Potem ko so bile v začetku letošnjega februarja pod drobnogledom kriminalistov slovenske avtošole, preiskovalci so od zgodnjih jutranjih ur na območju Ljubljane izvajali hišne preiskave, med drugim tudi prostore ljubljanskega izpitnega centra na Roški.
Neuradno naj bi bil razlog za hišno preiskavo sum, da so na omenjenem centru v zameno za potrdila o opravljenem vozniškem izpitu prejemali podkupnine. Šlo naj bi za več kot 500 sumljivih potrdil, večinoma naj bi jih izdali osebam, ki so pred tem že enkrat izgubile vozniški izpit. Več kot 150 vozniških dovoljenj naj bi bilo izdanih brez kakršne koli dokumentacije. Nekateri, ki so prejeli vozniški izpit, naj ne bi opravili prve pomoči, drugi naj bi bili brez izpita iz cestnoprometnih predpisov, nekateri pa naj bi do vozniškega dovoljenja prišli tudi z manj prevoženih ur, kot jih sicer določa zakonodaja, ter brez opravljenega tečaja varne vožnje. Šlo naj bi za podkupnine v višini od 150 in 1.000 evrov.
Policija v preiskavi, ki sicer teče že pol leta, pridržala 11 oseb
"V okviru današnje kriminalistične preiskave na območju Ljubljane poteka 37 hišnih preiskav, tako pri fizičnih kot tudi pravnih osebah. Kriminalisti so na podlagi pooblastil Zakona o kazenskem postopku zaradi razlogov zbiranja obvestil in dokaznih predmetov o obravnavanih kaznivih dejanjih več osebam odvzeli prostost. Operativne aktivnosti kriminalistov na terenu še potekajo, tako da vam več informacij o preiskavi ta trenutek ne moremo posredovati," so sporočili predstavniki Policijske uprave Ljubljana.
Po besedah tiskovne predstavnice Maje Ciperle Adlešič so kriminalisti prostost odvzeli 11 osebam. "Glavnina aktivnosti policije je vezana na območje Policijske uprave Ljubljana, posamezne preiskave pa potekajo tudi na območju Policijske uprave Novo mesto in Kranj," je povedala in dodala, da se bo intenzivna preiskava, ki se je pričela pred približno pol leta, nadaljevala tudi v prihodnjih dneh.
Februarja letos so bile pod drobnogledom kriminalistov avtošole
Da se očitno pri pridobivanju vozniškega dovoljenja dogaja precej nepravilnosti, se je izkazalo že lani, ko so kriminalisti v akciji 9. februarja preiskovali kar 40 avtošol po Sloveniji, ki naj bi izdajale lažna potrdila za opravljen tečaj varne vožnje. Ljudje naj bi plačali, dobili potrdilo, a tečaja nikoli niso opravili. Da je to hud udarec za prometno varnost, je tedaj za oddajo 24UR dejal tudi inštruktor varne vožnje. Več o tem ...
Že od poletja 2010 sicer velja zakonsko določilo, po katerem morajo vozniki začetniki v dveh letih po opravljenem vozniškem izpitu obvezno opraviti tudi tečaj varne vožnje. Ta obsega tri sklope, od teoretičnega dela, praktičnega dela z vadbo varne vožnje na poligonu do skupinske delavnice o varnosti cestnega prometa in psihosocialnih odnosih med udeleženci v prometu, cena pa znaša 125 evrov.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.