Konec novembra so starši deklico pripeljali k nam, njeno stanje je bilo kritično, je povedala direktorica nujne medicinske pomoči v kraju Rožaje Nermina Tahirović. Poslali so jo na urgentni center v Beranah, od tam pa so jo premestili v Podgorico. "Tiste noči se je dvajset medicinskih delavcev borilo za njeno življenje," je razkrila Tahirovićeva.
Po njenih besedah so starši s seboj prinesli stekleničko "zdravila", s katerim so ji odstranjevali uši. "Gre za sredstvo na bazi etiola. Navodila so bila v tujem jeziku. Stekleničko smo predali policiji," je povedala Tahirovićeva. Starše je ob tem pozvala, naj za zatiranje uši uporabljajo le sredstva, ki jih dobijo v lekarni oziroma jih predlagajo farmacevti. Ta primer namreč ni prvi. Pred mesecem dni je podobno zbolelo osem otrok družine, ki prav tako prihaja iz Rožaja. "Po prvi pomoči v Rožaju in nato v bolnišnici v Beranah so jih prepeljali v podgoriški klinični center in vse se je dobro izšlo," je povedala Tahirovićeva.
Po podatkih Sanje Milašinović, predstojnice otroške bolnišnice v sklopu podgoriškega kliničnega centra, je bilo takšnih primerov še več. "Ta je že deseti ali enajsti letos. Starši iz samo njim poznanih razlogov, morda ker jih je sram priznati, da ima otrok uši, nočejo oditi v lekarno po šampon, ampak otrokom po glavi posipajo sredstva za boj proti insektom, ki vsebujejo oligofosfate," je dejala. Prav oligofosfati namreč povzročijo hudo reakcijo, ki je vodila v smrt malčice.
Direktorica kliničnega centra Zorica Kovačević je zato od ministrstva za zdravje zahtevala, naj nemudoma ukrepa in čim prej začne izobraževati starše o nevarnosti takšne uporabe pesticidov. Tovrsten način iztrebljanja uši je namreč predvsem na severu Črne gore močno razširjen, na srečo pa večina otrok nima tako hudih reakcij, da bi potrebovali zdravniško pomoč.
Ni bila dovolj močna
Zdravniki so za deklico storili vse, kar je bilo v njihovi moči. Nasvete so iskali tudi pri beograjskih kolegih z beograjske vojnomedicinske akademije ter Inštituta za matere in otroke dr. Vukan Čupić. Žal se ni izšlo, obrambni mehanizem petletnice ni bil dovolj močan. Na dan, ko je umrla, so jo kar dvakrat oživljali.
Klinični center je o zadevi obvestil policijo, ki je že začela preiskavo, zahtevali pa so tudi obdukcijo.
Črna kronika
Petletnica umrla, okoli 10 otrok pa se je srečno izvleklo
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.L.
Komentarji
20
Za življenje petletne deklice iz Črne gore, ki je umrla zaradi zatiranja uši s pesticidom etiol, so se v bolnišnici borili kar deset dni. Žal neuspešno. Samo letos so obravnavali približno deset podobnih primerov, na srečo pa so otroci ozdraveli. Starši raje uporabijo pesticid, kot da bi priznali, da imajo otroci uši.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.