Osnovnošolka devetega razreda OŠ Breg na Ptuju se je med evakuacijsko vajo, ki je potekala v okviru šole, huje poškodovala.
"V skladu s pravilnikom smo imeli načrtovano letno vajo evakuacije šole, na katero smo se pripravili v sodelovanju z dvema gasilskima društvoma – PGD Ptuj in PGD Turnišče –, vse skupaj pa smo načrtovali ob sklopu zaključka akcije Pasavček, tako da so bili prisotni tudi policisti in reševalci," je za 24ur.com pojasnil ravnatelj šole Milan Fakin. Sama vaja je bila zamišljena tako, da evakuirajo šolo normalno preko izhodov po evakuacijski poti, ena skupina šestih učencev pa ostane ujeta v šoli in naj bi se rešila s pomočjo skoka na zračno blazino. "Ob načrtovanju – tega nam je predlagalo gasilsko društvo – so nam zagotovili, da je to varna zadeva, sicer se zanjo sigurno ne bi odločili. Učenci, ki so skočili, so se javili prostovoljno in so s seboj prinesli soglasja. Ob skoku te učenke ne vem, kaj se je na blazini zgodilo, to bo najbrž pokazala nadaljnja preiskava. Takoj ji je bila nudena prva pomoč, nato pa so jo odpeljali v bolnišnico," je še dodal.
Sprejeli so jo v splošno bolnišnico Ptuj, je za 24ur.com potrdil predstojnik kirurškega oddelka dr. Teodor Pevec. "Njeno stanje je zdaj stabilno, na zdravljenju pri nas ostaja do nadaljnjega, dokler ne bo sposobna za domačo nego. Ni v življenjski ogroženosti, so pa njene poškodbe hude. Gre za zlom hrbtenice, kaj več pa zdaj zaradi varstva podatkov ne bi želel komentirati," je dejal.
Kot je za oddajo 24UR OB ENIH poročala dopisnica Hojka Berlič, ima deklica zlomljeni dve ledveni vretenci, a operacija ne bo potrebna, pa tudi hujših trajnih posledic naj ne bi bilo. Deklica bo najmanj mesec in pol skoraj vsa v mavcu, celotno zdravljenje naj bi trajalo najmanj tri mesece.
Gasilci dogodek obžalujejo
Skočnico so sicer namestili in nadzorovali gasilci iz Prostovoljnega gasilskega društva Turnišče in PGD Ptuj.
"Gasilci in šole prakticiramo različne oblike demonstracij z namenom ustreznega informiranja o možnosti in ukrepih ob različnih nesrečah, pa tudi z namenom za dvig pripravljenosti za ukrepanje ob pravi nesreči. Obžalujemo, da je prišlo do nezgode učenke," je sporočil Janez Merc, poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Ptuj. Mnogo različnih delovnih točk, med katerimi je tudi reševanje s pomočjo zračne blazine, ima po njegovih besedah tudi različna tveganja. Zaradi specifike pri uporabi zračne blazine so otroci morali imeti tudi soglasje staršev ali skrbnikov. "Oprema, ki jo uporabljajo gasilci, je v skladu z vsemi predpisi in ni prepovedana. Nesreča je tudi dokaz, da so različna reševalna dela zelo zahtevna in nikoli ni možno povsem izključiti različnih subjektivnih dejavnikov, ki so lahko kdaj tudi dejavniki tveganja," je še dodal.
'Bila naj bi varna, pa vendar ...'
"Tovrstna blazina je namenjena za reševanje iz nižjih nadstropij, kjer ljudi ni možno rešiti po stopnicah, če pride do požara ali česar koli, in jasno je, da se izvaja tudi usposabljanje, da se ljudje, ki bi kdaj to morali koristiti, za to usposobijo. Je velika napihljiva zadeva, ki naj bi bila relativno varna, a očitno se vedno lahko kaj zgodi. Mi konkretno v Celju kar koli je v zvezi s takim praktičnim usposabljanjem – bodisi da gre za to blazino bodisi da gre za reševanje z dvižno ploščadjo – pri otrocih tega praktično ne prakticiramo, razen če dajo starši soglasje. Pri teh stvareh naj se načeloma ne bi nič zgodilo, ampak vedno obstaja neka minimalna možnost in žal se je to včeraj zgodilo," je za 24ur.com pojasnil direktor PGE Celje Janko Požežnik, ki podatka, da bi bila blazina celo prepovedana, nima.
Preiskava poteka
Da so bili o dogodku obveščeni včeraj popoldne, je za 24ur.com potrdil predstavnik PU Maribor Bartolo Lampret. Policija še vedno preučuje dogodek. Vse kaže, da naj bi šlo za nesrečo, a želijo preveriti vse okoliščine. Zaenkrat niso našli še nobenega pisnega akta, da bi bilo prepovedano uporabljati zračno blazino, a naj bi obstajalo priporočilo Gasilske zveze iz leta 2005, da naj se blazina ne bi uporabljala. Ko bodo prejeli to priporočilo, bodo nadalje ukrepali. Če uporaba zračne blazine ni prepovedana, potem je šlo za nesrečni dogodek, dodaja Lampret.
Obveščeno tudi ministrstvo za šolstvo in šport
O dogodku so obveščeni tudi na šolskem ministrstvu. "Včeraj nas je ravnatelj obvestil okoli 16. ure in smo danes obvestili Inšpektorat RS za šolstvo in šport. Ko gre za primer nesreče ali kršitve, se namreč na šolo odpravi inšpektorat, ne ministrstvo, ta pa potem ugotavlja nesreče oziroma kršitve. Na kraj nesreče se bodo odpravili jutri, torej vas bomo o ugotovitvah lahko seznanili v naslednjem tednu," je za 24ur.com povedala Katja Pegam, tiskovna predstavnica ministrstva za šolstvo in šport.
Glede na trenutno razpoložljive informacije inšpektorat ocenjuje, da je zadeva v prvi vrsti v pristojnosti Inšpektorata RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, zaradi česar jim bodo zadevo tudi odstopili v reševanje oziroma bodo na inšpektoratu z njimi še danes vzpostavili stik glede reševanja predmetne zadeve, je še dodala.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.