Več kot 120 policistov in kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) in različnih policijskih uprav je danes izvajalo 23 sklopov hišnih preiskav na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave.
V preiskavah, ki so se izvajale tako v zasebnih prostorih kot tudi v službenih oz. poslovnih prostorih, so kriminalisti zbirali obvestila zaradi suma več kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije. Šestim osebam so odvzeli prostost.
Današnje hišne preiskave so del leto in pol trajajočega predkazenskega postopka, ki ga usmerja specializirano državno tožilstvo, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU).
V fotogaleriji si lahko ogledate, kako je policijska akcija potekala danes zgodaj zjutraj:
Črepinko: Za ta kazniva dejanja je zagroženo do osem let zapora
Pomočnik direktorja NPU Robert Črepinko je na tiskovni konferenci dejal, da se preiskave nanašajo na sum nepravilnosti pri preučitvi in izvedbi gradnje športnega objekta na območju Ljubljane. Predmet današnje preiskave je tudi "ugotavljanje zakonitosti finančnih tokov v višini več 10 milijonov evrov", je pojasnil Črepinko. V preiskavo so vključene tako fizične kot pravne osebe, ki so bile vključene v odločanje o izvedbi in financiranju tega objekta, je dodal.
Po njegovih besedah hišne preiskave izvajajo na devetih naslovih fizičnih oseb in na 14 naslovih pravnih oseb ali drugih uradnih naslovih. Prav tako so preiskali pet osebnih vozil. Kriminalisti so zasegli več nosilcev elektronskih podatkov, tudi razne fizične listine in druge dokumente, za katere menijo, da jim bodo pomagali pri razjasnitvi sumov. "V nadaljevanju sledi pregled danes najdene in zasežene dokumentacije, kakor tudi elektronskih podatkov," je dejal Črepinko.
Kriminalisti po njegovih besedah utemeljujejo sume storitve več kaznivih dejanj, med drugim preiskujejo zlorabo položaja ali uradnih pravic, goljufijo na škodo evropskih skupnosti, nevestno delo v službi, zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranje denarja, ponareditev ali uničenje uradne listine, knjige, spisa ali arhivskega gradiva ter sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje. "Slovenska kazenska zakonodaja za ta kazniva dejanja predpisuje kazen tudi do osem let zapora," je dejal Črepinko.
Kot so okoli 22. ure sporočili z GPU, so se vse preiskave končale, vse pridržane pa so že izpustili na prostost.
Obiskali družino Janković
Že zjutraj je bilo znano, da policija preiskuje nekatere posle družine Janković.
Najprej je odjeknila novica, da so policisti pred hišo sina Zorana Jankovića Jureta. Gre za hišo v Grosupljem, ki je veliko prahu dvignila že med kampanjo za predčasne volitve. Naši novinarji so videli, ko so okoli 9.30 Jureta Jankovića odpeljali kriminalisti. Njegova žena Vesna Janković je zbranim novinarjem ob tem dejala: "Vse, kar vam lahko povem, je to, da pričakujemo dojenčka!" Jureta Jankovića so odpeljali na policijsko postajo Moste. Spletni portal Žurnal24 poroča, da so možje v modrem želeli Jureta Jankovića prepeljati na sedež podjetja Baza Dante na Poljanskem nasipu v Ljubljani. To se ni zgodilo, neuradno pa so izvedeli, da naj bi na podjetje pripeljali direktorja Boštjana Stamejčiča in ugotovili, da hišne preiskave ne bo možno opraviti, ker na tem naslovu obstaja le poštni nabiralnik. Spletne Finance poročajo, da je bil v Mostah na policijski postaji tudi Stamejčič.
Jureta so nato okoli 14. ure izpustili na prostost.
Pred ljubljansko mestno občino in Electo:
Janković: Policisti so bili izjemno korektni
Že zjutraj so bili kriminalisti tudi pred hišo družine Janković pod Golovcem. Zorana Jankovića so okoli 10.30 odpeljali na mestno občino. Za njimi se je odpeljala tudi njegova žena Mija. Iz odvetniške pisarne Čeferin so okoli 14.30 sporočili, da "ljubljanski župan Zoran Janković ni pridržan".
Po končani preiskavi v mestni hiši je Janković potrdil, da ga preiskujejo v zvezi s projektom Stožice. Po njegovih besedah policisti sumijo, da so se zgodila tri kazniva dejanja – nevestno poslovanje, zloraba položaja in goljufija pri pridobivanji evropskih sredstev.
Poudaril je, da so bili policisti, ki so pri njem doma na vrata potrkali ob šesti uri, izjemno korektni, kar so potrebovali, pa so dobili, je povedal. Zasegli so računalnik njegove žene Mije ter Jankovićev iPad, ki ga, kot je dejal, sploh še ni prižgal. Odnesli so tudi papirje v zvezi s projektom Stožice, je še povedal, ki pa so na različnih mestih, saj gredo zadeve pri njih skozi več oddelkov in služb, nazadnje pa do njega.
Sam ni želel ugibati o morebitnem ozadju preiskave, da "se ne bo reklo, da se izgovarja na politiko". Kot je dejal, verjame v pravosodje in ostale organe, "ki so končno prišli, da se bo nehalo pisanje skozi posamezne kanale do posameznih medijev". Sedaj imajo organi vse dokumente "in naj izvolijo", je dodal.
Janković je za nacionalno televizijo kasneje povedal, da zaradi preiskav, ki potekajo proti njemu, ne namerava odstopiti.
Policisti na MOL zasegli računalnike vodje kabineta, podžupana in dveh tajnic
Policisti so v stavbo ljubljanske mestne občine (MOL) prispeli zgodaj zjutraj, prostore pa so zapustili okoli 15. ure. Iz njih so odnesli nekaj kartonskih zabojev in se odpeljali v petih policijskih avtomobilih. Po Jankovićevih besedah so zasegli računalnike vodje kabineta, podžupana Janeza Koželja in dveh tajnic, njemu pa ne, saj ga nima.
Janković je sicer dejal, da si bo današnji dan zapomnil po treh dogodkih – dobil je tretjega vnuka, MOL bo podpisala "največjo pogodbo v Sloveniji", vredno 112 milijonov evrov, večino sredstev, 77 milijonov evrov, pa je prispevala Evropska unija, hkrati pa so ga danes obiskali policisti.
Policiji ne zameri, da je prišla, je poudaril, vendar ne more reči, da mu je to bilo všeč, saj to ni prijeten dogodek in ga skrbi zaradi žene in otrok. Kar je policija potrebovala, bi lahko namreč po Jankovićevi oceni dobila tudi, ne da bi hodila k njemu domov in v pisarno, saj je vse zabeleženo v sistemu informatike, ki pri njih izvrstno deluje. Hkrati ga zanima, kaj imata njegova sinova s projektom Stožice, "in zdaj vidite, kaj pomeni priimek Janković, ko pravite, kako je lepo mojima dvema sinovoma".
Po vsem tem je ljubljanski župan odšel na podpis pogodbe za izgradnjo objektov za predelavo odpadkov. Pogodbo bi moral podpisati že ob 13. uri, a se je zaradi preiskav vse skupaj zavleklo.
Janković stopil pred novinarje:
Kje vse so potekale preiskave?
Hišne preiskave so sicer zjutraj potekale tudi na domu Damijana Jankovića, direktorja podjetja Electe inženiring. Prepeljali so ga na sedež podjetja in ga na prostost izpustili šele okoli 18.30, ko se je po sedmih urah tudi končala preiskava v Electi. Kriminalisti so s seboj odnesli več kartonskih škatel zaseženega gradiva. Ko so odšli, je pred novinarje stopil Damijan Janković, ki pa je bil z izjavami zelo skop. Dejal je, da preiskave ne bo komentiral. Poudaril je le, da so bili policisti korektni, in dodal, da je danes zelo srečen dan, saj je dobil prvorojenko.
Policisti so pridržali tudi Jankovićevo sodelavko Jadranko Dakić, družbenico KLM naložb in nekdanjo podžupanjo.
Hišne preiskave so opravili tudi pri Urošu Ogrinu, predsedniku upravnega odbora podjetja Gradis skupina G. Njegov odvetnik Boris Grobelnik je za spletni Večer povedal, da so kriminalisti preiskave zaključili okoli 20. ure in da je Ogrin na prostosti. Opravljene so bile štiri hišne preiskave, in sicer na sedežih obeh podjetij in na dveh Ogrinovih domačih naslovih. "Vso dokumentacijo, ki so jo zahtevali kriminalisti, smo prostovoljno predali, sicer pa z večino včeraj zahtevane dokumentacije že več mesecev razpolaga Durs", je povedal Grobelnik.
Preiskave so potekale tudi na sedežu Energoplana, kjer pa naj bi preiskovali le posle Grepa in ne celotnega Energoplana, poročajo spletne Finance. Preiskovali naj bi lastnika Energoplana in direktorja Grepa Zlatka Srako.
Poleg preiskave sumov nepravilnosti pri odločitvi in izvedbi športnega kompleksa Stožice kriminalisti neuradno preiskujejo tudi Jankovićeve transakcije s tujino, konkretno s Ciprom, kjer naj bi nezakonito poslovala njegova sinova. Policijo pa naj bi zanimali tudi zemljiški posli sinov in spreminjanje namembnosti pri povezanih osebah, so še poročali v oddaji 24UR.
Preberite tudi:
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.