Izvenobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v nedeljo, 30. maja, odločil o pritožbah na sklep o priporu osumljenih, priprtih v akciji Balkanski bojevnik. Odločitve javnosti uradno še niso posredovali, ker z njo še niso seznanjeni niti vsi osumljenci. Neuradno pa vsi ostajajo v priporu – osem v priporu na Povšetovi, eden v koprskem priporu, trije pa v hišnem.
Senat je sicer odločil, da ni razlogov za pripor, in da se primer vrne v odločanje preiskovalnemu sodniku, je poročal 24UR POPOLDNE. Preiskovalna sodnica v konkretnem primeru pa je sprejela sklep o vnovični odreditvi pripora za osumljene. Odvetniki se lahko zdaj v roku 24 ur pritožijo na sklep, o priporu pa nato spet odloča izvenobravnavni senat, ki mora odločiti v 48 urah po pritožbi.
Po poročanju Sveta na Kanalu A je nekaj odvetnikov, ki so se pritožili, že dobilo sklepe glede podaljšanja pripora. Zagovornik enega od osumljencev Boštjana Kopčiča Benjamin Peternel ni presenečen. "Pričakoval sem, da bo senat razveljavil sklep preiskovalne sodnice, kot sem tudi pričakoval, da bo preiskovalna sodnica znova odredila pripor zoper mojo stranko,“ je povedal za Svet in napovedal ponovno pritožbo.
Odvetnik Janez Koščak, ki zastopa domnevnega vodjo slovenskega narkokartela Dragana Tošića, je medtem za 24UR povedal, da je dobil sklep, s katerim je bil pripor za njegovo stranko razveljavljen, nato pa ga je preiskovalna sodnica ponovno odredila. Koščak je sicer, kot tudi še nekateri drugi odvetniki v tej zgodbi, prepričan, da so dokazi na trhlih temeljih.
Tudi odvetnik Matjaž Kušar, ki zastopa enega od osumljencev Mirzeta Lucevića, pravi, da dokazi proti njegovi stranki, ki je v priporu v Kopru, temeljijo na prisluhih.
Od 14 pridržanih jih je 12 v priporu, od tega trije v hišnem, dva pa na prostosti
V akciji Balkanski bojevnik je pred ljubljanske preiskovalne sodnike skupno stopilo 14 osumljencev. Po zaslišanju v sredo, 26. maja, so na predlog posebne skupine tožilcev zoper pet osumljencev odredili pripore, zoper enega pa hišni pripor. Dan zatem, 27. maja, so preiskovalni sodniki zaslišali še pet osumljencev. Dva so izpustili, ker tožilstvo ni predlagalo pripora, za dva so odredili hišni pripor, za enega pa pripor v zaporu. V petek, 28. maja, sta dežurni preiskovalni sodnici odredili še pripor za tri osumljence.
Do petka do 16. ure je na sodišče prispelo pet pritožb zagovornikov zoper sklepe o odreditvi pripora. Izvenobravnavni senat, v katerem so dežurni sodniki, ki tedensko dežurstvo začnejo v ponedeljek ob 8. uri in zaključijo v petek ob 16. uri, je v petek, 28. maja, odločal o petih pritožbah. V nedeljo, 30. maja, pa je dežurni senat, ki dela od petka od 16. do ponedeljka do 8. ure, odločal še od dveh.
Dodeljevanje po začetnicah priimkov sodnikov
Na vprašanje, kako komentira Dnevnikove navedbe, da naj bi v izvenobravnavnem senatu, ki je odločal o pritožbah, sedela tudi žena pravosodnega ministra Aleša Zalarja, je generalna državna tožilka Barbara Brezigar odgovorila, da pričakuje, da vsi sodniki svojo funkcijo opravljajo v skladu s svojim poslanstvom in prisego.
S sodišča pa so sporočili, da so prejšnji petek vseh pet pritožb dodelili istemu sodniku poročevalcu, prav tako v nedeljo, ko je o obeh pritožbah odločal dežurni sodnik poročevalec. V razporedu dela sodnikov Okrožnega sodišča v Ljubljani je določeno, da se priporne zadeve dodeljujejo sodnikom, vsakemu po eno zadevo po razporedu za tedensko dežurstvo, v katerega se razporedijo štirje sodniki po abecednem redu začetnic priimkov.
Zadeve so bile istima sodnikoma poročevalcema dodeljene na podlagi Sodnega reda, ki določa, da se, če je v krajšem časovnem obdobju vloženo več procesnih aktov z bistveno enakim dejanskim in pravnim stanjem, po časovnem zaporedju vložitve procesnega akta prva zadeva dodeli sodniku, upoštevaje abecedni red začetnic priimkov v vpisniku, ostale zadeve pa se posebej označijo in dodelijo istemu sodniku.
Osumljencem grozi do 15-letni zapor
V torek in sredo so policisti na območjih policijskih uprav Ljubljana, Kranj in Koper opravili več kot 30 hišnih preiskav in že v torek zaradi nedovoljenega prometa s prepovedanimi drogami in posedovanja orožja pridržali 14 oseb. Vsi so slovenski državljani, stari med 25 in 40 let. Med njimi je tudi Ljubljančan Dragan Tošić, ki naj bi vodil slovenski narkokartel.
Skupno naj bi bilo sicer 17 osumljencev, ki jih niso vseh pridržali. Osumljenci v priporu so sicer osumljeni nedovoljenega prometa z mamili v hudodelski združbi, za kar je zagrožena do 15-letna zaporna kazen.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.