Slovenci o vstopu Hrvaške v EU?
Ljubljana, 28.03.2007, 19:39 | STA
Skupina občanov je sprožila priprave na zbiranje podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v EU.
Video
Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.
Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj
Iz 24UR: Referendum o Hrvaški?
Več video
Predsednik Slovenske narodne zveze (SNZ) pri SLS Marjan Podobnik je potrdil, da je "skupina občanov" že sprožila priprave na zbiranje podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo. Pobudo bodo javnosti, kot je napovedal, predstavili "v nekaj tednih". V času pristopnih pogajanj Hrvaške je pravi čas, da se ji jasno pove: če bo vztrajala pri ozemeljskih težnjah, bo v Sloveniji prišlo do referenduma, s tem pa tvega, da ne bo mogla vstopiti v EU, je opozoril.
SNZ in SLS podpirata vstop Hrvaške v EU, prav tako ne nasprotujeta arbitraži o meji, vendar pa morajo slovenski predstavniki jasno povedati, da Piranski zaliv in prost dostop na odprto morje ne moreta biti predmet arbitraže, je še poudaril Podobnik.
Če bo Hrvaška nadaljevala z ozemeljskimi težnjami, bomo prisiljeni sprožiti referendumsko pobudo, je dejal. Nosilec projekta ne bo nobena stranka ali skupina znotraj kakšne stranke, temveč skupina občanov, je dejal Podobnik, ki pri pobudi pričakuje "polno podporo SNZ". V pobudi pričakuje tudi podporo in sodelovanje lokalnih odborov SLS, SNS in NSi, sodelujejo pa tudi številni eminentni strokovnjaki, ki pa ne želijo biti imenovani, je dejal.
'Jasno sporočilo Hrvaški'
Vprašanje, na kateri akt konkretno vezati referendum - ali na hrvaški pridružitveni sporazum, ko bo ta sklenjen, ali na kakšen morebitni sklep slovenske vlade -, bo stvar strokovnih pogovorov in odločitev v naslednjih tednih, je pojasnil. "Prav in korektno je, da se javnosti in politikom tako na Hrvaškem kot tudi v Sloveniji in EU jasno pove: če bo postopek potekal tako, kot ga zdaj napovedujejo Hrvati in ga na žalost sprejema del slovenske politike, torej v smeri pritiskov za delitev Piranskega zaliva in odrekanja pravice do prostega dostopa na odprto morje, bo referendum zanesljivo izveden," je napovedal.
Podobnik namreč pričakuje, da potrebnih podpisov ne bo težko zbrati. "Javnomnenjske raziskave so praktično brez izjeme pokazale, da bi med 70 in 80 odstotkov Slovencev v primeru, da bi Hrvaška posegala po Piranskem zalivu, glasovalo proti vključitvi Hrvaške v EU. V tem primeru Hrvaška ne bo mogla vstopiti v EU ne glede na siceršnje stališče držav članic, tudi Slovenije. Zato je zdaj, v času pristopnih pogajanj, pravi čas, da slovenski in evropski predstavniki povedo hrvaškim partnerjem, da si ne bi zatiskali oči," je poudaril.
Podobnik je sicer prepričan, da je zagotovo možno najti take rešitve pri urejanju vprašanj s Hrvaško, ki bodo ustrezno zadovoljile obe strani. Pri tem je pozitivno ocenil torkov usklajen nastop slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu na seji zunanjepolitičnega odbora. To je po njegovem "pozitiven korak", naslednji korak pa bi morala biti uskladitev slovenske politike glede resolucije o meji s Hrvaško in njeno sprejetje v DZ.
Zgodba: Slovensko - hrvaški odnosi
Pošlji komentar
Zadnji komentarji
-
Klasik30.03.2007, 06:45
cirkular, ja,ja, denar se zbira. JEK pa o tem nič ne ve in ko ga bodo rabili, bodo iznenada ugotovili, da ga ni. Nisem zasledil, kje imate odlagališče jedrskih odpadkov? LB je zbežala ven iz Hrvaške in imela je je veliko razlogov. Ne samo, da je nova država ustanvila svoje banke, "privatizirala" je premoženje in posle iz LB in jo tako spravila na beraško palico. Kdor je pameten od takšnih norcev beži, dokler ga ne okradejo do golega..
-
ernest8329.03.2007, 23:28
Če bi bil referendum o tem v sloveniji in na hrvaškem, bi po moje pri nas bil večji procent za kot na hrvaškem. Tako da to nima nobenega smisla. Samo bedaki bi izpadli.
Na Trdinovem vrhu ni nobene okupacije. Po drnovšek-račan sporazumu je tisto hrvaško, ne vem zakaj potem ni. Aja, ker bi radi samo tisto iz tega sporazuma kaj bi njim pasalo. Ko bo drug sporazum, bo pa tisto spet hrvaško, ampak bo nekaj nekje tudi slovenskega, kar je zdaj pod hrvaško "okupacijo", tudi če ne vojaško. -
rijo2729.03.2007, 23:15
Marjan Podobnik je dokazano duševni bolnik.
-
cikular29.03.2007, 23:09
klasik
Denar je že zbran vendar na hrvaškem raćunu in se še zbira.LB se je zaprla po petih letih pozivanja o vračanju denarja varčevalcem.Nobenega sporazuma se ni sklepal na račun Slovenije ampak je bil le dogovor in skupno satelitsko merjenje meje.Spreminja meje?Kje si videl kakšnega hrvaškega vojaka na meji kje so hrvati nasilno prilastili košček slovenske zemlje? Si padel pod vpliv propagande?Jaz pa sem videl slovenske vojake in okupacijo na sveti geri.
Referendum pomeni direktna agresija ker tukaj glasuje narod in če bo proti vstopu,bo hrvaški narod vedel s kom ima opravka maske bodo padle.Še enkrat te sprašujem kdo je lopov ??Tisti ki vabi na arbitražo in sodišče ali tisti ki se izogiba sodišča in organizira referendum orožje za izsiljevanje. -
Tedy196729.03.2007, 22:52
Ma dejte no kakšna EU za Hrvaško? Saj nimajo kaj tam iskati. Država je totalno finančno na psu, samo, da politika tega noče priznati. Končno pa ,saj bodo sami crkali in dokončno crknili, če ne prej pa v EU. Te budale resnično mislijo, da v EU cvetijo rožice. Bo pa treba malce bolj zavihati rokave in ne tako kot sedaj, ko se šlepajo na račun kreditov. Uradno sami priznavajo da so zapufani 50 BDP, čeprav vsi ostali vedo, da so krepo preko 80 BDP. In čedalje bolj jim je jasno, da so jih pokupili tujci in to za sitne pare. Slovenci smo pač jebena stranka za Hrvate, kar pa meni dol visi odkar so poceni avio poleti. In to bo kmalu jasno tudi Hrvatom. Saj kdo pa še hod k njim. Vidiš sam še neke spufane Čehe, Madžare, Jugoslovane, Poljake, ki nosijo pol svoje države v prtljažniku. In tu je zaslužek res ogromen. Ja pa bedasti Slovenci so tudi zraven nažalost. Daj folk pejte v svet. Za ta denar, ki ga pustite tem ciganom boste drugod imeli resnični life in ne, da poslušate glasbene viže na terasah v stilu 1970. Sicer mlajši Slovenci jih tko ne jebejo, stari pa so očitno še vedno nostalgični po Balkanu, kot da je bilo res tako lepo.
-
Klasik29.03.2007, 22:22
cirkular, lopov je tisti, ki še vedno ni zbral denarja za razgradnjo v JEK, ki še vedno ni določil lokacije za njegove jedrske odpadke, ki kupuje elektriko samo takrat ko je poceni, ki je izgnal LB iz Hrvaške potem pa terja devizne vloge, ki ne izvaja tistega kar je hrvaška podpisala v sporazumih, ki goljufa za našim hrbtom in sklepa sporazume s sosedami v našo škodo, spreminja meje v svojo korist, krade in uradno prodaja slovenska zemljišča, skratka čisto pravi bratje..Mi imamo bratstva dovolj, hočemo pošteno, vsak naj dobi polovico oziroma tisto za kar smo se dogovorili.
-
cikular29.03.2007, 17:12
Klasik
Zakaj pa bi nam kdo zameril, če takšnega naroda, ki nam je lagal, nas goljufal in kradel nočemo?
Nato se pa moram odzvati zlovenci ki podpirajo krajo varčevalcem LB-krajo elektrike Hrvaški in pod krinko patriotizma trpanje denarja v svoj žep od izkupička elektrike nato pa obtoževanje Hrvaške so zame go*** od ljudi.
Zdaj pa ista šema ,dogaja se izsiljevanje namesto pošteno arbitražo ali sodišče dogajase poiskus kraje hrvaškega morja in zemlje pod pretvezo patriotizma se organizira referendum v ozadju so pa interesi naftnih lobijev.Zdaj pa ti meni raloži kdo je lopov in kdo krade???Tisti ki pozivana sodišče ali tisti ki se sodišča boji in lobira v EU proti arbitraži??? -
wwpixel29.03.2007, 14:45
Če želi Hrvaška v unijo mora tako ali tako izpolniti določene pogoje, med katerimi je, če se ne motim, tudi razrešitev vprašanj o meji. Po tej logiki je ta referendum totalno nepotreben, ker jih že tako ali tako držimo v šahu. Oni pa izgleda, da bolj iz principa vztrajajo pri svojih trditvah (tudi oni imajo volitve in jim prav tako ni tuje podlo nabiranje političnih točk). Osebno mislim, da bi bila arbitraža najbolj elegantna rešitev za vse, saj se nimamo česa bati kajne?
Neumno bi pa bilo, da se kot prvi z referendumom (ki tako ali tako nebi obveljal prav dolgo), opredelimo za neodobravanje vstopa sosede v unijo. Si res želimo biti znani po podlosti, sovražnosti, izsiljevanju, neprijaznosti?
Takšne in drugačne politične malverzacije pustimo politikom naj jih rešujejo, s tem da naslednjič rajši izberemo kake sposobne ljudi. -
it.sucks229.03.2007, 14:01
haha cirkular ... objava vojne?! a nas boste napadl?! izvolte ... samo ti rokaj ... bit če gore za vas ...
-
Klasik29.03.2007, 13:48
cirkular, kar se tiče vikendic ste že tako vse pokradli ali porušili. Ali te ni nič sram, da ste ljudem prodajali zemljo, hiše in jim obljubljali nebesa, potem pa ko ste dobili denar, pa vse obljube preklicali. Kar naenkrat ni bilo gradbenega dovoljenja, zaščitena cona in kaj vem kakšne finte..Kar pa se tiče odločitve, Slovenija je ena izmed članic v EU. Odločitve se sprejemajo s konsenzom. Dovolj je en sam glas proti. Zakaj pa bi nam kdo zameril, če takšnega naroda, ki nam je lagal, nas goljufal in kradel nočemo? Kaj pa lahko izgubimo? Ukradene vikendice? Sam sicer nisem pristaš referenduma, mislim, da bi se morali dogovoriti in da bi morali Hrvaško tudi podpirati v procesu, ki je pozitiven in ni lahek. Se pa tudi sam sprašujem, ali bi rad še enkrat doživel tole goljufanje in balkansko obnašanje? Saj zato smo hoteli proč iz Juge.















