Toplo vreme na plan zvabi tudi kače. Najbolj aktivne so spomladi in poleti in takrat je tudi največ ugrizov. Pri tem se kača napihne, striže z jezičkom in bliskovito ugrizne, nato se umakne. Doseg kače je približno enak polovici njene dolžine. Kačji strup razkraja kri in deluje tudi na živčevje. Praviloma ugriz naših kač ni smrtno nevaren za odraslega človeka. Bolj izpostavljeni so predvsem otroci.
Skoraj v četrtini primerov strupena kača ob ugrizu ne vbrizga strupa. Če pa kača ugrizne, je najbolje, da mirujete, oskrbite rano, tako da preprečite širitev strupa po telesu. Pri samooskrbi ne sesajte mesta ugriza, prav tako ne zarezujte z nožem v rano. Nad mestom ugriza ne zatezajte s trakom, pasom ali podobnim. Prav tako si nikoli sami ne vbrizgajte protistrupa. Po ugrizu počakajte nekaj minut, toliko da opazite, ali mesto ugriza oteka. Če v 5 do 10 minutah oteklina ne nastane, potem zastrupitve ni. Sicer pa je nujen obisk urgence. Čas za injekcijo protistrupa je od 6 do 10 ur po ugrizu.
V Sloveniji živi 11 vrst kač, strupene pa so le tri vrste – modras, laški gad in gad. Večinoma so miroljubne in plahe, če pa se počutijo ogrožene, lahko tudi napadejo. Najbolj strupena kača v Sloveniji je modras. Je majhna in debela kača, povprečne dolžine med 50 in 80 centimetri. Lahko pa je dolga tudi do 90 centimetrov in več.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.