Potem ko smo zjutraj poročali o poskusu ugrabitve učenke na poti v osnovno šolo Mirana Jarca v Ljubljani, se je zgodil preobrat. Policisti, ki so sprva potrdili, da o dogodku zbirajo obvestila in preverjajo okoliščine, so kasneje sporočili, da do poskusa ugrabitve sploh ni prišlo.
"Kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so pri preiskavi suma kaznivega dejanja in okoliščin dogodka ugotovili, da ne obstajajo znaki kaznivega dejanja oziroma da se dejanje ni zgodilo. Z zbiranjem obvestil v zvezi z novimi dejstvi, do katerih so prišli skozi preiskavo, bodo še nadaljevali," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da zaradi upravičenega interesa otrok več informacij ne morejo
posredovati.
Sklepati torej gre, da si je deklica po vsej verjetnosti vse skupaj izmislila, ravnateljica pa je le potrdila, kar je slišala.
Dogodek, ki se ni zgodil
Zjutraj naj bi mama hčerko, ki obiskuje šesti razred, pripeljala v šolo, nato pa se naprej odpeljala v službo, ki je v neposredni bližini šole. Ko je dekle hodilo proti šoli, naj bi k njej pristopil neznanec s kapuco, poveznjeno na glavo, ter jo potegnil za roko in jo poskušal strpati v svoj parkiran avtomobil volkswagen polo. Dekle je začelo vpiti, s čimer se ji je uspelo otresti napadalca, a ta naj bi še enkrat stekel proti njej in jo udaril.
Kot je opisala ena od dekličinih sošolk, je šolarka pobegnila k njej, nato pa poklicala svojo mamo. Skupaj so nato odšle do ravnateljice, ki je ukrepala naprej, sošolka pa se je po učiteljevih navodilih vrnila v razred. Deklica moškega ni prepoznala, bil je višje postave, avto pa je imel ljubljansko registracijo, je še zaupala sošolki.
Kot je povedala ena od mamic, katere otrok prav tako obiskuje omenjeno šolo, je v zadnjem času opazila sumljivega moškega, ki je postopal okoli šole in ogovarjal otroke.
Ravnateljica verjela učenki
Da se je incident zgodil oziroma da je bila o njem obveščena s strani učenke, je za 24ur.com potrdila Danica Večerić, ravnateljica omenjene šole: "Ob 7.20 naj bi na Ipavčevi ulici nekdo poskusil to deklico prijeti za roko, a se mu je iztrgala – tako nam je povedala. S svojo mamo je prišla k meni, mi pa smo poklicali policijo. Kriminalisti so prišli takoj, mogoče pol ure kasneje, in se z njima naprej pogovarjali za zaprtimi vrati. Več vam ne znam povedati,“ je povedala za 24ur.com.
Mnenje strokovnjaka: Prej bi rekel, da je bila zgolj potegavščina
O tem, ali gre v takem primeru za krik na pomoč ali zgolj za bujno domišljijo, smo se pogovarjali z Igorjem Arehom, doktorjem psiholoških znanosti in docentom za forenzično psihologijo na Fakulteti za varnostne vede.
"Če ne poznamo ozadja, je možno oboje. Lahko je potegavščina, bujna domišljija, želja po pozornosti, kar koli. Brez tega, da bi vedel, kaj se pri deklici doma dogaja, težko kar koli rečem. Če pomislite, kaj vse počnejo najstniki v obdobju adolescence, je to res lahko samo potegavščina, v smislu: Dajmo eno ušpičit! Potem, ko pa vidijo, kako daleč je zadeva šla, se pa zavejo posledic (toliko zreli so že) in se pomaknejo nazaj. Je bilo pa vse skupaj slišati zelo dramatično."
Domišljijo jim po mnenju Areha lahko napihne vse, kar slišijo v medijih – kar se dogaja z avstrijskimi pedofili, našimi pedofili ... "V bistvu je res možno vse ... iz ene skrajnosti v drugo ... navadna potegavščina ali krik na pomoč, ampak glede na to, da je bila tokrat vpletena še prijateljica, bi mogoče prej rekel, da je šlo za potegavščino."
Razlog bi po njegovem mnenju lahko bile težave doma. "Sploh ni nujno, da gre za zlorabo. Danes imamo sindrom sodobnih staršev, ki nimajo časa za svoje otroke in potem je to otrokov krik: 'Poglej, tukaj sem, se boš vsaj zdaj zbudil, ko se mi je nekaj zgodilo?' Otrok preverja, koliko staršem sploh pomeni in to na drastičen način. Se bodo starši odzvali ali ne? Sploh ni nujno, da gre za kakšno tragedijo doma, lahko je zgolj dejstvo, da se otrok čuti zapostavljenega."
Otroci si pogosto izmišljujejo stvari, a po Arehovih besedah stvar redko pride tako daleč: "Da gre primer do policije, ni ravno pogosto, se mi zdi. Otroci si v določenih življenjskih obdobjih ogromno izmišljujejo, sicer ne v pozni adolescenci, prej pa, ampak vsako tako prijavo moramo vzeti resno, ker bi lahko bila resnična."
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.