V soboto se je na naših cestah zgodila ena najhujših prometnih nesreč v zgodovini države. Zaradi goste megle, ki bi se jo lahko rezalo, se je v naletu na dolenjski avtocesti znašlo več kot 30 vozil, natančneje 38. V nesreči je bilo udeleženih 51 oseb, od tega so tri umrle, več je bilo poškodovanih.
Po podatkih policije naj bi se nesreča zgodila zaradi neugodnih vremenskih razmer – udeleženci so povedali, da se je megla na cesto spustila iznenada, za verižno trčenje pa naj bi bila kriva tudi neprilagojena hitrost voznikov v danih razmerah in gostota prometa.
Trije mrtvi, številni poškodovani
V nesreči sta na kraju nesreče poškodbam podlegli dve ženski, 47-letnica iz Ljubljane in 44-letna Logatčanka. V kliničnem centru v Ljubljani je nekaj ur po nesreči umrl še 69-letni Ljubljančan. V ljubljanskem KC so sicer oskrbeli 23 udeležencev nesreče, med katerimi jih je sedem težje poškodovanih. Ambulantno so oskrbeli 14 poškodovanih, dve osebi pa so tudi oživljali, vendar 69-letnika neuspešno. Druga oseba je še vedno v smrtni nevarnosti.
Podatki policije o poškodovanih se nekoliko razlikujejo, saj govorijo o šestih hudo telesno poškodovanih in 14 lažje telesno poškodovanih.
Cesta zaprta 12 ur
Odsek dolenjske avtoceste med Višnjo Goro in Grosupljim v smeri proti Ljubljani je bil zaradi nesreče zaprt skoraj 12 ur. Nesreča se je namreč zgodila okoli 16.30, posledice nesreče pa so odstranjevali vse do 4.30, ko so cesto spet odprli za promet. Medtem ko je bila avtocesta zaprta, je bil promet preusmerjen na lokalne ceste.
Kresalova in Vlačič napovedala analizo
Notranja ministrica Katarina Kresal in prometni minister Patrick Vlačič sta napovedala temeljito analizo sobotnega verižnega trčenja. Kot je dejal Vlačič, bodo ob analizi vzrokov za verižno trčenje skupaj z upravo za zaščito in reševanje pogledali, ali je mogoče ukrepanje po nesreči še izboljšati. Glede vzrokov pred nesrečo pa bodo preverili, ali je vse delovalo, kot bi moralo, ali bi bilo mogoče storiti še kaj več.
Ob tej priložnosti se je Vlačič zahvalil vsem gasilcem in drugim reševalcem, ki so poškodovanim nudili pomoč. Tudi notranja ministrica se je dotaknila sobotnega verižnega trčenja in napovedala, da bodo pregledali, ali je bilo obveščanje dobro, ali je koordinacija služb delovala in ali so načrti reševanja primerni.
Rdeči križ oskrbel ponesrečence s hrano
Z Darsa so nam sporočili, da je v sobotni akciji sodeloval tudi Rdeči križ, ki je udeležence nesreče oskrbel s hrano. Službe Darsa pa so organizirale prevoz z avtobusom v avtocestno vzdrževalno bazo Ljubljana, kjer so jim ponudili tople napitke, tam pa so jih pričakali tudi predstavniki Rdečega križa.
Sicer pa pravijo na Darsu, da so njihovi vzdrževalci ena od služb, ki pri takem reševanju sodeluje. "Predvsem poskrbijo za zavarovanje kraja nesreče, za postavitev ustrezne obvestilne signalizacije, ureditev obvoza, odstranitev posledic nesreče ter vzpostavitev vozišča v normalno stanje," nam je sporočil tiskovni predstavnik Darsa Marjan Koler. Poleg vzdrževalcev pa sodelujejo še tudi policija, gasilci, reševalci, vlečne službe.
Sicer pa je "v primeru množične nesreče na avtocesti v skladu z načrti za reševanje ob množičnih nesrečah na avtocestah pristojna Uprava RS za zaščito in reševanje, ki koordinira, vodi in izvaja aktivnosti v primeru akcije," je še dodal Koler. Poleg tega pa policija na mestu nesreče ugotovi, ali gre za množično nesrečo in o tem obvesti pristojni center za obveščanje, pravijo na Darsu.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.