V nesreči, ki se je zgodila na gorenjski avtocesti Kranj vzhod–Torovo v smeri proti Ljubljani v občini Šenčur ob približno 5.40, je bil udeležen avtobus, poln nemških dijakov.
Kot je sporočil tiskovni predstavnik PU Kranj Leon Keder, je avtobus vozil 54-letni Nemec. Ko je pripeljal mimo izvoza Kranj vzhod, je z avtobusom v blagem levem ovinku zapeljal desno preko neprekinjene robne črte na odstavni pas. Nato je z odstavnega pasu zapeljal prek neutrjene bankine na travnato površino, nakar je zapeljal v obcestni jarek. Tam se je avtobus prevrnil na desni bok in po boku drsel še kakih 40 metrov.
V avtobusu je bilo po prvih zbranih podatkih poleg voznika še 40 potnikov. Voznik avtobusa je bil edini pripet z varnostnim pasom, saj v vozilu ni bilo vgrajenih varnostnih pasov za potnike. Po naših podatkih je voznik ostal ukleščen, medtem ko so mladostnike iz avtobusa pomagale rešiti učiteljice, in sicer skozi strešno okno. Tiste, ki so ostali ukleščeni, so rešili gasilci in druge tehnične službe.
Vzrok nesreče še ni znan
Keder je sicer v pogovoru za 24ur.com dejal, da policija še vedno ugotavlja, zakaj je avtobus zapeljal z vozišča, ugotovili pa so, da drugega voznika, ki bi ga izsilil, najverjetneje ni bilo. Ali je šlo morda za tehnično napako, ali je voznik zaspal, ali je bil vzrok nesreče kje drugje, tako še ugotavljajo.
30 poškodovanih v klinični center
V nesreči je bilo poleg voznika poškodovanih še 29 potnikov. Med poškodovanimi je bilo 25 mladoletnikov, starih med 15 in 17 let. Ostali poškodovani potniki so stari 19, 33, 39 in 42 let.
Huje poškodovanih, torej ljudi, ki so ležali na cesti oziroma bili ukleščeni v avtobusu, je bilo po besedah vodje reševanja Barbare Vencelj iz Prehospitalne enote Kranj, šest, od tega trije mladoletniki. Huje so se poškodovali še voznik in dva učitelja. Poškodbe so bile večinoma tope, torej posledica udarcev v prsni koš in okončine, imeli so tudi ureznine zaradi stekla in tudi nekaj različnih poškodb glave.
Vse poškodovane so prepeljali v ljubljanski klinični center. Iz ljubljanskega UKC so sporočili, da so vse udeležence nesreče pregledali in oskrbeli, šest so jih nato sprejeli na klinični oddelek v UKCL (trije odrasli in trije mladostniki), 23 poškodovanih potnikov pa so odpustili. Ti so dobili predvsem lažje poškodbe, večinoma rane na koži, odrgnine in udarnine. Nihče pa ni v smrtni nevarnosti.
Za nepoškodovane poskrbel psiholog Uprave za zaščito in reševanje
Nepoškodovane otroke so po nesreči odpeljali v kranjski hotel, kjer je zanje poskrbel pogodbeni psiholog Uprave za zaščito in reševanje. S pomočjo še nekaterih prostovoljcev se je z njimi pogovoril ter jih z različnimi sproščujočimi dejavnostmi skušal predvsem zamotiti, da bi pozabili na nesrečni dogodek, so povedali na omenjeni upravi. Mladostniki, ki so bili udeleženi v nesreči, se bodo domov najverjetneje odpravili jutri, in sicer z vlakom.
Neuradno smo izvedeli, da naj bi bili mladostniki namenjeni na končni izlet, domnevno na otok Krk. Tja naj bi se odpeljali z dvema avtobusoma. Po nesreči so se mladostniki odločili, da na izlet ne bodo odšli in tako so tudi učenci, ki so potovali z drugim avtobusom, prekinili svojo pot.
Reševalna akcija hitra in organizirana
Po nesreči je bila takoj organizirana pomoč, pri čemer je sodelovalo 36 gasilcev z enajstimi vozili. Sodelovali so gasilci iz JZGRS Kranj, GB Ljubljana, PGD Škofja Loka in 17 reševalnih vozil iz NMP Kranj, Ljubljana, Škofja Loka, Tržič, Bled, Jesenice in Domžale s svojimi ekipami.
Samo Kern, namestnik vodje izmene GRS Kranj, je za 24ur.com povedal, da so obvestilo o nesreči prejeli nekaj pred 6. uro, na kraj pa so se odpravili s tremi vozili. Potem so se jim pridružili še drugi gasilci. Kot je še povedal, je bila večina mladoletnikov, ko so prispeli na kraj nesreče, že zunaj vozila, tri osebe, ki so bile ukleščene, pa so rešili s tehničnim posegom.
Venceljeva iz Prehospitalne enote Kranj pa je povedala, da je sodelovalo tudi 17 ekip nujne medicinske pomoči. Skupno je sedem bližnjih enot nujne medicinske pomoči (Kranj, Jesenice, Škofja Loka, Tržič, Bled, Domžale in Ljubljana) na prizorišče nesreče poslalo od ene do tri ekipe. Na prizorišču nesreče je bilo torej 17 vozil, v vsakem pa sta bila po dva zdravstvena tehnika, v večini pa tudi zdravnik. Na kraju dogodka je bilo tako enajst zdravnikov. Reševanje je bilo glede sodelovanja ekip nujne medicinske pomoči, gasilcev in policistov zelo dobro, je še pojasnila Vencljeva in izrazila hvaležnost vsem, ki so pomagali pri reševanju.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.