NBA: Chicago presenetil prvake iz Miamija

Miami, 07. 05. 2013 07.58 |

Ekipa Chicago Bulls je na gostovanju v ligi NBA s 93:86 premagala Miami Heat, branilce naslova, ter v drugem krogu končnice na vzhodnem delu povedla z 1:0. Takšen izid v zmagah je tudi na zahodnem delu, kjer je San Antonio po dveh podaljških premagal ekipo Golden State Warriors.

Biki, peterica igralcev je tekmo končala z dvomestnim številom točk, so še šest minut in pol pred koncem srečanja zaostajali za sedem točk (69:76), nato pa so z delnim izidom 11:2 in 35 točkami v zadnji četrtini prišli do zmage v Miamiju, kjer sta za domače več kot devet točk dosegla le dva igralca. Branilec gostov Nate Robinson je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami, že v prvem polčasu pa je dobil deset šivov v zgornjo ustnico, s katero so mu zaustavili krvavitev po silovitem trčenju v boju za žogo z zvezdnikom domačih LeBronom Jamesom. Kljub temu se je vrnil v igro in učinkovito zaključil dvoboj. Dve minuti pred koncem je z deveto podajo poskrbel, da je Italijan Marco Binelli izenačil na 86:86. V nadaljevanju je vse koše dal Robinson, ki je zadel sedem točk zapored, najprej štiri po dveh metih iz igre, dvoboj pa je zaključil s tremi zadetimi prostimi meti iz štirih poskusov.

Marco Belinelli in Joakim Noah
Marco Belinelli in Joakim Noah FOTO: Reuters

Jimmy Butler je za goste dodal 21 točk in 14 skokov, Joakim Noah 13 točk in 11 skokov, Butler pa je igral solidno tudi v obrambi, kjer je pokrival Jamesa. Ta je bil sicer najbolj učinkovit v domači zasedbi, saj je prišel do 24 točk z metom 8:17. James, Dwyane Wade (14 točk) in Chris Bosh (9), velika trojica Miamija, pa je skupaj zadela le 18 od 43 metov iz igre, zato je imela domača ekipa le 39 odstotni met. Miami je izgubil šele tretjič v zadnjih 44 tekmah, od tega dvakrat z biki, ki so v rednem delu prekinili njegov niz 27 zmag, ki je drugi najdaljši v zgodovini NBA, in sedaj še na prvi tekmi drugega kroga končnice, ko so končali niz 13 zaporednih zmag Miamija.

Zmaga igralcev Chicaga ima še večjo težo, saj so igrali brez dveh standardnih članov, ker Luol Deng in Kirk Hinrich še nista pozdravila poškodb, sezono pa je že pred tem zaradi strgane križne kolenske vezi predčasno končal Derrick Rose, nekdanji najkoristnejši igralec lige. "Že vso sezono se srečujemo z različnimi težavami, ki pa jih uspešno premagujemo. Moč našega moštva je kolektivna igra in velika psihična trdnost, kar se je pokazalo tudi danes. Toda to je bila šele prva tekma," je dejal trener zmagovalcev Tom Thibodeau.

Zelo zanimivo je bilo tudi v San Antoniu, kjer je drugi podaljšek in s tem dvoboj odločil Argentinec Manu Ginobili (16 točk, 11 podaj, sedem skokov) s trojko 1,2 sekunde pred zvokom sirene. Ekipi Golden State tako ni pomagalo niti to, da je Stephen Curry dosegal 44 točk in 11 podaj, ter da je imela prednost šestnajstih točk štiri minute pred koncem rednega dela.