"Okrog 9:50 smo bili obveščeni o vožnji v nasprotno smer na avtocesti od Golovca proti Zalogu. Ugotovljeno je bilo, da se je 78-letni voznik osebnega vozila Peugeot 207 napačno vključil na avtocesto in vozil v nasprotni smeri," so potrdili na policiji. Med vožnjo je trčil v tri pravilno vozeča vozila, ena udeleženka je pri tem utrpela lažje telesne poškodbe in je bila odpeljana z reševalnim vozilom. Prav tako so reševalci odpeljali povzročitelja.
Kot so že sporočili na Prometno-informacijskem centru za državne ceste, so posledice prometne nesreče že odstranjene.
Kot so pojasnili na Generalni policijski upravi, so lani policisti obravnavali 17 kršitev, povezanih z vožnjo v nasprotno smer. Takšnih kršitev je najbrž še več, vendar policistov o vseh ne obvestijo, so še dodali.
Velov: Na sposobnost za vožnjo ne vpliva le starost voznika
Ob porastu števila primerov voženj v nasprotno smer na avtocestah se v javnosti pojavljajo očitki, da so zanje večinoma krivi starejši vozniki, ki niso več sposobni za vožnjo. Direktor agencije za varnost prometa Igor Velov pa krivde ne pripisuje le starosti voznika, temveč predvsem različnim zdravstvenim težavam, ki niso nujno povezane z leti.
Podaljševanje vozniških dovoljenj starejšim za krajše časovno obdobje ne bi rešilo težave z vožnjami v nasprotno smer, je dejal Velov. Opozarja, da višja starost namreč ne pomeni nujno tudi slabših voznih sposobnosti.
"To ne bi smelo delovati na leta, saj imamo ljudi, ki so stari 60, 65 let, in so v boljši kondiciji kot nekdo, ki je star 35," je dejal Velov. Po mnenju agencije bi po njegovih besedah več pristojnosti in odgovornosti pri podaljševanju vozniških dovoljenj morali dati osebnim zdravnikom, saj ti najbolje poznajo svoje bolnike.
Bi morali tudi zdravniki dajati pobude za omejitev, odvzem ali podaljšanje?
Ti zdravniki bi tako morali dajati pobude za omejitev, odvzem ali podaljšanje vozniškega dovoljenja. Po Velovem mnenju je takih pobud zelo malo, saj se osebni zdravniki večinoma ukvarjajo z zdravjem bolnika, ko pa gre za podaljševanje vozniških dovoljenj, gredo ljudje k specialistom medicine dela, prometa in športa. Ti specialisti nimajo vpogleda v bolezensko stanje voznikov, kot sta na primer demenca ali sladkorna bolezen, ki pa lahko na sposobnost vožnje vpliva precej bolj kot na primer slab vid.
V javnosti se v zadnjem času pojavljajo tudi pobude, da bi vožnjo v nasprotno smer lahko omejili z različnimi ovirami na avtocestnih izvozih, ki bi na primer predrle pnevmatike vozilom, ki bi prek njih zapeljala v napačno smer. Velov se z njimi strinja le deloma, saj poudarja, da tistih, ki želijo v nasprotno smer zapeljati namerno, take ovire ne ustavijo. Opozarja tudi, da v nekaterih primerih vozniki obrnejo šele na avtocesti, potem ko so nanjo zapeljali pravilno.
Na Javni agenciji RS za varnost prometa se strinjajo s postavitvijo nekaterih vrst ovir, vendar opozarjajo, da je treba o tem prej dobro premisliti. Nekatere predloge so podali že sami in jih tudi javno predstavili, vendar so takšni ukrepi, kot poudarja Velov, stvar Družbe za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars).
Agencija sicer že dolgo časa posveča posebno pozornost starejšim voznikom, za katere skupaj z Darsom izvaja tudi številne projekte. V kratkem bo izšla zloženka, izvajajo pa tudi aktivnosti na terenu. Težave, povezane s starejšimi vozniki, poznajo, zato starejše poskušajo osveščati, vzgojiti, izobraziti in jim pomagati. Po besedah Velova si na agenciji ljudi ne želijo omejevati, ampak jim pomagati pri tem, da so mobilni in sposobni za vožnjo.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.