
Martina Moik je v ujetništvu na eni izmed farm v Avstriji preživela kar 40 let. Na farmo je prispela, ko je bila stara 15 let, in na njej ves čas trdo delala. Moikova je imela težave v razvoju, ne zna pisati, niti ne ve, kdo so njeni starši. Poudarila je, da so na farmi za njo dobro skrbeli, saj so ji dajali obleke in brezplačno hrano.
Lastnik farme ji je dovolil, da gleda televizijo. Leta 2004 je lastnik umrl, tako da je zanjo začela skrbeti vdova. “Večkrat me je pretepla, me vlekla za lase, vzela mi je celo televizor,” je dejala 55-letnica. “Njen mož je bil do mene zelo dober, toda ona ni z mano nikoli bila zadovoljna”.
Tožilci preiskujejo primer Moikove, saj je zatrdila, da je na farmi bila proti svoji volji. Žensko so velikokrat videli tudi sosedje in poštarji, vendar nihče ni opazil, da bi se na farmi dogajalo kaj nenavadnega. Lastniki farme so vsem dejali, da Moikova le dela za njih. Plačilo za svoje delo, ki ga je dobila, je znašalo nekaj več kot en evro. Avstrijskim oblastem je primer prijavil lastnik sosednje farme.
Zgodba spominja tudi na primer Josefa Fritzla, ki ga je policija aretirala 26. aprila lani v avstrijskem Amstettnu, potem ko je Elisabeth Fritzl svojo pretresljivo zgodbo zaupala policiji.
Elisabeth je v 24 letih ujetništva svojemu očetu rodila sedem otrok, trije so bili prisiljeni v ujetništvo skupaj z materjo, eden je umrl, tri pa sta skupaj vzgajala Fritzl in njegova žena Rosemarie, ki naj o grozljivem početju svojega moža ne bi vedela nič.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.