ugodi in pripor odpravi, sklep pa razveljavi in pošlje v ponovno odločanje preiskovalnemu sodniku.
Spomnimo ...
Kot je znano, so policisti v torek zaradi nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja pridržali 14 ljudi, med njimi tudi lastnika lokalov Le Petit in Randevu Tošića, ki ga sumijo, da naj bi vodil slovenski narkokartel.
Med kriminalistično preiskavo so na območjih policijskih uprav Ljubljana in Kranj opravili več kot 30 hišnih preiskav, v sredo pa so s hišnimi preiskavami nadaljevali na območju Policijske uprave Koper.
Po navedbah PU Ljubljana preiskujejo organizirano hudodelsko združbo z mednarodnimi razsežnostmi, ki ni delovala le na območju Slovenije, z izvrševanjem kaznivih dejanj pa so si pridobili zelo veliko premoženjsko korist. Kriminalisti so namreč med preiskavo zasegli orožje in prepovedano drogo.
Akcija odmeva tudi v tujini
O aretaciji so poročali tudi številni hrvaški in srbski mediji. Po informacijah srbskega časopisa Blic naj bi Tošićevi sodelavci tihotapili prepovedano drogo v Italijo, Španijo in Avstrijo. Na trg zahodne Evrope naj bi mesečno prodali več kot 200 kilogramov kokaina. Tošić naj bi sodeloval še s 15 ljudmi, vsi osumljeni pa naj bi pogosto potovali v Južno Ameriko in Afriko, kar nakazuje, da so bili neposredno vključeni v nakup in prevoz kokaina.
Policijska akcija je potekala v sodelovanju s srbskimi organi pregona, saj naj bi šlo za člane narkokartela pod vodstvom Darka Šarića, ki naj bi z ladjami iz Južne Amerike preko Balkana dobavljali kokain v Evropo. Šarića poleg tega sumijo tudi številnih likvidacij, večinoma v kriminalnem podzemlju. Vpleten naj bi bil tudi v zloglasni umor Miša Vujičića, enega od domnevnih šefov črnogorske mafije v ljubljanskem hotelu Lev leta 2003.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.