Anaheim, 04. 05. 2014 07.43 |

Ekipa Los Angeles Kings je zmagala na prvi tekmi serije z Anaheimom v hokejski ligi NHL. Kralji so slavili v gosteh po podaljšku s 3:2 in v polfinalu zahoda končnice lige povedla z 1:0 v zmagah.

Eden najzaslužnejših za zmago je bil Anže Kopitar, ki je sodeloval pri vseh treh golih Kraljev in v statistiko vpisal tri podaje. Kopitar je najprej podal za gol, ki ga je Alec Martinez za vodstvo gostov z 1:0 dosegel v deseti minuti, nato pa še za soigralca v prvem napadu, ki je dosegel odločilna zadetka, Slovaka Mariana Gaborika. Slednji je na 2:2 izenačil vsega sedem sekund pred koncem rednega dela, nato pa je zadel še po 12 minutah in 17 sekundah podaljška, ko je odločil srečanje. Gaborik je na tekmi dosegel dva gola in podajo in bil razglašen za igralca tekme. Kopitar je s 13 točkami (štirje goli) najboljši napadalec letošnje končnice.

Tekma je bila zelo izenačena, kar kaže tudi podatek, da je Jonathan Quick v vratih Los Angelesa zbral 33 obramb, tako kot tudi Jonas Hiller na drugi strani. "Dobili smo plošček po sodniškem metu, plošček je nato prišel do Kopija, ki me je videl, kako se peljem proti golu, ter mi izvrstno podal. Moja naloga je bila le, da plošček preusmerim v mrežo," je odločilno akcijo na tekmi opisal Gaborik. Ta je utišala del navijačev v rumenem med 17.393 gledalci v dvorani, ki se nadejali, da bo gol, ki ga je v deveti minuti zadnjega dela dosegel Finec Teemu Selanne, tudi odločilni. Triinštiridesetletni Selanne pa je postal tretji najstarejši igralec, ki je zadel v končnicah NHL. Le legendarna Gordie Howe (52, leta 1980) in Chris Chelios (45, leta 2007), sta bila starejša. Domovanji ekip Anaheima in Los Angelesa loči le slabih petdeset kilometrov. Kalifornijska tekmeca sta se doslej srečala na 117 medsebojnih tekmah, vendar prvič v končnici. "Vzdušje v dvorani je bilo izjemno, saj so bili zelo glasni navijači obeh ekip. Vesel sem, da smo imeli na ledu v odločilnih trenutkih več zbranosti," je menil obrambni igralec kraljev Drew Doughty.

Boston je še na drugi tekmi v Montrealom reševal svojo kožo po zaostanku z dvema zadetkoma, le da je tokrat za razliko od prejšnje, ko je klonil po dveh podaljških, zmagal. Najprej so domači v 14. minuti prek Daniela Pailleja povedli, v drugi tretjini so gostje dvakrat zadeli. Avstrijec Thomas Vanek je s svojim drugim zaporednim golom po šestih minutah in pol zadnje tretjine povišal vodstvo na 3:1. Kosmatinci so preobrat zrežirali v zaključnih desetih minutah, so so vratarja Careyja Pricea premagali Dough Hamilton (51.), Patrice Bergeron (55.), Reilly Smith (57.) in Milan Lucic (59.).