Sinoči so ljubljansko železniško postajo preplavili policisti. Čeprav so med potniki in mimoidočimi krožile določene informacije o tem, kaj se dogaja, pa je policija okoliščine razjasnila šele danes.
V. d. generalnega direktorja policije Janko Goršek je povedal, da je policija na mejnem prehodu za mednarodni železniški promet Dobova v petek zvečer prijela 59-letnega državljana Hrvaške s petimi ročnimi bombami. Kot je povedal, so v postopku mejne kontrole s pomočjo schengenskega informacijskega sistema ugotovili, da je nemška policija zanj razpisala ukrep prepovedi vstopa v schengenske države, zato so zanj odredili temeljito mejno kontrolo in jo opravili na Postaji mejne policije Dobova.
Med pogovorom je bil osumljenec vznemirjen, v določenem trenutku pa je iz žepa potegnil ročno bombo M75. V istem trenutku je iz nje potegnil varovalko in jo odvrgel na tla. Aktiviranje bombe je preprečil policist, ki je opravljal mejno kontrolo. Osumljencu je prijel roko, v kateri je bila bomba, tako da t. i. žlička ni odletela in se bomba ni aktivirala. Policistu so na pomoč priskočili sodelavci in 59-letnika obvladali. Moški je nato želel z roko seči še v drug žep, kar so mu policisti preprečili. Ko so osebo zavarovali, so pri njem v oblačilih našli še štiri enake ročne bombe.
V pogovoru z moškim so izvedeli, da je namenjen v Ljubljano, kjer je z bombami želel izvesti napad nad vladne ustanove, ko bi bil pred njimi kakšen izmed vidnih politikov. "Po dosedanjih ugotovitvah je zelo verjetno, da je bil namen 59-letnika aktivirati bombe pred pomembnejšimi državnimi ustanovami v Ljubljani, in sicer v času, ko bi šel mimo kakšen pomemben politik," je pojasnil Goršek in dopustil možnost, da bi lahko šlo za premierja Boruta Pahorja. Policija je zato poostrila varovanje določenih objektov v Ljubljani ter okrepila varovanje premierja in drugih pomembnejših politikov.
Akcija se je nadaljevala v Ljubljani
Moški je policistom povedal, da na vlaku ni bil sam in da je na njem še več oseb, ki imajo pri sebi bombe. Akcija se je nato nadaljevala tudi v Ljubljani, kjer se je na železniški postaji zbralo ogromno oboroženih policistov. Na kraju je bilo vsaj petnajst policijskih avtomobilov, najmanj štiri marice, policisti pa so s seboj imeli tudi pse slednike. Območje je preletel tudi policijski helikopter, zaprli so bližnje podhode in ceste.
Policisti – pomagali so jim tudi kranjski – so zaprli železniški peron številka šest, po katerem je pripeljal vlak, ki je bil iz Beograda namenjen v Zürich.
Potniki so povedali, da so jih policisti podrobno pregledali, prav tako pa tudi njihovo prtljago. Kot je že včeraj za 24ur.com povedala družina iz Velike Britanije, so njih in njihovo prtljago pregledali oboroženi policisti s čeladami in psi. O razlogih za to jih niso obvestili, sprva pa je med potniki krožila informacija, da je na vlaku bomba oziroma oseba, ki ima pri sebi več bomb in grozi z razstrelitvijo.
Policisti so temeljito pregledali 105 potnikov, veliko prtljage in vlak. Ta je bil na postaji od 20.55 do 22.50, ko so vse policijske postopke končali. Ugotovili so, da na vlaku zagotovo ni bilo potencialnih sostorilcev.
Moški, ki so ga prijeli v Dobovi, naj bi bil hrvaški vojni veteran, ki naj bi bil tudi na tako imenovani črni schengenski listi, saj naj bi ga konec devetdesetih let prejšnjega stoletja prijeli v Nemčiji, kjer naj bi poskušal z eksplozivom izvesti teroristični napad, kar je tudi priznal. Po prestani zaporni kazni v Nemčiji so ga izgnali na Hrvaško. Moški naj bi se sicer že večkrat tudi zdravil v raznih psihiatričnih ustanovah, kot poročajo hrvaški mediji, pa naj bi moškega razburila politika, ki ji Pahor vodi do Hrvaške.
Osumljenec bo s kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom ter preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi priveden na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku. Policisti zbirajo še obvestila v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja terorizma. Grozi mu nekaj let zapora.
KOMENTARJI (501)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.