Znanost in tehnologija

AVDIO: Nasini sondi v neverjetnem glasbenem duetu

Bruselj, 23. 01. 2014 14.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iz podatkov, ki jih v vesolje še vedno pošiljata Nasini sondi Voyager 1 in Voyager 2, je nastala navdihujoča orkestralna skladba za godala in klavir. Vas zanima kako zveni odkrivanje vesolja?

Voyager 1 in Voyager 2, ki sta bila izstreljena leta 1977, nista več v uporabi. Potujeta po različnih delih vesolja milijarde kilometrov narazen, Voyager 1 pa je lani celo zapustil naše osončje. Kljub temu še vedno snemata in podatke pošiljata na Zemljo. Te podatke so zdaj strokovnjaki s pomočjo omrežja GÉANT, ki povezuje raziskovalna in izobraževalna omrežja v 34 evropskih državah in omrežja v drugih regijah ter na drugih kontinentih, pretvorili v čudovito glasbo.

Za pospeševanje znanstvenih odkritij se vse pogosteje uporablja predstavitev podatkov z uporabo zvočnih signalov. Dokaz je tudi novi 'vesoljski' glasbeni duet.
Za pospeševanje znanstvenih odkritij se vse pogosteje uporablja predstavitev podatkov z uporabo zvočnih signalov. Dokaz je tudi novi 'vesoljski' glasbeni duet. FOTO: Reuters

36 let podatkov z vesoljskih plovil so tako prvič združili v glasbeni duet. Projekt je delo Domenica Vicinanze, ki ima kot doktor fizike z glasbeno izobrazbo tudi vlogo direktorja, odgovornega za umetnost in družbene vede. Domenico, ki med drugim raziskuje nove načine predstavljanja in odkrivanja podatkov z uporabo visokozmogljivih omrežij, je o duetu povedal: "Želel sem komponirati glasbeno delo, posvečeno obema Voyagerjema, 1 in 2, zato sem uporabil iste meritve iz obeh vesoljskih plovil ob natančno istem času, vendar več milijard kilometrov narazen. Vesoljski plovili sem ponazoril z različnima skupinama glasbil in različnima zvočnima teksturama ter sinhroniziral meritve, opravljene ob istem času." Rezultat je navdihujoča orkestralna skladba za godala in klavir.

Iz vesolja v čudovito glasbo

Pri komponiranju dueta za vesoljski plovili je bilo najprej izbranih 320.000 meritev v enournih intervalih z vsakega plovila. Ti podatki so bili nato pretvorjeni v dve zelo dolgi melodiji, ki sta vsaka sestavljeni iz 320.000 not z različnimi frekvencami vzorčenja. Rezultat konverzije v valovno obliko s tako veliko množico podatkov je bila velika zbirka slišnih zvokov, ki trajajo od samo nekaj sekund do več ur. Določeno število podatkovnih točk – od nekaj tisoč do 44.100 – je bilo pretvorjenih v sekundo zvoka. Z razpršeno računalniško zmogljivostjo je lahko GÉANT, pri razvoju katerega sodeluje tudi Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes, v živo ustvaril duet na Nasinem razstavnem prostoru na konferenci Super Computing 2013.

Zakaj ta projekt?

Za pospeševanje znanstvenih odkritij se vse pogosteje uporablja predstavitev podatkov z uporabo zvočnih signalov. Analiziranje melodije je namreč popolnoma enako, kot ogled podatkov v preglednici, vendar z ušesi, od raziskav na področju epilepsije do raziskovanj zelo oddaljenega vesolja, pojasnjujejo na Arnesu. Podatkovna vsebina je popolnoma enaka: predstavljajo jo redni dogodki, vzorci, spremembe, gibanja in vrhunci. S pretvorbo podatkov v zvok je mogoče dobiti podatke o dolgoročnih rednih dogodkih in korelacijah, ki jih je zgolj z vizualnim pristopom težko opaziti, pravijo.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pika poka ježek
24. 01. 2014 08.22
+2
Že stari Grki so vedeli, da glasba ni umetnost, temveč je le matematično čaščenje bogov, pa to
antilitik
25. 01. 2014 00.36
matematično zaporedje nečesa v vesolju zagotovo ...
Götterdämmerung
23. 01. 2014 21.28
+1
Iz izmenjave nekih informacij torej nastajajo vzorci, ki jih je mogoče pretvoriti v glasbo, to je verjetno eden najboljših načinov za odkrivanje življenja v vesolju, ker narava običajno ne tvori simfonije oziroa vzorcev, iz katerih bi lahko ljudje razpoznali smiselno glasbo, kar je dokaz življenjske sile, ki za sabo pušča urejeno simetrijo in se tako upira entropiji, ne da bi se tega sploh sami zavedali. Kjerkoli v vesolju bodo naše naprave zaslišale neko čudno glasbo, tam je zagotovo življenje.
Götterdämmerung
23. 01. 2014 21.34
+1
Ko bomo tudi Slovenci poslali prve satelite v vesolje, se bodo sporazumevali med sabo v Avsenikovem kozmičnem vzorcu Na golici, kar je najboljši dokaz, da na našem planetu obstaja vsaj ena inteligentna oblika življenja. Kdo ve, mogoče bo skladba všeč tudi nezemljanom in bo cela Rimska cesta zaplesala polko na naš turbofolk, ker bodo verjeli, da je lahko kaj takega, tako veselega, poskočnega in polnega življenja ustvaril samo Bog.
antilitik
25. 01. 2014 00.38
+1
hehe dobra ta z Golico in inteligenco :) bo treba res še kšn slovenski predmet poslat v vesolje, da še mi kej odkrijemo (na Luni je že en krater imenovan po Vegi ...)
tali?ni tom
23. 01. 2014 19.57
+12
evo ko pravjo da se ne da naredit skoraj večnega stroja! če pogledamo v kakih pogojih dela jedrski reaktor gor pa elektronika iz tistih cajtov je neverjetno! neverjetno je pa tudi kak klump se proizvaja dandanes!
Racio
23. 01. 2014 21.15
+3
Seveda se da naredit izdelek ki je neuničljiv. Ampak s stališča proizvajalca to za njega ni dobro. Oni raje proizvajajo pokvarljive izdelke ker s tem spodbujajo potrošnjo. Zato da BDP raste... sprevrženo do konca!!
Racio
23. 01. 2014 21.18
+3
Če koga res zanima je na yutubu dokumentarc - THE CORPORATION, kjer zelo lepo razloži zadevo...Toplo priporočam ;)
Našvasan__zob
23. 01. 2014 23.02
The Light bulb conspiracy.. Na Yout...be.. dokumentarec govori točno o tem kar sta omenila..
poscane
23. 01. 2014 16.51
+0
Kar se je janezek v nasi nauču to janezk mora da zna.
Fukofakic
23. 01. 2014 15.26
+7
se pravi da teh podatkov ne morejo uporabiti za drugega kot za musko ?
Slovenec-slovencu=pes
23. 01. 2014 14.30
+22
Voyager 1&2 - nista več v uporabi - še vedno pošiljata podatke na zemljo - nekdo te podatke pobira in iz njih očitno nekaj počne. Kaj meni tu ni jasno? Če nista več v uporabi, se jih ugasne in sta mrtvo telo v vesolju. Če pa delujeta in pošiljata uporabne ali neuporabne podatke, ki jih nekdo gleda, posluša, uporablja nikakor ne moreta bit iz uporabe.
luckyss..
23. 01. 2014 14.46
+33
Na teh straneh, potem ko "prevedejo" članek, ta ni več uporaben...
zev0evo
23. 01. 2014 17.35
+9
Hahaha. In ne samo to. Zraven še nepismen, neurejen in neumen. In zrcali intelektualen domet teh bogih honorarcev, ki se bojujejo s temi teksti