Zimski športi

Noriaki Kasai - Bolj star bolj nor

Soči, 16. 02. 2014 09.38 |

Noriaki Kasai, ki je v Sočiju osvojil srebrno medaljo, je z 41 leti eden najbolj znanih še aktivnih veteranov v smučarski areni. Srebro je osvojil že v Lillehammerju 1994 in izenačil rekord za najdaljše obdobje med dvema osvojenima medaljama na ZOI. Zanj bi lahko v pozitivnem duhu dejali "bolj star bolj nor".

Smučarska kariera japonskega veterana Noriakija Kasaija je daljša od življenja 21-letnega Petra Prevca, ki je v Sočiju osvojil srebro in bron - na veliki skakalnici je zaostal za srebrnim Kasaijem. Japonec je nastopil že na olimpijskih igrah v francoskem Albertvillu leta 1992, kjer je z ekipo osvojil nehvaležno četrto mesto. Dve leti kasneje je bil z ekipo srebrn. Kasai je v svoji karieri osvojil dve olimpijski medalji, s svetovnih prvenstev pa ima šest odličij, od tega štiri v ekipni preizkušnji. Zlate kolajne v bogati zbirki odličij nima - kdo ve, morda bo vztrajal še do južnokorejskega Pjeongčanga, ki bo olimpijske igre gostil leta 2018.

Noriaki Kasai
Noriaki Kasai FOTO: Reuters

To bi bile že njegove osme zimske olimpijske igre. Z ruskim sankačem Albertom Demčenkom sta rekord postavila že v Sočiju, saj so to zanju rekordne sedme zimske olimpijske igre. Na vprašanje, od kje po toliko letih še vedno črpa motivacijo za skakanje, je odgovoril kratko in jedrnato: "Nisem še osvojil zlate medalje." Vedno nasmejani veteran iz dežele vzhajajočega sonca je na medaljo v Sočiju ciljal že na srednji skakalnici, a mu podvig ni uspel. Pristal je na osmem mestu. "Zdaj sem pobral medaljo, ki je nisem osvojil na srednji skakalnici. Takrat sem občutil obžalovanje, zdaj pa sem srečen," je povedal po sobotni tekmi.

Kasai, znan tudi po vzdevkih Nori in Kamikaze Kasai, je začel skakati pri devetih letih, v svetovnem pokalu pa je debitiral leta 1989. Pri 41 letih in sedmih mesecih je postal najstarejši smučarski skakalec, ki je zmagal na tekmi svetovnega pokala - to mu je uspelo januarja letos na poletih na Kulmu. Pred tem si je ta rekord lastil njegov rojak Takanobu Okabe, ki je marca 2009 zmagal pri 38 letih in štirih mesecih. Večina japonskih skakalcev, ki so z njima skakali v 90. letih prejšnjega stoletja, na primer Masahiko Harada, je kariero sklenila bistveno prej. Poleg Okabeja je dolgo vztrajal še Kazujoši Funaki, a uspehov Kasaija v "veteranskih" letih kariere nista ponovila.