V bližini Radovljice se je zgodila letalska nesreča, v kateri sta umrli dve osebi. Kot so za 24ur.com povedali v Alpskem letalskem centru (ALC) Lesce, je strmoglavilo štirisedežno motorno letalo, na katerem je bila poleg pilota še ena oseba. Nesreče nista preživela, njuna identiteta pa uradno še ni znana.
Umrla naj bi oče in sin, doma iz Sežane. Iz Lesc naj bi poletela proti Sežani oziroma Divači. Letalo – domnevno gre za tip morane saulnier – naj bi bilo njuna last oziroma last njunega podjetja Lipa Air. Policija je uradno potrdila, da gre za moška iz Sežane, stara 28 in 63 let.
Predstavnik PU Kranj Andrej Zakrajšek je povedal, da se je nesreča zgodila nekaj minut po 14. uri. Letalo je takoj po vzletu z leškega letališča strmoglavilo na polje ob avtocesti, in sicer v bližini Radovljice pri kraju Vrbnje.
Prizorišče si je ogledal tudi letalski inšpektor Roman Rovanšek. Tovrstne preiskave namreč vedno prevzame sektor za preiskave letalskih nesreč, ki deluje pod okriljem prometnega ministrstva. Razbitine letala bodo odvlekli v hangar, kjer jih bodo pregledali.
Vremenske razmere so bile ugodne za letenje, zato je mogoče, da je vzrok nesreče tehnična napaka. Neuradno naj bi letalu odpovedal motor. Čeprav je bilo gorivo polno kerozina, se letalo na srečo ni vnelo.
Je odpovedal motor?
Direktor ALC Lesce Pavel Škofic je dejal, da je bilo ob vzletu vse videti v redu, nato pa so dobili klic, da je letalo strmoglavilo. Dodal je, da je to že tretja letalska nesreča na istem travniku, ki je zahtevala smrtne žrtve. Več v priloženem video posnetku.
Domačin Janez Mohorč je povedal, da ga je presenetil nenavaden zvok motorja. Zato je tudi šel pogledat, kaj se dogaja. Videti je, da je nekaj narobe, saj je letalu hitro zmanjkovalo višine, je dejal. Pilot je poskušal obrniti in se vrniti na letališče, takoj zatem je strmoglavil, je povedal. Če bi letel naravnost naprej, bi lahko brez težav pristal, je ocenil razmere.
Da je najverjetneje poleg delne ali popolne odpovedi motorja za nesrečo kriva tudi napačna pilotova odločitev, meni tudi konstruktor in izdelovalec ultralahkih letal Ivo Boscarol. Vendar ob tem dodaja, da je za zdaj znanega še premalo, da bi lahko postavljali končne sodbe. Če odpove motor, mora pilot letalu najprej zagotoviti hitrost. To stori tako, da letalu poveča kot, saj lahko brez motorja leti samo v drsnem poletu proti tlom. Problem pa je, če je prenizko, saj v tem primeru časa zmanjka. V takem primeru mora leteti čim bolj naravnost, ker se v zavoju vzgon še zmanjša, je v oddaji 24ur zvečer pojasnjeval Boscarol.
Letalske nesreče v Sloveniji
Zadnja letalska nesreča na območju Slovenije, ki je zahtevala tudi smrtno žrtev, se je zgodila 11. januarja 2008. Takrat je na območju Svete Planine, približno pet kilometrov iz Trbovelj, strmoglavilo letalo Antonov AN-2. Pilot je v nesreči umrl, kopilot pa je dobil obsežne opekline.
Letalo, ki na krov sprejme 14 ljudi, je bilo namenjeno na remont v Maribor, a je že petnajst minut po vzletu z letališča Šentvid pri Stični izginilo z radarjev. Strmoglavilo je na gozdnatem območju, zato so se reševalci s težavo prebili do njega. Nesreči naj bi botrovala gosta megla.
Nenavaden dogodek se je na slovenskem nebu zgodil 10. marca 2008, ko se je iz vojaškega letala pilatus izstrelil kopilot, medtem ko je pilot varno pristal. Nesreča s srečnim koncem se je zgodila nad Sevnico, šlo pa je za človeško napako.
Veliko bolj tragično se je končala nesreča, ki se je zgodila 23. junija 2008. V bližini naselja Grobišče pri Postojni je strmoglavilo ultralahko letalo. 51-letni pilot in 53-letna kopilotka, oba nemška državljana, sta bila na mestu mrtva. Nesreča naj bi se zgodila, ker je pilot pozabil odpreti dovod za gorivo.
14. julija 2005 je prav tako športno letalo strmoglavilo v bližini Šoštanja. V Lajšah je pristalo in natočilo gorivo, le 400 metrov po vzletu pa mu je nenadoma ugasnil motor. Letalo je nato treščilo v bližnje koruzno polje, kjer se je vnelo. Umrla sta letalski inštruktor iz Slovenije in njegov učenec iz Avstrije.
Tragična nesreča s pilatusom se je zgodila 3. marca 2004. Vojaško letalo je takrat strmoglavilo v Spodnji Žerjavici v bližini Maribora in to le dobrih sto metrov od prvih hiš. Očividci so takrat povedali, da je vojaško letalo priletelo nenavadno nizko, tik pred strmoglavljenjem pa ga je obrnilo v zraku. Nato je s kljunom zadelo ob tla in takoj za tem eksplodiralo. V strmoglavljenem letalu je umrl 50-letni namestnik poveljnika 15. brigade Slovenske vojske major Drago Svetina. Preiskava, ki se je zaključila več kot leto dni pozneje, je pokazala, da je ponesrečencu med letom odpovedalo srce.
Kako poteka reševanje?
Na kraj nesreče vedno pridejo najprej gasilci, nujna medicinska pomoč in policija. Kateri ostali organi, sile, enote, službe ... se bodo še aktivirale, pa je odvisno od ocene nastalega položaja. Odločitev o tem sprejme vodja intervencije oziroma ustrezni poveljnik civilne zaščite.
Podatke o nesreči najprej obdela kontrola zračnega prometa, ki na podlagi predvidenih dogodkov in možnih posledic določi vrsto in obseg nesreče. Obenem Agencija za okolje (ARSO) spremlja in napoveduje razvoj vremena, ki ga posreduje Centru za obveščanje RS (CORS).
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.