Sodišče v Nemčiji je ženski in moškemu, ki sta odgovorna za smrt njune osemmesečne dojenčice, izreklo doživljenjsko zaporno kazen, poroča nemška spletna stran Bild.de. 35-letna Marie F. in njen partner, 24-letni Christopher G., sta na okruten način mučila deklico Siri že od njenega rojstva.
Prvi večji incident se je zgodil le nekaj tednov po rojstvu deklice. Pretepanje, metanje ob zid in lomljenje kosti so bili stalnica v domu novopečenih staršev. Psihiatrični izvedenec je na sodišču dejal, da sta starša “uživala v mučenju, saj sta svoje podvige snemala tudi s kamero. Otrok je v svojem življenju poznal le strah in bolečino,” je v sklepnem govoru povedala sodnica. Porota si je pogledala tudi posnetek, na katerem Christopher kar dvajsetkrat vrže dojenčico v zrak. Pri tem otrok grozljivo kriči in joka, starša pa se smejita in se ob tem zabavata. Izraz na otrokovem obrazu kaže na strah in trpljenje.
Usodna noč – 2. maj 2008
Siri ponoči zajoka. Starša primeta za klešče in ji z njimi prikleščita usta. Otrok še naprej joka in komaj diha. Starša jo obsujeta z udarci s pestmi. Vržeta jo tudi ob zid. Dojenčica obmolkne. Starša jo položita v posteljico. Ko se zbudita, je Siri mrtva.
'Starša nista zmožna empatije'
Izvedenec je na sodišču dejal, da sta starša bolna. “Nimata razvite empatije,” je povedal. Sodba je kljub njunim psihičnim težavam pravična, poročajo nemški mediji. Čeprav zakon dovoljuje, da obsojenci zaprosijo za pogojni izpust po 15 letih zapora, njima to ne bo omogočeno.
Kaj storiti?
V belgijskem mestu Antwerpen že devet let obstaja možnost, da starša nezaželenega otroka pustita v zaboju za dojenčke. Prvič so ga uporabili leta 2007, ko so v njem pustili pet dni starega dečka, katerega matere niso nikdar našli. Pred manj kot tednom pa so pristojne službe sporočile, da so prejele drugega otroka, ki je bil star dva dni. Ko mati ali pa starša v zaboj položita otroka, se avtomatsko vključi alarm. Socialna služba nato poskuša poiskati starše otroka in se z njima pogovoriti. Če jih ne najdejo, otroka dajo v posvojitev.
Podobne zaboje imajo tudi v Nemčiji, Švici, Avstriji, na Madžarskem, Češkem in Japonskem. Postavljajo jih ob bolnišnicah ali centrih za socialno delo. V Sloveniji tovrstnih 'zabojev za dojenčke' nimamo, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa o njih tudi ne razmišlja.
Starša, ki ne želita obdržati otroka, ali pa ju ta moti, lahko oddata otroka v posvojitev ali rejništvo.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.