Tujina

Newtown še vedno prežet s tesnobo in bolečino. Glede orožja se ni spremenilo praktično nič

Newtown, 14. 12. 2013 08.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pred letom dni se je Amerika zavila v črnino. Svet je zgroženo zrl v šolo Sandy Hook, v kateri je Adam Lanza hladnokrvno ubil 20 predšolskih otrok in šest odraslih. V Newtownu je čutiti tesnobo in bolečino, odnos do orožja pa se bolj ali manj ni spremenil.

Vrtnice s slikami umrlih v šoli Sandy Hook
Vrtnice s slikami umrlih v šoli Sandy Hook FOTO: Reuters

Danes mineva leto dni od odmevnega pokola 20 predšolskih otrok in šestih odraslih na osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu v ameriški zvezni državi Connecticut.

Prebivalci Newtowna in vasice Sandy Hook si želijo miru pred novinarji in družine ubitih so večinoma začasno odpotovale. Debata okrog orožja, ki ne prinaša sprememb, pa se v ZDA nadaljuje.

Vasica Sandy Hook je v dnevih pred obletnico na zunaj prikazovala idilično predpraznično podobo, vendar pa je bilo v ozračju čutiti tesnobo in bolečino, ki je 14. decembra lani pretresla ne le 28.000 prebivalcev Newtowna z okolico, ampak vso Ameriko.

Ameriko je preplavila žalost.
Ameriko je preplavila žalost. FOTO: Reuters

"Zakaj nas ne pustite pri miru," je zvenel jezen pozdrav obiskovalca lokalne kavarne skupinici novinarjev, ki so pred dnevi zaman iskali sogovornike za mnenja o tragediji in njenih posledicah.

Nekaj ljudi je le ostalo zvestih tradicionalni gostoljubnosti in zgovornosti majhnih krajev po ZDA in so izdali, da se je cel Newtown neformalno dogovoril, da novinarjem ne bodo dajali izjav.

Bolečina je še vedno prehuda, ran ne želijo ponovno odpirati, še posebej pa si ne želijo cirkusa s poplavo kamer, fotoaparatov in zvedavih tujcev, ki jim postavljajo vprašanja, na katera nimajo odgovora. Besno hupanje avtomobilov in geste voznikov ob pogledu na kamero sredi Sandy Hooka so nazorno potrdili njihove besede.

Motiv ostaja uganka

Otroci s šole Sandy Hook in cel svet so bili 14. decembra šokirani.
Otroci s šole Sandy Hook in cel svet so bili 14. decembra šokirani. FOTO: Reuters

Uradna policijska preiskava leto dni potem, ko je 20-letni Adam Lanza najprej doma ustrelil svojo mamo, nato vdrl v šolo sredi gozda in pobil 20 otrok, starih okrog šest let, ter šest šolskih delavcev, na koncu pa ustrelil še samega sebe, na vprašanje, "zakaj?", ni dala odgovora in motiv za pokol ostaja neznan.

Lanza naj bi imel psihološke motnje, ki jih niso znali ugotoviti, kaj šele pozdraviti, njegova mama pa je sodelovala pri lastni smrti, saj je neuravnovešenemu sinu v tolažbo kupila na kupe orožja, s katerim sta se skupaj podajala na strelišča. V Newtownu, kjer je vsak tretji avtomobil poltovornjak, to ni nič posebnega. Staroselci so orožja navajeni in z njim živijo, nasprotujejo pa mu priseljenci iz večjih mest.

Odnos do orožja se ni spremenil

"Pokol ni z ničimer spremenil odnosa do orožja, ampak je le utrdil okope. Prepričanja so se utrdila na obeh straneh debate," je zatrdila krajanka Newtowna, ki glede orožja spada med "staroselce". Takoj po pokolu je nekaj časa sicer kazalo, da se tehtnica nagiba na stran zagovornikov ostrejše orožarske zakonodaje. "Smo res pripravljeni priznati nemoč pred obličjem takšne grozote?" je v Newtownu takrat nacijo vprašal predsednik ZDA Barack Obama. Leto dni kasneje je odgovor na dlani - seveda smo.

Strelno orožje Adama Lanze
Strelno orožje Adama Lanze FOTO: Connecticut's Division of Criminal Justice

Obama je ustanovil posebno skupino pod vodstvom podpredsednika ZDA Josepha Bidna, ki je v sodelovanju s kongresom pripravljala zakonske reforme. Čeprav šibke, so bile tudi te preveč za orožarski lobi, ki jih je s pomočjo svojih kongresnikov v kali zatrl. V kongresu predlogov o prepovedi polavtomatskega orožja, omejitvi kapacitet nabojnikov in uvedbi preverjanj kupcev orožja na orožarskih sejmih in po internetu niso dali niti na glasovanje.

Obrnilo se je tudi javno mnenje

Obupali so aprila, ko se je tudi javno mnenje začelo spet obračati nazaj v stare tokove. Anketa televizije NBC in časopisa Wall Street Journal je januarja ugotovila, da 56 odstotkov Američanov podpira strožjo orožarsko zakonodajo, februarja jih je bilo že 61 odstotkov, nato pa je podpora začela drseti in zadnja anketa je ta mesec ugotovila padec podpore na 52 odstotkov.

Strožja zakonodaja uživa 61 odstotkov podpore pri ženskah in le 42 odstotkov pri moških. Kar 70 odstotkov temnopoltih je za strožje zakone in le 48 odstotkov belcev. Podpora med demokrati je trikrat večja kot med republikanci. O Nacionalni orožarski zvezi (NRA), ki je na tragedijo odgovorila s pozivom za oborožitev šolskega osebja po ZDA, ima pozitivno mnenje 39 odstotkov, negativno 31 in nevtralno mnenje 25 odstotkov Američanov.

Hiša, v kateri je živel Adam Lanza
Hiša, v kateri je živel Adam Lanza FOTO: Connecticut's Division of Criminal Justice

Od januarja so po zveznih državah ZDA vložili okrog 1500 zakonskih predlogov glede orožja. Potrdili so jih nekaj več kot 100. Od tega so le v desetih državah zakonodajo zaostrili, v 18 pa so jo še bolj zrahljali. V Koloradu je orožarski lobi organiziral uspešen referendum za odpoklic dveh državnih senatorjev, ki sta podprla strožji zakon o orožju. Aljaska in Kansas sta sprejela zakona za razveljavitev že tako ohlapne zvezne zakonodaje glede orožja.

Šolo zravnali z zemljo

Po Connecticutu in drugje v ZDA danes zvonijo cerkveni zvonovi v spomin na žrtve. Ljudje prižigajo sveče, polagajo rože, se objemajo, tolažijo in spet, kot že neštetokrat, sprašujejo, zakaj, kot so se po Clomubine, Aurori, Virginii Tech, Tucsonu in drugje. S strelnim orožjem je bilo od decembra lani v ZDA ubitih 32.000 ljudi.

"Otroci danes niso nič bolj varni, kot so bili 14. decembra lani. Naš odgovor na tragedijo je bil, da ne storimo nič," je za CNN povedal astronavt Mark Kelly, mož nekdanje demokratske kongresnice Gabrielle Giffords, ki je čudežno preživela strel v glavo leta 2011 v Tucsonu v Arizoni.

Šolo so zravnali z zemljo.
Šolo so zravnali z zemljo. FOTO: Reuters

Pokol je sicer pomagal obogateti špekulantom, ki so takoj po njem kupili delnice orožarskih podjetij. Cena delnic je najprej padla v pričakovanju sprememb, vendar pa se na primer delnice podjetja Smith & Wesson od takrat podražile za 60 odstotkov, delnice Sturm Rugerja pa za 80 odstotkov.

Dober posel bi čakal tudi tistega, ki bi si upal kupiti okrog 800.000 dolarjev vredno hišo družine Lanza. Hiša v Newtownu sicer še ni naprodaj in bo verjetno doživela enako usodo kot osnovna šola Sandy Hook, ki so jo zravnali z zemljo, kot skušajo storiti s spominom na pokol.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Natalia1981
15. 12. 2013 09.33
+1
glede orožja se ne bo nič spremenilo v zda. mali angelčki pa naj počivajo v miru :(
Gone4eveer
14. 12. 2013 10.23
+8
FBI-jeva statistika kaže, da so ameriške države, v katerih je bolj ohlapna zakonodaja glede orožja, veliko varnejše za življenje, saj se v teh državah zgodi veliko manj umorov z orožjem, kot pa v ostalih državah, ki imajo zaostrene zakone. Plus, ko enkrat živite v okolju, kjer je veliko kriminala (pri nas recimo Dolenjska) in nasilja z orožjem, lahko kličeš po bolj strogih zakonih - samo kaj ti bodo? Strožji zakoni bodo samo za tiste, ki dejansko upoštevajo Zakon o orožju - to so pa lovci, športni strelci, zbiratelji in varnostniki. OKvirji imajo toliko arzenala, da se lahko kosajo z našo vojsko. Ko boste enkrat v situaciji, ko bo v vašo hišo vlomil oborožen kriminalec, vi pa tam nemočni gledali in se bali za svojo družino, si boste lahko samo zaželeli, da bi imeli tudi vi doma en kos za obrambo vaše lastnine in vaše družine. Seveda, poklicali boste policijo - toda kdaj bodo prišli? 20, 30 minut in več, da se prikažejo, nato pa naredijo zapisnik, poberejo izjave in primer se izgubi ali pa zastara, ker je naša manjšina nedotakljiva. Pa da ne bom govoril samo o OKvirjih - takih kriminalcev je vse več, od slovenskih barab do mafijcev z juga, Romunov, Bolgarov in tako dalje. Orožje je Američanom edino sredstvo, s katerim se branijo pred kriminalci. To je Američanom povsem jasno, da zaostrovanje zakona ne bo prineslo nič dobrega za poštene ljudi, temveč le za kriminalce. Res, zgodi se nekaj nesreč pri rokovanju z orožjem, to pa zato, ker so lastniki tega orožja površni in ne skrbijo za to, da se podučijo o varnem shranjevanju in rokovanju z orožjem. Vsak gleda le na to, koliko zločinov se zgodi s strelnim orožjem, noben pa na to, koliko zločinov se na ta način prepreči.
Bokijunior ?uro
14. 12. 2013 12.46
-2
Nehaj mi z Ameri.. statistiko, ki je prirejena tako kot jim ustreza!!!!!!!!!!!!!
yarrick
14. 12. 2013 08.40
+11
Ne ubija orožje ampak človek.Puška sama brez človeške pomoči NI SPOSOBNA NIKOGAR UMORITI ! Poleg tega pa se vsi zagovorniki strožje zakonodaje delajo neumne ko jih postaviš ob dejstvo KOLIKO CIVILISTOV so pobile koalicijske sile z AVTOMATSKIM STRELNIM OROŽJEM V ZADNJIH 5ih letih....KDo pa objokuje par sto tisoč civilistov v afganu in iraku, kdo objokuje sirote vojnih grozot po BV? Še najmanj tisti, ki podpirajo politiko zahoda in s tem politiko elit, ki bi is rade zagotovile globalno hegemonijo.Se je kdo vprašal kako bi se končal konflikt v siriji, če nebi zahod in ZAE dobavljali teroristom ki se imenujejo fsa orožja in logistične podpore? Skratka svetohlinstvo brez primere !!!
Explainator
14. 12. 2013 08.52
+1
seveda je puška sposobna sama ubijati..samo poglej si izraelske robote-mitraljeze, ki se odločajo sami
Ramzess
14. 12. 2013 11.57
+1
Pa še te mora nekdo postaviti in pripraviti.
Maja Mozgan
14. 12. 2013 08.29
+9
Orožje je v ameriki posel, ki ga bodo peljali naprej pa ni važno koliko ljudi bo umrlo.
dr.dare
14. 12. 2013 08.41
-1