Kot je povedal višji kriminalistični inšpektor Aleš Kegljevič, se načini in trendi izvajanja ropov s časom spreminjajo, in to predvsem zaradi spremenjenega načina poslovanja z gotovino, zaradi tehničnih izboljšav na področju mehanskih in elektronskih sistemov varovanj in zaradi prilagajanja storilcev razmeram in potrebam na trgu tako v Sloveniji kot v Evropi.
Povedal je tudi, da policija v dveh letih zaznava predvsem trend izvajanja ropov v skupinah dveh do štirih oseb, od katerih večina storilcev pripada tako imenovani skupini specialnih povratnikov premoženjskih kaznivih dejanj, ki so bili v preteklosti že obravnavani za podobna kazniva dejanja, ter da se v zadnjih dveh letih na območju Slovenije srečujejo s storilci kaznivih dejanj ropov, ki prihajajo v Slovenijo izvajat oborožene rope iz sosednjih držav, predvsem iz Bosne in Hercegovine, Črne gore in Srbije. "Prav v teh primerih ugotavljamo, da omenjene skupine storilcev ne izvršujejo ropov samo na območju Slovenije, temveč v intervalih izvršujejo kazniva dejanja ropov tudi v domačem okolju in na območju ostalih držav članic Evropske unije," je dodal Kegljevič.
Dodal je tudi, da so za uspeh preiskave izjemno pomembni podatki, ki jih policija po dogodku pridobi od oškodovancev in oseb, ki so bili priča ropu, zato je pozval občane, naj v primeru ropov uporabne podatke v čim krajšem času sporočijo policiji na operativno številko 113 in na brezplačno anonimno telefonsko številko 080 1200, ki zagotavlja popolno anonimnost.
Mitja Štampfer, direktor Področja korporativne varnosti in nadzora v Pošti Slovenije, pa pravi, da se je število ropov poštnih poslovalnic predvsem v letu 2010 povečalo. Policija in Pošta Slovenije sta nato združili moči, kar se je izražalo v večjem odstotku uspešno preiskanih ropov. Lani in v polovici letošnjega leta se je tako število ropov pošt spet zmanjšalo.
Kljub temu Pošta krepi varnost v svojih 556 poslovalnicah po Sloveniji, kar so napovedali po tragičnem ropu v Kresnicah, kjer je uslužbenka umrla. "Zaključili smo s projektom izgradnje sistema videonadzora na 150-ih poštnih poslovalnicah. Z izgradnjo sistema videonadzora bomo nadaljevali tudi v prihodnje, dokler ne bodo z njim opremljene vse pošte. Zaključili smo s projektom mehanske nadgradnje na 144-ih poštnih poslovalnicah. To so poštne poslovalnice, ki so po naši oceni najbolj ogrožene. V juliju letos pa smo zaključili z montažo dimnih denarnih pasti na 270-ih poštnih poslovalnicah. Lani smo v Pošti Slovenije za zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja namenili 2,5 mio. EUR, tolikšna sredstva pa so predvidena tudi za letošnje leto," je dejal.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.