Ali je izkušenemu poslovnežu Izidorju Doreju Schenku von Ostrowichu uspelo v enem mesecu pridobiti dokaz, da ima na banki najmanj 80.000 evrov? Sodnica Dejana Fekonja je bila že na predobravnavnem naroku nekoliko skeptična, še manj pa sta 51-letnemu doktorju ekonomije, kot sam trdi, verjeli tožilka in oškodovanka Mojca Ž.
"Obdolženi je v vmesnem času poskušal pridobiti bančno potrdilo, pisno in telefonsko, a so v banki zahtevo zavrnili, ker ne morejo preveriti, ali gre za pravo osebo. Svetovali so, da pooblastilo pridobi sodišče po uradni dolžnosti," je včeraj na nadaljevanju predobravnavnega naroka pojasnjeval Schenkov zagovornik, ki je dodal, da mu je obdolženi povedal, da so v zaporu spremenili sistem komuniciranja, zato o težavah ni mogel obvestiti sodišča.
Sodnica Fekonja ga je spomnila, da bi v zaporu vendarle lahko obvestil sodišče in predlagal, naj oni opravijo poizvedbe na banki. Schenk, ki se je pred enim mesecem zavezal, da bo povrnil dolg, je pokimal, na vprašanje, zakaj tega ni storil, pa je dejal: "Pač nisem."
Srečanje na okrožnem sodišču je bilo tako zelo kratko. Sodišče bo zdaj po uradni dolžnosti opravilo poizvedbe na Novi Ljubljanski banki, predobravnavni narok pa se bo nadaljeval 7. oktobra.
Obljubil ji je stanovanje in dosmrtno rento
In zakaj mora Schenk von Ostrowich vrniti 80 tisočakov? Pisali smo, da je leta 2005 oškodovanki za 62.000 evrov obljubil stanovanje v Ljubljani. Z dovolj prepričljivim nastopom jo je uspel prepričati, da pozna številne vplivne ljudi, med drugim tudi uslužbence pri SCT, ki se ukvarjajo s prodajo stanovanj. Oškodovanka je nasedla njegovemu leporečju in mu nakazala denar, čez nekaj časa pa še posodila 12.500 evrov, ker naj bi imel v igri "vroč" posel. Septembra 2009 jo je prepričal, da mu je izročila še 5000 evrov, češ da se je pojavila odlična priložnost za varčevanje in prejemanje dosmrtne rente v višini 1200 evrov.
Ker se obtoženi ni držal nobenega dogovora, je oškodovanka ostala brez denarja in stanovanja. Šele konec leta 2009 ga je prijavila. Takrat pa je bil Schenk že za zapahi.
V varno zavetje zapora na Dobu ga je pred tremi leti pripeljala goljufija, s katero je šestdeset slovenskih kmetov prepričal, da mu nakažejo po 3000 evrov, on pa bo uredil, da bodo lahko kandidirali za nepovratna evropska sredstva. Kmetje so na koncu ostali brez denarja in obljubljenih traktorjev, Schenk je pleteničil, da so mu posel speljali mlekarski lobi in nekatere druge kriminalne združbe, ker je dregnil v gnezdo tistih, ki uživajo na račun davkoplačevalcev. Sodišče mu ni verjelo in ga je obsodilo na petletno zaporno kazen, ki jo bo odslužil leta 2015, če ne bo medtem spet obsojen.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.