Tujina

Nova razkritja v prisluškovalni aferi: glavna osumljenca več let ljubimca

London, 31. 10. 2013 16.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Med sojenjem nekdanjim vodilnim v britanskem tabloidu News of the World na dan prihaja vse več pikantnih podrobnosti. Tako se je na primer izkazalo, da sta imela glavna osumljenca razmerje, novinarji pa niso vdirali le v telefone slavnih, pač pa so poslušali sporočila tekmecev, tabloida Sun.

V Londonu se nadaljuje sojenje nekdanjim vodilnim v britanskem tabloidu News of the World. Tožilec Andrew Edis je trditve, da so vodilni morali vedeti za sporne prakse novinarjev, danes podkrepil z elektronskimi sporočili ter razkril nekaj primerov vdiranja v telefonske predale.

Rebekah Brooks
Rebekah Brooks FOTO: Reuters

Po njegovih navedbah je nekdanja urednica ugasnjenega tabloida Rebekah Brooks po prihodu na časnik leta 2000 vzpostavila posebno preiskovalno ekipo. Ta je zaposlila zasebnega detektiva Glenna Mulcaira, ki naj bi nato novinarjem s svojim znanjem omogočil vdiranje v telefonske predale. Del te ekipe je bil med drugim urednik novic Greg Miskiw, ki je vdiranje v telefonske predale že priznal in ni med obtoženimi na tokratnem sojenju. Tudi Mulcaire sam je sicer pred kratkim že priznal vdiranje v telefonski predal pogrešane najstnice Milly Dowler.

Tožilstvo je danes porotnike prepričevalo, da se zavedanje o spornih praksah ni ustavilo pri Mulcairu. "Ali mislite, da je verjetno ali celo možno, da (vodja novic pri News of the World Ian) Edmondson ni vedel, kaj počne Mulcaire?" je porotnike nagovoril tožilec. Vprašal se je tudi, kaj je o vsem tem vedel medijski svetovalec premierja Davida Camerona Andy Coulson, ki je bil po Brooksovi urednik tabloida.

Ob tem se je izkazalo, da je News of the World Mulcairu s pisno pogodbo, sklenjeno septembra 2001, vsako leto plačal okoli 100.000 funtov. "Vprašanje je, ali se ni nikoli nihče vprašal, zakaj temu tipu sploh plačujemo?" je izpostavil Edis. Porota je potem lahko prisluhnila posnetku Mulcairu, kako je ta pri mobilnem operaterju O2 skušal pridobiti potrebno varnostno kodo za vdiranje v telefon. Šlo je za sproščen in prijateljski klepet z neznano operaterko, v kateri jo je Mulcaire prepričal, da je dejanska stranka.

Brooksova in Coulson sta imela razmerje

Edis je poroti danes razkril tudi, da sta imela Brooksova in Coulson afero, ki naj bi se začela leta 1998 in je trajala najmanj šest let. Policija se je do te informacije dokopala s pomočjo romantičnega pisma, ki so ga našli na njenem računalniku. Napisala mu ga je leta 2004, ko naj bi on njuno razmerje poskušal končati. "Moj najboljši prijatelj si. Vse ti povem, zaupam ti, rada te imam, ljubim te. Brez naju ne vem, ali lahko preživim," je zapisala Brooksova, katere soprog je prav tako obtožen oviranja sodnega postopka v aferi.

Andy Coulson
Andy Coulson FOTO: Reuters

Tožilec je poroti pojasnil, da njune afere ne razkriva namerno, da bi ju izpostavljal javnosti. "A obtožena sta zarote in v takem primeru je prvo vprašanje, kako dobro sta se poznala. Koliko sta si zaupala? Dejstvo, da sta imela razmerje, ki sta ga skrivala, dokazuje, da sta si zelo zaupala – vsaj glede te njune skrivnosti. Kar je vedel on, je vedela tudi ona," je dejal.

Brooksova je ob razkritju afere sklonila glavo, Coulson pa se je osredotočil na tožilca.

Sicer sta bila oba vsaj del časa trajanja njunega razmerja poročena. Brooksova se je s svojim prvim možem poročila leta 2002, Coulson pa je v zakonski jarem skočil dve leti kasneje.

Sporna elektronska sporočila

Tožilstvo je danes izpostavilo tri elektronska sporočila iz leta 2006, ki jih je Mulcaire poslal takratnemu vodji novic na News of the World Edmondsonu. Nanašala naj bi se na vdiranje v poštne predale, poroča britanski BBC.

Prvo sporočilo, poslano 20. aprila 2006, naj bi se nanašalo na poslanko Tesso Jowell in njenega moža Davida Millsa, ki je bil v tistem času obtožen vpletenosti v korupcijsko afero. Sporočilo med drugim navaja številko mobilnega telefona in podrobnosti poštnega predala, ter piše: "Veliko prometa v obe smeri." Tožilec je ob tem poudaril, da lahko to pomeni le: "Vdiral sem v telefon Tesse in to sem našel."

Drugo sporočilo, poslano 27. aprila 2006, se nanaša na lorda Fredericka Windsorja. V njem je med drugim pisalo "stisni zvezdico in pin", s čimer naj bi Mulcaire Edmondsonu sporočal, kako naj vdre v telefon.

Tretje sporočilo pa se nanaša na svetovalca nekdanjega namestnika britanskega premierja Johna Prescotta, ki je bil v tistem času obtožen afere s svojo tajnico. V tem primeru naj bi tudi sam Coulson ter tudi več novinarjev poskusilo vdreti v telefon.

Urednik Colin Myler z zadnjo številko tabloida News of the World
Urednik Colin Myler z zadnjo številko tabloida News of the World FOTO: Reuters

Še več, v News of the World niso vdirali le v telefone slavnih in javnosti zanimivih osebnosti, pač pa so celo poslušali sporočila svojih tekmecev, novinarjev britanskega tabloida Sun, je poudarilo tožilstvo.

Spomnimo

Škandal v zvezi s tabloidom je izbruhnil poleti 2011, ko se je izkazalo, da so novinarji News of the World rutinsko prisluškovali poštnim predalom na mobilnih telefonih. V okviru preiskave je bilo aretiranih več kot sto ljudi.

Cameron je moral po izbruhu škandala med drugim odgovarjati na neprijetna vprašanja o tem, zakaj je zaposlil Coulsona, ki je bil pri njem za medije zadolžen od leta 2007 do 2011, pa tudi o prijateljstvu z Brooksovo in njenim možem.

Premier je sicer po izbruhu afere odredil javno preiskavo, ki je razkrila umazane podrobnosti o tesnih vezeh med Murdochovimi novinarji in politiki.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.