Jan Urbas: Proti Japonski nas je pokopala neučinkovitost

Seul, 20. 04. 2014 10.48 |

Slovenska hokejska reprezentanca je na prvi tekmi svetovnega prvenstva divizije I doživela nepričakovan in boleč poraz proti Japonski (1:2). Četa Matjaža Kopitarja je sicer povedla, a so hokejisti iz dežele vzhajajočega sonca v zadnji tretjini poskrbeli za preobrat. Zmagi tudi za Avstrijo in Madžarsko.

Matjaž Kopitar s predstavo svojih varovancev ne more biti zadovoljen.
Matjaž Kopitar s predstavo svojih varovancev ne more biti zadovoljen. FOTO: Reuters

Slovenija je boj na svetovnem drugoligaškem prvenstvu v Južni Koreji začela slabše od pričakovanj in želja. Opozorila o neugodnih japonskih tekmecih niso bila zaman, četa Matjaža Kopitarja se je dolgo mučila z azijskimi tekmeci in ko je že kazalo, da je strla njihov odpor, v zadnji tretjini doživela hladen tuš, prejela dva zadetka in SP začela z ničlo, Japonci pa so v desetem medsebojnem dvoboju dosegli tretjo zmago.

Kopitar je priložnost na prvi tekmi v vratih ponudil Andreju Hočevarju, v prvo peterko postavil Blaža Gregorca in Mitjo Robarja ter Jana Urbasa, Aleša Mušiča in Jana Muršaka. Takoj na začetku so Slovenci zapretili, vratarju Jutaki Fukufudžiju je bil najbolj nevaren Muršak, toda plošček ni šel v gol. V nadaljevanju se je moral izkazati tudi Hočevar, ob številčnih prednostih v uvodni tretjini pa niso bili uspešni ne eni ne drugi, za Slovenijo je v 12. minuti nevaren strel sprožil Blaž Gregorc. Podobno je bilo nadaljevanje. Slovenci so skušali napadati, imeli so terensko premoč, vendar niso našli rešitve pred vrati tekmecev, Japonci so se zbrano in borbeno branili, z značilno hitro in za Slovence neugodno igro pa so skrbeli za vse več nervoze v slovenski vrsti. Žiga Pance, Jurij Goličič in Andrej Tavželj so imeli v 25. minuti lepe priložnosti za vodstvo, pa tudi Muršak v 35. ob znova neizkoriščeni prednosti igralca več. Zato pa so si Slovenci le oddahnili dobro minuto pred koncem drugega dela, ko je prav Muršak pobegnil Japoncem za gol, nato pa podal pred vrata, kjer je z natančnim strelom Pavlin poskrbel za vodstvo.

V slovenskih vratih je stal Andrej Hočevar.
V slovenskih vratih je stal Andrej Hočevar. FOTO: Drago Cvetanovič
Vendar je Japonci niso predali. Če bi Slovenci takoj na začetku zadnje tretjine po sicer nevarni akciji podajalca Urbasa in strelca Gregorca zadeli za 2:0, bi se morda tekma obrnila drugače. Tako pa so priključek lovili in tudi ujeli hokejisti iz dežele vzhajajočega sonca. Seidži Takahaši je izza gola Hočevarja podal na drugo stran, kjer je plošček z nekaj sreče prišel do Daisukeja Obare, ta pa ga je potisnil v gol. Novo priložnost za drugi slovenski gol je imel Pance v 50. minuti, stvari so se nato za Slovence obrnile na slabše deset minut pozneje, ko so Japonci izkoristili svoj četrti "power-play". S strelom od daleč je Hočevarja presenetil Denis Akimoto. Zadnje minute so sicer minute v premoči Slovenije (razmerje strelov je bilo na koncu 27-15), vendar brez pravega učinka in tudi igra brez vratarja v zadnji minuti ni obrodila sadov, tako da so se morali slovenski hokejisti sprijazniti s porazom.

Na SP je Madžarska brez večjih težav s 7:4 premagala gostitelje Korejce, Avstrija pa je s 3:2 po podaljšku premagala Ukrajino, gol odločitve je dosegel Brian Lebler. Prvi mesti na SP vodita v elitno skupino za leto 2015, zadnje pa v nižjo divizijo I (skupina B).

Marcel Rodman
Marcel Rodman FOTO: Damjan Žibert

Izjave po tekmi:
Jan Urbas: "Mislim, da smo tekmo začeli v redu, saj smo prvi dve tretjini nadzirali potek. Pripravili smo si tudi priložnosti, vendar jih nismo izkoristili. Dobili smo dva prepoceni zadetka. Mislim, da nas je danes pokopala neučinkovitost."

Marcel Rodman: "Učinkovitost ni bila najboljša. Pravzaprav veliko stvari danes ni bilo najboljših. Japonci pa so igrali prav tako, kot smo pričakovali. Na protinapade, v njihovi obrambni tretjini je bilo več prostora, kot je bilo videti, vendar nam je plošček vedno skakal tako, da nismo prav nič sestavili skupaj. Ko nam je šlo za nohte, nam prav tako nič ni uspelo. Slab začetek, vendar je, kar je. Zdaj se je potrebno pripraviti na nove obračune."

Mitja Robar: "Pričakovali smo takšno obrambno, pametno igro Japonske. Mi smo naredili preveč individualnih napak. Še posebej za takšnega nasprotnika, ki čaka na protinapade. Hkrati je ta ledena ploskev pisana na kožo takšni ekipi, ki je celotno srečanje prežala na protinapade in se le branila. Na koncu je bil plod vsega tega naš poraz."

Japonska – Slovenija 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Obara (45.), Akimoto (54.); Pavlin (39.)
Ukrajina - Avstrija 2:3 (1:2, 1:0, 0:0; 0:1)
Južna Koreja - Madžarska 4:7 (0:2, 1:3, 3:2)